Ratusz zaprasza na letnie atrakcje w Parku Rzeźby na Bródnie. W programie są weekendowe oraz środowe warsztaty, spotkania i zajęcia jogi. Działa tam również Domek Herbaciany, będący najmniejszym domem kultury w stolicy. Wiele wydarzeń przygotowano z myślą o integracji mieszkańców z nowymi sąsiadami z Białorusi i Ukrainy.
Letni program w Parku Rzeźby przygotowany został przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej we współpracy z lokalną społecznością. To już czternasta edycja wydarzenia, odbywająca się pod hasłem "Co mówi Park". Kuratorzy odpowiedzialni za planowanie wydarzeń wzięli pod uwagę dwa czynniki: potrzebę regularnej obecności w zielonej przestrzeni oraz konieczność oddania inicjatywy mieszkańcom, nowym sąsiadom z Ukrainy oraz artystom i artystkom.
W Parku Rzeźby szczególnie rozwijana jest w tym roku współpraca z dzielnicowymi placówkami edukacyjnymi oraz instytucjami kultury. "Kontynuowany jest trzyletni program 'Edukacja w Parku' przeznaczony w szczególności dla osób pracujących na co dzień z dziećmi i młodzieżą na terenie dzielnicy Targówek. W ostatnim czasie wśród nich znalazło się wiele osób ukraińsko- i rosyjskojęzycznych, stąd istotnym elementem działań stanie się próba wykorzystania sztuki jako narzędzia integracji i komunikacji dla różnorodnych grup związanych aktualnie z dzielnicą" - podaje ratusz.
Przez całe wakacje w parku odbywać się będą weekendy animacyjne w Domku Herbacianym. Spotkania prowadzić będą polsko-ukraińskie duety, a za ich przygotowanie odpowiadają gospodarze i gospodynie najmniejszego domu kultury w stolicy oraz mieszkańcy Bródna i zaproszeni goście.
Każda wakacyjna środa to z kolei spotkania w ramach popołudniowego cyklu Akademia w Parku. To seria wydarzeń plenerowych prowadzonych przez artystów działających na rzecz różnych wspólnot. "W programie są: wieczory poetycko-muzyczne skupione na eksperymentalnych formach ekspresji w plenerze, spotkania z kobietami tworzącymi jeden z pierwszych związków zawodowych pracownic domowych, możliwość poznania środowisk twórczych z Białorusi i Ukrainy" - wylicza ratusz.
Park Rzeźby na Bródnie
Park Rzeźby na Bródnie to ewoluująca wystawa sztuki współczesnej, prezentowana pod gołym niebem w Parku Bródnowskim i dostępna dla widzów przez 24 godziny na dobę. Wszystkie prezentowane na niej dzieła stanowią część kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Park został utworzony w 2009 roku, jako wspólna inicjatywa artysty Pawła Althamera, Urzędu Dzielnicy Targówek i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Prace artystów rozsiane są w Parku Bródnowskim. Projekt Parku ekspozycji czerpie z różnych tradycji sztuki publicznej: zarówno tej wywodzącej się ze sztuki abstrakcyjnej i minimalizmu, jak i mającej społeczny, partycypacyjny charakter.
Informowaliśmy również o projekcie urządzenia "parku naturalnego" na dzikim brzegu Wisły:
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa