Rowery wypożyczone w Warszawie można zwrócić w czterech podwarszawskich miastach

Veturilo z pięciu miast
Veturilo wystartowało 1 marca
Źródło: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Stołeczne Veturilo zostało ponownie zintegrowane z analogicznymi systemami w czterech podwarszawskich miejscowościach. Zapewniają one 35 stacji i 278 rowerów. Jednoślady wypożyczone w Warszawie można zwrócić w Otwocku, Markach, Piasecznie i Pruszkowie.

Od poniedziałku, 30 października, Warszawski Rower Publiczny stał się kompatybilny z systemami w czterech ościennych miastach. Użytkownicy będą mogli korzystać z systemów w Markach (KołoMarki), Otwocku (Otwocki Rower Miejski), Piasecznie (Piaseczyński Rower Miejski) i Pruszkowie (Pruszkowski Rower Miejski).

Veturilo z pięciu miast
Veturilo z pięciu miast
Źródło: UM Warszawa

"Rowery napędzają Warszawę"

Obecnie stołeczna "flota" Veturilo składa się z 3266 rowerów (w tym 300 elektrycznych) oraz 325 stacji. Od początku sezonu przybyło 25 stacji i 266 rowerów. Jak podaje ratusz w komunikacie, udało się to dzięki wsparciu niektórych urzędów dzielnic oraz partnerów prywatnych projektu.

– Warszawa napędza rowery, a rowery napędzają Warszawę. Zmodernizowaliśmy Veturilo i zapewniamy mieszkankom i mieszkańcom największy i najnowocześniejszy system roweru publicznego w Polsce. A tegoroczne pomiary ruchu rowerowego okazały się rekordowe – mówi, cytowany w komunikacie, Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. – Warszawa chce być stolicą wygody, a rower miejski bardzo zwiększa wygodę poruszania się po mieście - dodaje.

- W poprzednich latach odnotowaliśmy tysiące międzymiastowych przejazdów rowerowych. Dzięki nowej, wygodniejszej formule będzie ich jeszcze więcej. Naszym celem jest stworzenie spójnej i efektywnej sieci komunikacji rowerowej, która wzbogaci ofertę transportową nie tylko stolicy, ale i całego regionu – dodaje Tomasz Wojtkiewicz, CEO Nextbike.

Veturilo kompatybilność z rowerami miejskimi pod Warszawą
Veturilo kompatybilność z rowerami miejskimi pod Warszawą
Źródło: UM Warszawa

278 rowerów do wypożyczenia poza Warszawą

Cztery siostrzane podwarszawskie systemy miejskie zapewniają dodatkowych 35 stacji i 278 rowerów. Jak tłumaczy w komunikacie ratusz, dzięki kompatybilności liczba rowerów miejskich dostępnych do wypożyczenia dla osób w Warszawie i okolicznych miejscowościach przekroczyła 3,5 tysiąca.

"W praktyce oznacza to, że na stacjach Veturilo można oddać pojazd każdego z kompatybilnych systemów, a warszawskie rowery bez problemu zwrócimy w każdej z tych miejscowości" - dodaje ratusz. Wszystkie jednoślady są wyraźnie oznaczone marką "swojego" miasta. Przy wypożyczaniu obowiązuje taryfa właściwa dla systemu, z którego pochodzi konkretny rower.

Szczegóły określone są w regulaminie Veturilo. Porozumienie w sprawie kompatybilności między Warszawą i jej sąsiadami będzie obowiązywało też w kolejnych latach.

Veturilo z pięciu miast
Veturilo z pięciu miast
Źródło: UM Warszawa

Rowerem do końca listopada

Sezon Veturilo tradycyjnie trwa do końca listopada. Ratusz podkreśla, że tegoroczny jest jednak wyjątkowy. "To pierwszy rok z systemem w nowej, nowoczesnej odsłonie. Do dyspozycji warszawianek i warszawiaków są nowe lżejsze rowery, zbudowana od podstaw aplikacja mobilna oraz łatwiejszy proces wypożyczeni i zwrotów rowerów" - podaje.

Miasto wraz z operatorem systemu wiedzą dokładnie, ile i jak użytkownicy korzystali z jednośladów. "Można już stwierdzić, że najczęściej z Veturilo korzystają studenci dojeżdżając na uczelnie z pobliskich stacji metra" - informuje ratusz. Na szczegółowe podsumowanie sezonu przyjdzie czas na przełomie listopada i grudnia.

Czytaj także: