W środę prezydent Warszawy i ubiegający się o reelekcję na to stanowisko Rafał Trzaskowski oficjalnie otworzył budynek jedynego na terenie Wesołej liceum ogólnokształcącego. Poprowadził też pierwszą lekcję angielskiego. Z kolei na Białołęce był lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który przedstawił kandydatów ugrupowania do rady miasta, rad dzielnic i sejmiku mazowieckiego.
- Edukacja to nasz absolutny priorytet, największa pozycja w budżecie. Przez te ostatnie pięć lat zbudowaliśmy 15 szkół i 26 przedszkoli - mówił podczas otwarcia pierwszego na terenie dzielnicy Wesoła liceum ogólnokształcącego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Będzie się wam tu dobrze uczyć i zdobywać nowe umiejętności, oraz co najważniejsze – przyjaźnie. Trochę wam zazdroszczę, bo dla mnie liceum to był najfajniejszy czas w moim życiu i żałuję, że trwał tak krótko – dodał, wręczając dyrektorce szkoły – Izabeli Nowackiej, klucz do nowego budynku szkoły przy ul. Słowackiego 3.
Po swoim przemówieniu w sali gimnastycznej Rafał Trzaskowski poprowadził z uczniami lekcję angielskiego.
Nowa szkoła dla 600 uczniów
Ponad 70 proc. mieszkańców Wesołej opowiedziało się za pomysłem utworzenia szkoły ponadpodstawowej na terenie dzielnicy w czasie konsultacji społecznych w 2018 r.
CLXIII liceum z Wesołej rozpoczęło działalność 1 września 2019 r. , i w okresie przejściowym, tj. do czasu wybudowania nowego budynku, funkcjonowało w pomieszczeniach szkoły podstawowej w Starej Miłośnie. Na potrzeby liceum, przy ul. Słowackiego 3 w Wesołej, powstał nowoczesny i komfortowy obiekt. Koszt inwestycji to blisko 45 mln zł. Od dziś liceum zajmuje jednopiętrowy obiekt o powierzchni blisko 6 tys. m kw. Oprócz 20 sal dydaktycznych, biblioteki i stołówki w budynku zaprojektowano aulę widowiskową na ponad 200 miejsc. Na terenie placówki znajduje się również wewnętrzne patio, które w cieplejsze dni, umożliwi uczniom odpoczynek na świeżym powietrzu. Obok głównego budynku szkoły powstała sala sportowa o powierzchni 700 m kw. z siłownią. W placówce przewidziano miejsce dla 600 uczniów w 16 oddziałach.
W budynku liceum zastosowano przyjazne dla środowiska źródła ciepła (pompy), a część dachu została pokryta panelami fotowoltaicznymi, które będą wspomagać zasilanie szkoły w energię elektryczną. Ponadto szkoła została wyposażona m.in. w ogrzewanie podłogowe, mechaniczną wentylację oraz chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem instalacje w oknach.
Szymon Hołownia przedstawia kandydatów
Tego samego dnia na Białołęce lider Polski 2050 Szymon Hołownia przedstawił kandydatów ugrupowania do rady miasta, rad dzielnic i sejmiku mazowieckiego.
Hołownia stwierdził, że temat samorządów został "przykryty" przez tzw. dużą politykę, jednak wybory o dużej polityce były w październiku, tymczasem zbliżające się wybory dotyczą problemów lokalnych. - Dzisiaj są wybory o tym, czy na naszym osiedlu będzie żłobek, czy będzie chodnik, w jakiej szkole będą uczyły się nasze dzieci, czy będą zajęcia w domu kultury w naszej gminie i czy będzie kanalizacja - wyliczał. Zwrócił przy tym uwagę, że na Białołęce 15 procent lokali miejskich wciąż nie jest podłączonych do kanalizacji.
- Zbliżające się wybory są o tym, czy ludzie będą mieli szansę załatwiać swoje podstawowe potrzeby, realizować swoje marzenia i pragnienia w przyjaznym im środowisku - mówił Hołownia.
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa