Najnowsze

Ważne skrzyżowanie na Pradze zostało zmodernizowane. "Projekt zakładał jego uproszczenie"

Najnowsze

Autor:
ab
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Przebudowane skrzyżowanie na Pradze Północ
ZDMPrzebudowane skrzyżowanie na Pradze Północ

Drogowcy zakończyli przebudowę skrzyżowania alei "Solidarności" z ulicą Szwedzką. "Jest ono wygodniejsze dla pieszych, rowerzystów i kierowców" - zapewniają.

Projekt zakładał uproszczenie organizacji ruchu. "Dzięki temu możliwe będzie wydłużenie poszczególnych faz sygnalizacji i w efekcie ułatwienie zarówno przejścia, jak i przejazdu" - czytamy w komunikacie Zarządu Dróg Miejskich.

Zaślepili Wileńską

W czasie przebudowy zlikwidowana została wydzielona jezdnia do skrętu w prawo z "Solidarności" w ulicę Szwedzką, a na odzyskanej przestrzeni wyznaczono nowe przejście dla pieszych oraz przejazd rowerowy i posadzono 11 drzew. Ponadto lewoskręt w ulicę Szwedzką został wydłużony, a sam wylot poszerzony. 

Drogowcy zaślepili ulicę Wileńską. "Uniemożliwi to wlewanie się ruchu tranzytowego w wąskie praskie uliczki" – przekonuje ZDM. Dzięki temu możliwe było wydłużenie zielonego światła dla pozostałych relacji, co ma upłynnić przejazd przez skrzyżowanie. Zachowany został dojazd samochodem do wszystkich posesji.

Zmodernizowana została jezdniaZDM
Pojawiło się przejście i przejazd rowerowyZDM

Kolejną zmianą jest wyznaczenie przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerów wzdłuż alei "Solidarności". "W ten sposób ciągłość zyskała ważna droga dla rowerów prowadząca na Targówek i dalej aż do granicy z Ząbkami. Piesi nie muszą już nadkładać drogi i dwa razy czekać na zielone światło, aby przejść na wprost" - przekonują drogowcy. Zarówno przejście, jak i przejazd znajdują się na przedłużeniu naturalnego dla nich ciągu komunikacyjnego.

Ponadto zmodernizowane zostało przejście dla pieszych w poprzek alei "Solidarności", które prowadzi w stronę torów kolejowych. Równolegle do niego powstał przejazd rowerowy, mający ułatwiać podróże pomiędzy dwoma przedzielonymi linią kolejową fragmentami Pragi. "Samo torowisko rowerzyści i kierowcy pokonują tak jak dotychczas, czyli poprzez istniejący przejazd kolejowy z rogatkami w ciągu ulicy Kosmowskiej" - czytamy w komunikacie.

Zmiany dotyczą też skrzyżowania Szwedzkiej i Równej. Przez te ulice wyznaczono dwa przejścia dla pieszych, które zostały doświetlone oraz wyposażone w azyle.

Rowerzyści zyskali ścieżkę rowerowąZDM
Chodniki zostały przebudowaneZDM

"Cała przebudowa, a zwłaszcza wyprowadzenie tranzytu z ulic lokalnych, wpisuje się w sukcesywnie realizowany przez Warszawę Zintegrowany Program Rewitalizacji" - podają drogowcy. Informują też, że projekt od samego początku budził zainteresowanie mieszkańców, którzy przekazywali im swoje uwagi.

Prace rozpoczęły się na początku listopada.

Zostawili rozdzielnicę

Jak przekazali jednak okoliczni mieszkańcy, modernizacja na Pradze nie przebiegła w idealny sposób, bowiem na skrzyżowaniu alejek pozostawiono rozdzielnicę.

Na miejsce pojechał reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak, który ocenił, czy urządzenie przeszkadza pieszym w poruszaniu się. - To stara skrzynka, która była tu przed remontem. Umieszczona jest pod takim kątem, że jest to rzeczywiście zabawne, ale nie stoi całkiem w poprzek i nieszczególnie utrudnia ruch - relacjonował.

Rozdzielnica na Pradze
Rozdzielnica na PradzeLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:ab

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości