Jak przekazali urzędnicy, magistrala pozwoli na uniezależnienie w dostawy wody dla mieszkańców dzielnic – Włoch i Ursusa, a także Pruszkowa, Piastowa oraz gminy Michałowice, od magistrali wybudowanej jeszcze w latach 70. XX wieku.
Prace w trzech dzielnicach
"Wybudowanie dodatkowej, alternatywnej drogi zasilania w wodę Pasma Pruszkowskiego zapewni ciągłość dostaw w przypadku ewentualnych awarii istniejącej magistrali, a tym samym zwiększy komfort życia mieszkańców w tym rejonie" - poinformował stołeczny ratusz.
Podał też, że nowa sieć wodociągowa będzie miała w sumie prawie 6,5 km długości. "Główny zakres prac obejmuje budowę magistrali wodociągowej o długości około 4,7 km wykonanej z żeliwa o średnicy 800 mm. W ramach kontraktu powstanie także drugi przewód, o średnicy 400 mm i długości około 1,6 km. Prace będą prowadzone na terenie trzech warszawskich dzielnic: Bemowa, Ursusa i Włoch" - wyjaśnili urzędnicy. Trasa magistrali będzie przebiegała ulicami: Lazurową od skrzyżowania z Człuchowską, al. 4 Czerwca 1989 r., Chrościckiego, Polami Karolińskimi, Cykady, Posagu 7 Panien, Gierdziejewskiego i Warszawską.
Wartość kontraktu wynosi 48,6 mln zł, a zakończenie inwestycji jest planowane na czwarty kwartał 2023 roku. "Warto przypomnieć, że w połowie 2018 roku została podpisana umowa na budowę prawie 11-kilometrowego odcinka nowej magistrali wodociągowej na terenie samych miast Piastów i Pruszków, a jej wartość wynosi blisko 28 mln zł netto" - poinformował stołeczny ratusz. Obecnie realizowane są roboty budowlane na ulicach Długosza, Żbikowskiej i Przejazdowej. Prace ruszyły na początku drugiego kwartału tego roku i do tej pory udało się wybudować ponad połowę magistrali.
Stara magistrala często pękała
Połączenie z warszawskim odcinkiem da możliwość dostarczania wody mieszkańcom Włoch, Ursusa, Pruszkowa, Piastowa i Michałowic dwiema niezależnymi drogami.
W ostatnich latach na pruszkowskiej magistrali wodociągowej wielokrotnie dochodziło do awarii - ostatnio niespełna dwa tygodnie temu. Do dużej awarii doszło również w połowie sierpnia. Wtedy w wyniku rozszczelnienia rurociągu pod wodą znalazło się skrzyżowanie Alej Jerozolimskich z ulicą Popularną. W niektórych miejscach poziom sięgał kolan. Zalane zostały również podziemne parkingi pobliskich biurowców.
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa