Sezon zimowy na lotnisku rozpoczyna się w połowie października i trwa aż do połowy kwietnia. W gotowości do odśnieżania powierzchni lotniska są oczyszczarki, pługi oraz maszyny wsparcia. Ważny jest też sztab ludzi, którzy dbają o bezpieczeństwo na płytach lotniska.
Dla służby utrzymania nawierzchni Lotniska Chopina zima rozpoczyna się co roku 15 października i – niezależnie od warunków pogodowych – trwa do 15 kwietnia roku następnego. "Sezon zimowy jest dla wszystkich lotnisk czasem szczególnych wyzwań. Śnieżna i mroźna aura niejednokrotnie utrudniała lub wręcz uniemożliwiała operacje lotnicze. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie pod kątem warunków atmosferycznych i skrajnie pesymistycznych prognoz" - przekazało w komunikacie biuro prasowe Lotniska Chopina.
Do natychmiastowego wyjazdu gotowych jest zawsze 16 zestawów odśnieżających, siedem oczyszczarek kompaktowych, cztery jednostki sprzętu osłony chemicznej, trzy pługi wirnikowe oraz wiele innych pojazdów i maszyn wsparcia. Jak tłumaczy lotnisko, taka konfiguracja sprzętu pozwala na sprawne odśnieżanie dróg startowych za jednym przejazdem na wymaganą szerokość, zabezpieczenie chemiczne nawierzchni przed oblodzeniem oraz odśnieżanie i zabezpieczenie chemiczne "na bieżąco" nawierzchni płyt postojowych.
Lotnisko Chopina chwali się, że ma także zaplecze techniczne, które umożliwia serwisowanie tego sprzętu siedem dni w tygodniu.
Ponad 200 osób w gotowości
"Podstawą sprawnego operowania lotniska w zimowych warunkach jest dobre przygotowanie ludzi i sprzętu. Finał corocznych przygotowań stołecznego lotniska jest celebrowany paradą z okazji "Akcji Zima", czyli przejazdem technicznym drogami kołowania kolumny specjalistycznych wozów, potwierdzający gotowość służb operacyjnych portu oraz całego Biura Technicznego, które zapewnia utrzymanie infrastruktury lotniska. To właśnie na nich spoczywa główny ciężar zmagań z warunkami atmosferycznymi" - czytamy w komunikacie lotniska.
Sztab specjalistów składa się z koordynatora "Akcji Zima", dyżurnych operacyjnych portu, a także operatorów pracujących na drogach i płytach, pracowników służb technicznych odpowiedzialnych sprzęt czy oświetlenie nawigacyjne. W sumie to ponad 200 osób.
Zimą pracują, pozostałą część roku przeznaczają na szkolenie. "Doświadczona kadra, doskonale znająca obowiązujące procedury, technologię zimowego utrzymania, osiągi i właściwości sprzętu i systemów, topografię lotniska, ma decydujący wpływ na powodzenie podejmowanych działań" - podano w komunikacie Lotniska Chopina.
Przeczytaj także: Lotniska zimą toczą największą bitwę
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Lotnisko Chopina