Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.
Kontrole prowadzone były w kilku lokalizacjach na terenie stolicy. Policjantom warszawskiej drogówki towarzyszyli strażnicy graniczni i przedstawiciele ratusza.
W ciągu paru godzin skontrolowali 38 pojazdów. W efekcie prowadzonych działań policjanci nałożyli 23 mandaty karne i sporządzili jeden wniosek o ukaranie do sądu oraz zatrzymali siedem dowodów rejestracyjnych. Siedmiu kierowców nie miało wymaganej licencji, pięć aut było źle oznakowanych.
30 tysięcy pojazdów
Na początku lipca Komendant Stołeczny Policji insp. Dariusz Walichnowski oraz Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisali porozumienie dotyczące realizacji zadań związanych z poprawą bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy, a także porządku publicznego w ruchu drogowym na terenie stolicy.
Według danych stołecznego ratusza, usługi przewozowe świadczy obecnie 30 tysięcy kierowców.
Od 2022 roku do połowy bieżącego policjanci przeprowadzili 2722 kontrole, w których łącznie wystawili 1487 mandatów karnych oraz sporządzili 192 wnioski o ukaranie do sądu. W wyniku znalezienia rozmaitych nieprawidłowości zatrzymano blisko 400 dowodów rejestracyjnych.
"Działania dla bezpieczeństwa mieszkańców i gości przybywających do stolicy będą kontynuowane" - podkreślili policjanci.
Co jest sprawdzane?
Celem licznych kontroli jest sprawdzenie legalności wykonywanych przez przewoźników na aplikację usług pod kątem posiadanych uprawnień, w szczególności wymaganych dokumentów do prowadzenia działalności w zakresie transportu drogowego (licencje, badania lekarskie).
Sprawdzany jest również stan techniczny pojazdów wraz z wyposażeniem odpowiednim do prowadzenia działalności w zakresie transportu drogowego tj. taksometr z dowodem legalizacji, gaśnicę, apteczkę i koło zapasowe. Kontrola obejmowała też dodatkowe oznaczenia taksówek osobowych, czyli prawidłowe wzory tabliczki informacyjnej wraz i identyfikatorem kierowcy taksówki.
Policjanci badają kierujących także pod kątem trzeźwości, a tam, gdzie mają podejrzenie, co do stanu psychofizycznego i zachowania kierowcy, stosują także narkotestery.
Oddzielny obszar kontroli to badanie legalności pobytu na terenie kraju. W tych działaniach pomagają funkcjonariusze straży granicznej.
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: podkom. Jacek Wiśniewski/KSP