Hejmisz, czyli żydowskie hygge na łące

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Muzeum POLIN przygotowało letni program

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wychodzi na łąkę. Do końca wakacji trawnik przed muzeum stanie się miejscem relaksu w otoczeniu przyrody. Przygotowano bogaty program kulturalny: koncerty, dyskusje o książkach, kino pod chmurką. Będzie też tworzenie zielników i poszukiwanie jadalnych roślin w okolicy. Wszystko w duchu hejmisz, czyli żydowskiego hygge.

Tegoroczną edycję "POLIN na Łące" zainauguruje w sobotę, 24 czerwca, "Chillowanie przy Feldmanie" - koncert przygotowany przez członkinie zespołu Kwadrofonik: Emilię Sitarz, Ewę Liebchen i Magdalenę Kordelasińską-Pękalę. Zabrzmi utwór "For Philip Guston" Mortona Feldmana, amerykańskiego kompozytora pochodzącego z rodziny żydowskich emigrantów z Kijowa.

- Muzyka Mortona Feldmana, jednego z reprezentantów nurtu minimal music, jest wyjątkowa pod wieloma względami. Jednym z nich jest to, że w latach 60. i 70. jego utwory były wyprowadzone z sal koncertowych na dwór, w przestrzenie publiczne, często poindustrialne. Łąka POLIN wydaje się idealną scenerią do prezentowania tej muzyki - mówiła podczas środowej konferencji Ewa Liebchen, flecistka Kwadrofonika.

Artystka zaprosiła na koncert, który potrwa aż cztery i pół godziny. Ale - ważne zastrzeżenie - nie trzeba być na nim od początku do końca, nie trzeba też siedzieć na niewygodnym krześle.

- Zapraszamy w dowolnym momencie, z kawą, herbatą, książką, na kocyk albo na leżak. To muzyka, która nie uzurpuje sobie prawa do bycia pierwszoplanową. Cudownie aranżuje przestrzeń, pozwala kontemplować, doświadczać, nie narzuca się, jest zawieszona w przestrzeni, delikatna i subtelna. To propozycja dla osób wrażliwych, ciekawych - zachęcała Liebchen. Dodała, że przy minimalistycznych dźwiękach Feldmana można nawet spać. - To będzie nawet dla nas komplement, jeśli ktoś zaśnie - żartowała.

O zaletach łąk w mieście i jadalnych roślinach dookoła

Ważną częścią programu będzie także miejska przyroda. W czwartek, 29 czerwca, odbędzie się sadzenie kwiatowych i ziołowych rabatek na skwerze przed muzeum. Od ekologów z fundacji Łąka uczestnicy dowiedzą się, jak istotnym krokiem w walce o bioróżnorodnośc jest zastępowanie trawników łąkami, a jak marnym pomysłem zbyt częste wycinanie trawy do gołej ziemi.

- Dookoła nas są wykoszone trawniki, a te kwiaty znalazłem na niewykoszonym skrawku ziemi przy miejskim szalecie. Czasami wystarczy odpuścić z koszeniem, przyciskaniem roślinności do gleby, wtedy pojawiają się cuda - mówił Maciej Podyma z fundacji Łąka, wskazując bukiety polnych kwiatów na stole. - Pokażemy szeroką gamę roślin jednorocznych i wieloletnich. Będziemy sadzić, wysadzać, przesadzać - zapowiedział.

Zaplanowano także warsztaty tworzenia domowych zielników z tego, co można znaleźć w najbliższym otoczeniu (15 lipca) i spacer śladem miejskich roślin jadalnych (19 lipca).

Jak popularność "holo-polo" wpływa na pamięć o Zagładzie?

Nie zabraknie także refleksji nad człowiekiem i relacjami między ludźmi. Wszystkie skupione będą wokół słowa hejmisz, które organizatorzy tłumaczą jako odpowiednik skandynawskiego hygge. "Hejmisz to słowo wywodzące się z języka jidysz kojarzące się z dobrostanem, dbałością o siebie, uważnością, mindfulness. Zapraszamy na cykl czterech spotkań wprowadzających w ideę szabatu - oddechu po tygodniu pracy, przestrzeni na refleksję i odpoczynek" - zachęcają organizatorzy.

"Book Szuk na Łące" to dzień poświęcony literaturze (2 lipca). Aktorka Katarzyna Łaska, znana z występów w teatrze Roma i z piosenek z "Krainy Lodu", przeczyta bajki napisane przez swoją popularniejszą koleżankę po fachu Natalie Portman, laureatkę Oscara i ambasadorkę czytelnictwa w USA. Podczas dyskusji z udziałem Katarzyny Czajki-Kominiarczuk, autorki bloga Zwierz Popkulturalny, będzie można porozmawiać o nurcie "holo-polo".

- Literatura "holo-polo" to określenie stosunkowo młode, obejmuje literaturę popularną, która wykorzystuje wątki lub tło Zagłady do opowiadania historii, które w założeniu są popularnymi, mają się sprzedać, mają być hitami literackimi. Oczywiście nie zaliczamy do tego książek napisanych przez świadków ani literatury, która budzi w nas głębsze refleksje dotyczące natury zła. Mówimy o literaturze, która ma wzruszyć łzawą historią albo poruszyć okrucieństwem, jest popularna, łatwo dostępna, ale pod względem wiarygodności historycznej mocno dyskusyjna - tłumaczyła Czajka-Kominiarczuk. - Zajmiemy się pytaniami o moralny wymiar procesu wydawniczego i inwestowania w książki z Auschwitz w tytule. A także tym, jak niesłychana popularność tych książek wpływa na pamięć o Zagładzie - zapowiadała.

"Ścigany", "Matrix" i inne klasyki w kinie pod chmurką

W sierpniowe wieczory łąka przed POLIN zamieni się w kino plenerowe. Pokazane zostaną popularne filmy z lat 80. i 90. stworzone w wytwórni Warner Bros., która w tym roku świętuje swoje stulecie.

- Bracia Warner niedawno dołączyli do galerii Dziedzictwo w muzeum POLIN. Pozostają inspiracją dla ludzi, którzy mają marzenia, cele, są pracowici. Byli synami szewca spod Łomży, który ruszył za ocean w poszukiwaniu lepszego życia. Nie od początku był to amerykański sen, początkowo mieli problemy z utrzymaniem. Przez dwa lata mieszkali w wozie przyczepionym do konia. Dorabiali w wesołych miasteczkach i cyrkach. Tam po raz pierwszy zobaczyli projektor. Sam Warner dostrzegł w nim potencjał, zwołał rodzinną naradę, w efekcie której postanowili zaryzykować całe oszczędności w projektor i filmy - przypomniała historię braci Warner Ewelina Witenberg, dziennikarka, autorka programu "Kadr na kino" w TVN24.

W ramach cyklu przygotowanego ze współpracy z Warnerem w kolejne środy wyświetlone zostaną filmowe klasyki: "Uwolnić orkę", "Czarownice z Eastwick", "Akademia policyjna", "Ścigany" i "Matrix".

- To wspaniałe, że w erze streamingu tworzą państwo przestrzeń, w której można wspólnie cieszyć się kinem - podsumowała Witenberg.

Historia braci Warner w galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN
Historia braci Warner w galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN

W programie "POLIN na Łące" znalazły się także zajęcia sensoryczne dla dzieci oraz spotkania wokół aktywizmu społecznego. Szczegóły na stronie muzeum >>>

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Jaźwiecki / POLIN

Pozostałe wiadomości

Na budowie 18-kondygnacyjnego hotelu na Pradze Południe doszło do wypadku. Poszkodowani zostali dwaj pracownicy, którzy spadli o pięć pięter. Obaj odnieśli poważne obrażenia.

Wypadek na budowie hotelu. Pracownicy spadli z wysokości kilku pięter

Wypadek na budowie hotelu. Pracownicy spadli z wysokości kilku pięter

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy podejrzanych o oszustwa i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Pokrzywdzeni w wyniku ich działalności wycenili straty na kwotę 250 tysięcy złotych. Kilka miesięcy temu śledczy zatrzymali trzech innych członków tej grupy.

Podawali się za bankowców, wyłudzali oszczędności. Szefowie grupy zatrzymani

Podawali się za bankowców, wyłudzali oszczędności. Szefowie grupy zatrzymani

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali podejrzanego o serię kradzieży. 30-latek ukrył się w schowku na pościel, gdy policjanci weszli do mieszkania jego partnerki.

Ukrył się w schowku na pościel. Efektu nie osiągnął, odpowie za liczne kradzieże

Ukrył się w schowku na pościel. Efektu nie osiągnął, odpowie za liczne kradzieże

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci złożyli wizytę 33-latkowi z Mokotowa. Jak podali, miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków, w tym mefedron, amfetaminę i kokainę. Mężczyzna trafił do aresztu.

Miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków

Miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Budowa torów tramwajowych w ciągu ulicy Rakowieckiej pomiędzy Puławską a aleją Niepodległości rozpocznie się w czerwcu - poinformował rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz. W kilku punktach jezdnia zostanie rozkopana, co oznacza spore utrudnienia dla kierowców.

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stołecznym ratuszu trwają prace nad projektem uchwały zmniejszającej wysokość stawek opłaty za śmieci - napisała do Rzecznika Praw Obywatelskich Agnieszka Jakubowska, dyrektor miejskiego Biura Gospodarowania Odpadami. Odpowiedź ta ma związek z licznymi skargami mieszkańców stolicy na metody ustalania, a także na wysokość stawek za odbiór odpadów. Jeszcze przed wyborami samorządowymi prezydent Rafał Trzaskowski zapowiadał obniżkę opłat od lipca.

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Źródło:
PAP

Zarząd Dróg Miejskich potwierdził, że po przerwie jeden pas jezdni na placu Zbawiciela zostanie przeznaczony w sezonie letnim pod ogródki gastronomiczne. Urzędnicy podają też wstępną datę wdrożenia nowej organizacji ruchu.

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl

29-latek zerwał złoty łańcuszek kobiecie idącej chodnikiem. Na pomoc ruszyli przechodnie i złapali złodzieja. Okazało się, że to nie pierwszy raz, kiedy 29-latek chciał dokonać kradzieży.

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego uderzył w drzewo pod Grodziskiem Mazowieckim. Nie przeżył wypadku. Na miejscu pracowały służby.

Uderzył autem w drzewo, zginął

Uderzył autem w drzewo, zginął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć samochodów zderzyło się na Wale Miedzeszyńskim. Jedna osoba była badana w karetce. Były duże utrudnienia w ruchu w kierunku Otwocka.

Zderzenie pięciu samochodów na Wale Miedzeszyńskim

Zderzenie pięciu samochodów na Wale Miedzeszyńskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć samochodów zderzyło się na trasie S8 w kierunku centrum. Dwie osoby są poszkodowane. Jedna trafiła do szpitala. Były utrudnienia.

Jedna osoba w szpitalu po wypadku na S8

Jedna osoba w szpitalu po wypadku na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz podsumował dotychczasowe efekty prac przy budowie wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicą Paryską na Saskiej Kępie. Pierwszy z nich ma być gotowy już w te wakacje.

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie stacji Chotomów (powiat legionowski) pociąg Kolei Mazowieckich śmiertelnie potrącił mężczyznę. Były utrudnienia w ruchu w obu kierunkach.

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Biblioteka Narodowa zaprasza na koncert z okazji otwarcia Pałacu Rzeczypospolitej. Po występie będzie można pierwszy raz w historii zwiedzić historyczny budynek oraz obejrzeć najcenniejsze skarby Biblioteki Narodowej od zdania "Dąbrówka przybyła do Mieszka" sprzed tysiąca lat, przez rękopisy Fryderyka Chopina do rękopisów "Małgośki" Agnieszki Osieckiej i "Murów" Jacka Kaczmarskiego.

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmierci młodego brygadzisty w sortowni odpadów. Na ławie oskarżonych zasiądzie osoba, która w dniu tragicznego wypadku pełniła obowiązki prezesa spółki.

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl