Powstanie 20 kilometrów nowych torów kolejowych

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
kk/ran/kwoj
Źródło:
tvnwarszawa.pl
PKP PLK S.A.Kolejarze planują rozbudowę linii Warszawa-Legionowo

Kolejarze rozpoczynają przymiarki do budowy dodatkowych torów na trasie z Warszawy do Legionowa. Spółka PKP PLK ogłosiła przetarg na opracowanie studium wykonalności.

Jak informuje firma, dokument obejmie budowę dwóch dodatkowych zelektryfikowanych torów na odcinku 20 kilometrów między stacjami Warszawa Wschodnia i Legionowo.

Efektem rozbudowy ma być stworzenie układu sześciu torów na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Praga, natomiast dalej - między stacjami Warszawa Praga i Legionowo - czterech.

Zadaniem wykonawcy będzie też analiza możliwości rozbudowy linii z Legionowa do Wieliszewa oraz budowa dodatkowych torów na odcinku Warszawa Gdańska - Warszawa Praga.

Kolejnym punktem ma być także analiza pomysłu budowy nowego odcinka linii kolejowej z Choszczówki do miejscowości Kątne/Świerszcze. Takie rozwiązanie mogłoby w przyszłości skrócić czas podróży z Warszawy do Olsztyna czy Trójmiasta.

Kolejowy Masterplan

Finalnie studium wykonalności ma zawierać kompleksową analizę, określającą możliwości techniczne i zawierającą szczegółowe rozwiązania, zakres niezbędnych prac i szacowany koszt inwestycji. Na jego podstawie kolejarze przystąpią do planowania projektu. Prace nad dokumentacją projektową planowane są po roku 2022.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie realizują zapisy Kolejowego Masterplanu dla Warszawy. Dążymy do stworzenia czterotorowych tras wyjazdowych ze stolicy, co pozwoli zwiększyć przepustowość linii. Mieszkańcy podwarszawskich miejscowości i powiatów zyskają lepsze połączenia kolejowe w codziennych podróżach do pracy czy szkoły - mówi cytowany w komunikacie Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP PLK S.A.

Zainteresowani przetargiem mają niecały miesiąc na składanie ofert. Termin upływa 28 lutego 2020 roku.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy także o modernizacji Dworca Wschodniego:

Dworzec Wschodni. Montaż wind dla niepełnosprawnych przy wejściach na perony
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

kk/ran/kwoj

Źródło: tvnwarszawa.pl