Chcą zamykania placu Zbawiciela dla samochodów. Ratusz odpowiada

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Miasto Jest Nasze proponuje, by w weekendy przez plac Zbawiciela nie mogły przejeżdżać samochody. Zdaniem aktywistów piesi mieliby więcej miejsca, a restauratorzy mogliby postawić stoliki na jezdni. Ratusz odpowiada, że rozważa ograniczenia w ruchu w tym miejscu.

- Chcemy zmienić popularny Zbawix w dobrą i przyjazną przestrzeń, a przy okazji pomóc utrzymać wiele miejsc pracy - stwierdziła Marta Wójcicka z MJN. Wyjaśniła, że po przymusowej izolacji społecznej spowodowanej pandemią potrzebne jest miejsce, w którym warszawiacy mogliby poczuć się swobodnie i bezpiecznie się spotykać.

Proponują zamknięcie placu Zbawiciela w weekendy

Aktywiści zwrócili uwagę, że restauratorzy i właściciele barów już ponieśli duże straty w wyniku epidemii. Wskazali, że reżim sanitarny, który nadal obowiązuje i pewnie będzie obowiązywać przez wiele tygodni, wiąże się między innymi z zachowaniem odpowiednich odległości od stolików. To - w ich ocenie - znacząco ogranicza możliwość odrobienia strat po trzech miesiącach stagnacji. Restauracje i bary znajdujące się na samym placu i wokół niego, to miejsca pracy dla setek ludzi.

- Dlatego proponujemy zamknięcie placu Zbawiciela dla ruchu samochodowego od piątku od godziny 13 do niedzieli do godziny 23. Pozwoliłoby to restauratorom i właścicielom barów na ustawienie stolików na jezdni z zachowaniem wymaganych odstępów - przekazała Wójcicka.

W ocenie MJN zamknięcie placu dla ruchu samochodowego nie stanowiłoby poważnego utrudnienia dla kierowców, gdyż niedaleko znajdują się duże ciągi komunikacyjne. Wójcicka zaznaczyła, że podobne zmiany można wprowadzić również w innych częściach Warszawy.

Ratusz rozważa ograniczenie w ruchu

Zapytaliśmy, jak pomysł ocenia ratusz. - Na pewno nie będzie decyzji o wyłączeniu całego placu Zbawiciela. Miasto bierze pod uwagę wszystkie strony. Pytani przez nas mieszkańcy nie są zainteresowani zamykaniem placu i dodatkowymi ogródkami kawiarnianymi. Patrzą na tę propozycję zupełnie inaczej niż MJN - powiedziała nam rzeczniczka urzędu miasta Karolina Gałecka.

- Mogę potwierdzić, że została powołana komisja, która zajmuje się kwestią zmiany organizacji ruchu na placu Zbawiciela. Składa się ze specjalistów z wielu jednostek: Zarządu Zieleni, Biura Architektury, Biura Polityki i Mobilności Transportu. Celem tej komisji jest wypracowanie zmian w organizacji ruchu, po której odda się więcej przestrzeni przede wszystkim pieszym bądź pod ogródki kawiarniane. Jest projekt, który będzie zatwierdzony jeszcze w czerwcu. Zakłada zamknięcie prawego pasa w okręgu całego placu. Planujemy zatwierdzić go jeszcze w tym miesiącu, by móc go wprowadzić jeszcze w okresie wakacyjnymi - dodała.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o rozpoczętym remoncie w alei Jana Pawła II:

Ruszyła przebudowa alei Jana Pawła II
Ruszyła przebudowa alei Jana Pawła IITomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:katke/ran

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl