Nowa komendant zabrała głos. Zapowiedziała powrót "wezwań za wycieraczkami"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trzaskowski o zmianach w straży miejskiej: mamy nowe zadania
Trzaskowski o zmianach w straży miejskiej: mamy nowe zadaniaTVN24
wideo 2/5
Trzaskowski o zmianach w straży miejskiej: mamy nowe zadaniaTVN24

Ponad miesiąc po objęciu stanowiska komendant warszawskiej straży miejskiej Magdalena Ejsmont spotkała się z dziennikarzami. Konferencję zdominowały ogólniki. Ejsmont nie przedstawiła konkretnych pomysłów na walkę z patoparkowaniem czy przyciągnięcie nowych osób na nieobsadzone etaty. Dużo poświęciła kwestii poprawy wizerunku straży miejskiej w oczach mieszkańców.

Ratusz zorganizował w czwartek konferencję prasową, na której po raz pierwszy publicznie zabrała głos nowa komendant straży miejskiej Magdalena Ejsmont. Mieszkańcy i dziennikarze czekali na ten moment od ponad miesiąca.

Nową komendant przedstawił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Mówił też o zmianach w formacji. - Mamy nowe zadania. Chcemy je dokładnie poukładać i spriorytetyzować: na pewno dialog z mieszkańcami i wsłuchiwanie się w ich prośby, na pewno sytuacja kadrowa, bo ona jest trudna - wyliczał. - Wygospodarowaliśmy pieniądze na podwyżki, mimo bardzo ciężkiej sytuacji budżetu miasta stołecznego Warszawy, bo bardzo nam zależy, żeby organizacja była silna i nowoczesna - zaznaczył. Jako trzeci punkt wymienił "organizację systemu interwencji i reagowania".

- Nie jest łatwo być asertywnym i jednocześnie przyjaznym dla mieszkańców. Jestem przekonany, że pani komendant ma pomysł, bo wielokrotnie o tym rozmawialiśmy, jak do tego doprowadzić, by wszyscy mieszkańcy naszego miasta poczuli zmiany. To będzie naszym głównym celem - powiedział Trzaskowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zbadają opinię mieszkańców o straży miejskiej

Nowa komendant straży miejskiej powiedziała dziennikarzom, że "lubi wyzwania i czuje się bardzo dobrze w nowej roli". - Każdego dnia się uczę, są to nowe wyzwania. Mam możliwość zarządzać bardzo dużą formacją, każdy z nas jest inny, ma inne poglądy i problemy. Najważniejsze jest to, by budować wspólną atmosferę, sprawić, że będziemy jednym zespołem i będziemy posiadali satysfakcję z tej pracy - zaznaczyła Ejsmont.

Opowiedziała też o swoich pierwszych decyzjach i planach. - Głos mieszkańców jest bardzo istotny, dlatego podjęłam decyzję o zbadaniu opinii w kontekście tego, jakie mają oczekiwania, jeśli chodzi o funkcjonowanie straży miejskiej. Także istotna jest kwestia podjęcia dialogu z aktywistami społecznymi - poinformowała Ejsmont.

Podziękowała również prezydentowi i radnym za przyznanie środków na podwyżki. - W dalszym czasie będę podejmowała próby mające na celu budowanie satysfakcji pracowników i motywacji do pracy. Aktualnie jestem także w opracowywaniu struktury straży miejskiej. To też ma na celu dostosowanie się do oczekiwań mieszkańców - zaznaczyła Ejsmont.

Komendant dziękowała też funkcjonariuszom za "ciężką pracę na rzecz mieszkańców". - Dobowo otrzymujemy około 1300 zgłoszeń. Za ostatnie półrocze jest to około 240 tysięcy zgłoszeń, które w pierwszej kolejności dotyczą parkowania, w drugiej - zapewnienia bezpieczeństwa zwierzętom i w kwestii porządku publicznego - przekazała.

Jak zapewniła, w najbliższym czasie chce pokazać, "dlaczego praca straży miejskiej jest ważna". - Jest to przede wszystkim praca dająca bardzo dużą satysfakcję, bo to praca dla mieszkańców i z mieszkańcami stolicy. Jest ona trudna, ale jeżeli możemy wspólnie podejmować działania, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku, jest to bardzo istotne - mówiła.

Nowa komendant chce przywrócić "wezwania za wycieraczką"

Najwięcej zgłoszeń wpływających do straży miejskiej dotyczy nielegalnego parkowania. Jednocześnie radzenie sobie z tym problemem jest w oczach wielu mieszkańców i aktywistów największą bolączką. Funkcjonariusze wielokrotnie byli krytykowani za opieszałość i nieudolność.

Nowa komendant nie przedstawiła konkretów, jak tę sytuację naprawić. Zapowiedziała wyłącznie powrót do starego rozwiązania dotyczącego karania za podobne wykroczenia. - Aktualnie jesteśmy na etapie rozwiązań logistycznych. Będę wracała do kwestii wezwań za wycieraczkami. Ma to przede wszystkim na celu uświadomienie mieszkańca, że została podjęta procedura, co do danego pojazdu, ale też pokazanie innym, że straż miejska działa - wskazała Ejsmont.

Przypomnijmy, że obecnie wezwania do wskazania kierowcy, który nieprawidłowo zaparkował auto są wysyłane pocztą do właściciela pojazdu. W ramach interwencji funkcjonariusze wykonują zdjęcia i dokumentację na miejscu zdarzenia, ale kierowca - o ile nie natknie się na patrol - nie ma od razu świadomości, że zostanie ukarany.

"Nielegalne parkowanie to powszechny problem na chodnikach i na jezdniach"
"Nielegalne parkowanie to powszechny problem na chodnikach i na jezdniach"TVN24

W kontekście problemów z nielegalnym parkowaniem padło pytanie o wykorzystanie nowych technologii w walce z tym zjawiskiem. Zarząd Dróg Miejskich wdrożył niedawno system e-kontroli, dzięki któremu udaje się sprawniej niż w przypadku pieszych patroli kontrolerów wychwytywać osoby, które unikają płacenia za postój. Jednocześnie przybrało na sile obchodzenie przepisów poprzez zostawianie aut poza wyznaczonymi miejscami. Wówczas ZDM nie ma możliwości ich rozliczenia, przepisy pozwalają pobierać opłaty wyłącznie za zajmowanie legalne miejsca. Karaniem takich kierowców powinna zajmować się właśnie straż miejska, ale tempo jej reakcji jest takie, że dzikie parkowanie często uchodzi płazem.

Czy strażnicy będą dysponowali własnym systemem e-kontroli? - Myślę, że jest to moment na to, aby rozmawiać o tym i wprowadzać nowoczesne rozwiązania, ale jest to kwestia przyszłości - stwierdziła nowa komendant.

Jak naprawić sytuację kadrową w straży miejskiej?

Nowa komendant przekazała, że spotkała się już dwukrotnie z przedstawicielami związków zawodowych i zapowiedziała kolejne spotkania. Wyjaśniła, że toczą się rozmowy dotyczące wynagrodzeń, budowania systemu awansowania i motywowania pracowników oraz dodatkowych "kwestii, które będą umilały atmosferę i budowały komfort pracy".

Nie przedstawiła planu na zmniejszenie liczby wakatów w straży miejskiej (ponad 300). Zastrzegła, że odpowie na to pytanie w późniejszym terminie.

Czy możemy spodziewać się kolejnych zmian kadrowych? Komendant była pytana o swoich zastępców, którzy od kilkunastu lat zajmują swoje stanowiska. - Na zmiany kadrowe zawsze jest czas. Teraz jest czas poznania dokładnie tej formacji - jej problemów i zalet - wyjaśniła Ejsmont. Przekazała, że jeśli zapadną jakiekolwiek decyzje w tej sprawie, taka informacja zostanie przekazana opinii publicznej. - Ja wychodzę z założenia, że najpierw trzeba próbować strać się zmieniać podejście do pewnych kwestii - dodała.

Jeden z dziennikarzy zauważył, że odbiór społeczny straży miejskiej nie jest obecnie najlepszy. Co zrobi nowa komendant, żeby to zmienić? - W pierwszej kolejności będzie przeprowadzone badanie opinii mieszkańców, przede wszystkim w zakresie, jakie mają oczekiwania wobec straży miejskiej. Warszawa jest dużym miastem, a problemy różnych dzielnic są różne - zastrzegła. - Będzie to dla mnie punkt wyjścia, jeśli chodzi o podejmowane kierunki w celu zapewniania bezpieczeństwa i porządku, zadowolenia mieszkańców - dodała.

- Jest jeszcze bardzo dużo planów do wdrożenia i pomysłów, o których będę informowała na bieżąco - zapowiedziała Ejsmont.

Magdalena Ejsmont przejęła obowiązki komendanta stołecznej straży miejskiejStraż Miejska w Warszawie

Ze służb specjalnych do stołecznego ratusza

Magdalena Ejsmont jest pierwszą komendantką stołecznej straży miejskiej w historii. Od 2017 roku pracowała w Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy, gdzie odpowiadała za bezpieczeństwo imprez masowych i zgromadzeń. Jest absolwentką Zarządzania Ruchem Lotniczym Akademii Obrony Narodowej, podyplomowych studiów Problematyki Zorganizowanej Przestępczości i Terroryzmu na Uniwersytecie Warszawskim, podyplomowych studiów w zakresie Stosunków Międzynarodowych i Dyplomacji w Collegium Civitas oraz podyplomowych studiów Psychologii śledczej w praktyce operacyjnej i procesowej w Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej.

Przez dekadę pracowała w służbach specjalnych. Zajmowała stanowiska związane z bezpieczeństwem Sił Zbrojnych RP - zarówno w kraju, jak też za granicą. Służyła w Afganistanie. Ukończyła liczne kursy specjalistyczne organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz służby specjalne, w tym dotyczące tematyki analizy zagrożeń.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl