Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Zachwycił go polski kwartet. Zagrają razem na Mokotowie

Najnowsze

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
mat. organizatoraPetros Klampanis, Shai Maestro, Atom String Quartet

Znany grecki basista Petros Klampanis, znakomity izraelski pianista Shai Maestro oraz polski zespół Atom String Quartet zagrają wspólnie w mokotowskim Domu Kultury Kadr.

Mózgiem tej "operacji muzycznej" jest Petros Klampanis, osiadły w Nowym Jorku grecki kontrabasista i kompozytor. Muzyk ma za sobą studia zarówno w zakresie muzyki klasycznej, jak i jazzowej (w Atenach, Amsterdamie i Nowym Jorku). Także jego twórczość rozpięta jest między tymi gatunkami. W 2017 roku nagrał płytę "Chroma" z Shaiem Maestro, jednym z najbardziej utalentowanych pianistów jazzowych swojego pokolenia.

Maestro dojrzewał muzycznie pod okiem kontrabasisty Avishaia Cohena, bodaj największej gwiazdy izraelskiego jazzu. Z jego trio koncertowali na całym świecie, nagrali cztery albumy, w tym dwa dla nowojorskiej wytwórni Blue Note. W 2010 Shai Maestro "poszedł na swoje" - założył własne trio, z którym zagrał na największych festiwalach - w Warszawie był na Jazzie na Starówce. Dwa lata temu podpisał kontrakt z ECM i jego piąta płyta "The Dream Thief" została wydana właśnie w słynnej monachijskiej wytwórni.

Dopełnieniem składu będzie polski Atom String Quartet, jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie. Klasyczny skład (dwoje skrzypiec, altówka i wiolonczela) wykonuje muzykę jazzową. Petros Klampanis usłyszał "Atomów" podczas Sopot Jazz Festivalu, a potem na targach Jazz Ahead w Bremie. Tak narodził się pomysł międzynarodowej współpracy.

Petros Klampanis mat. organizatora

Na granicy klasyki i jazzu

- Muzyka klasyczna zawsze była mi bliska. Szczególnie dzieła Bartoka, Ravela i Debussy'ego pisane na kwartety smyczkowe i orkiestry. Ten muzyczny świat do tej pory jest moim głównym źródłem inspiracji. Shai Maestro i Atom String Quartet są idealnym "wehikułem muzycznym" do ponownego odkrywania granic muzyki klasycznej i jazzowej - mówi Klampanis cytowany w komunikacie prasowym.

- Wiedza, wrażliwość, śmiały sposób myślenia to wspólne cechy muzyków naszej grupy, które są dla mnie ważne przy tworzeniu zespołu. Nie mogę nawet wyrazić mojego podekscytowania, gdy pomyślę o naszym obiecującym muzycznym spotkaniu - dodaje.

Warszawski koncert odbędzie się w sobotę 7 marca o 19.00 w Domu Kultury Kadr. Wcześniej muzycy wystąpią także w Katowicach, Toruniu i Gorzowie Wielkopolskim.

Autor:b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora