TVN Warszawa | Komunikacja

Dworzec Wschodni bardziej dostępny. Są windy, ale wciąż trzeba wzywać ochronę

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dworzec Wschodni. Montaż wind dla niepełnosprawnych przy wejściach na perony
Dworzec Wschodni. Montaż wind dla niepełnosprawnych przy wejściach na perony

Na pięciu z siedmiu peronów na Dworcu Wschodnim pojawiły się wreszcie platformy, które pozwolą pokonać schody osobom niepełnosprawnym. Długo wyczekiwana inwestycja jest już na ukończeniu.

Przypomnijmy: hala Dworca Wschodniego została gruntownie wyremontowana jeszcze przed Euro 2012. Kolejarze nie dali jednak wtedy rady zmodernizować peronów. Wówczas zostały one tylko oczyszczone i pomalowane. Korzystanie z dworca było więc ciągle problematyczne dla niepełnosprawnych, rodziców z wózkami i podróżnych z większym bagażem. wózkach.

Teraz ma się to nieco poprawić.

Pięć z siedmiu już jest

O zmianach na dwóch dworcach informowaliśmy na początku października. Największe przeobrażenia przejdzie Gdański, gdzie pojawią się nowe windy, kładki dla pieszych oraz ułatwienia dla rowerzystów. Projekt pochłonie w sumie 60 milinów złotych, a prace potrwają około roku. Nieco mniej spektakularne, ale równie ważne dla podróżnych są zmiany na Dworcu Wschodnim.

Zgodnie z zapowiedziami spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, od ubiegłego tygodnia przy wejściach na perony trwa montaż platform dla wózków. Jak informuje nasz reporter Mateusz Szmetler, udogodnienia zostały już zamontowane przy pięciu z siedmiu peronów. - Prace trwają jeszcze przy peronie pierwszym. Na montaż platformy oczekuje również peron trzeci - relacjonuje.

Niestety, montaż wind nie oznacza, że niepełnosprawni będą mogli poruszać się po dworcu samodzielnie. Nadal będą zdani na łaskę ochrony, którą muszą wezwać, by dostać się na peron.

Montaż siedmiu platform kosztował spółkę 800 tys. złotych. To tymczasowe rozwiązanie, bowiem w ramach remontu linii średnicowej planowana jest kompleksowa przebudowa Dworca Wschodniego, który zostanie całkowicie zadaszony. Poprawić ma się też jego przepustowość, a na perony wreszcie będzie można dostać się windą lub ruchomymi schodami. Dokładny termin prac wciąż nie jest jednak znany.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:dg/r

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości