W mundurze niemieckiego generała przedostał się do Francji. Odsłonięto tablicę poświęconą asowi wywiadu

Najnowsze

Autor:
dg
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
TVN24Odsłonięcie tablicy poświęconej Kazimierzowi Leskiemu

Przed siedzibą Związku Powstańców Warszawskich przy Długiej odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą pułkownikowi Kazimierzowi Leskiemu, pseudonim Bradl - żołnierzowi Armii Krajowej oraz uczestnikowi Powstania Warszawskiego. Jego barwny życiorys znany jest między innymi za sprawą komiksu pod tytułem "Bradl".

Wtorkowa uroczystość z udziałem powstańców została zorganizowana przez Związek Powstańców Warszawskich oraz Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Udział w niej wzięli m.in burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens oraz wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Halina Jędrzejewska, która odsłoniła pamiątkową tablicę.

- Powstańcy warszawscy nieustanie wspominali Kazika Leskiego. Pełnił on przez trzy lata funkcję prezesa związku. Trzeba powiedzieć, że to była naprawdę niezwykła osoba. Nieprawdopodobnych historii w jego życiu było bardzo dużo - wspominała Halina Jędrzejewska.

Z kolei jak podkreślił Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, dzięki osobom takim jak Kazimierz Leski druga wojna światowa trwała krócej.

- Kazimierzowi Leskiemu, Zofii Rapp-Kochańskiej, Stanisławowi "Agatonowi" Jankowskiemu zawdzięczamy to, że wojna skończyła się trochę szybciej, że ocalono wiele tysięcy istnień ludzkich. Ich praca była niebanalna i niezwykle ważna - powiedział Szczepański.

Kim był "Bradl"?

Doktor, inżynier, pułkownik i pilot Kazimierz Leski, ps. Bradl, urodził się 21 czerwca 1912 w Warszawie. W latach 1994-1997 był prezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Był też honorowym obywatelem Warszawy, wawelberczykiem, absolwentem Politechniki w Delft, konstruktorem i budowniczym okrętów podwodnych ORP Orzeł i ORP Sęp.

Kazimierz Leski włączył się do polskiej konspiracyjnej organizacji wywiadowczej "Muszkieterzy", gdzie pełnił funkcję szefa komórki kontrwywiadu tej organizacji. Po jej rozwiązaniu przeniesiony został do Związku Walki Zbrojnej, a następnie do II Oddziału Komendy Głównej Armii Krajowej. Zajmował się wywiadem komunikacyjnym i kontrwywiadem, a także tworzeniem szlaków kurierskich na froncie zachodnim. Po Europie Zachodniej podróżował między innymi w stroju... niemieckiego generała.

W Powstaniu Warszawskim walczył jako dowódca kompanii Bradl batalionu Miłosz. Za męstwo został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

W chwili wejścia wojsk sowieckich do Polski podjął pracę w Stoczni Gdańskiej, utrzymując cały czas kontakt z podziemiem. Był szefem sztabu obszaru zachodniego Delegatury Sił Zbrojnych. Został aresztowany w 1945 roku, jednak udało mu się uciec. W lipcu 1945 roku ponownie został aresztowany przez UB.

3 lutego 1947 w procesie I Komendy WiN Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na 12 lat więzienia. Wyrok zmniejszono do sześciu lat. Po odbyciu kary Kazimierza Leskiego skazano ponownie na 10 lat "za współpracę z okupantem". Wyszedł po odbyciu niespełna połowy kary, w 1955 roku. Zmarł 27 maja 2000 roku. Został pochowany na Starych Powązkach.

Bohater komisku

Bogaty życiorys Kazimierza Leskiego stał się kanwą komiksu pod tytułem "Bradl", którego pierwszy tom został wydany trzy lata temu przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Autorami komiksu są scenarzysta Tobiasz Piątkowski oraz rysownik Marek Oleksicki. We wrześniu ukaże się piąta odsłona serii.

Autor:dg

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Wojciech Olkuśnik