Ponad 300 tysięcy - tyle osób poszukujących kulturalnych wrażeń spacerowało po ulicach Warszawy w nocy z 18 na 19 maja. Z zebranych przez ratusz informacji wynika, że w tym roku spośród 311 placówek najchętniej odwiedzanym miejscem był Zamek Królewski w Warszawie, do którego przyszło ponad 23 tysiące osób.
Wielu spacerowiczów przyciągały okolice Pałacu Kultury i Nauki, gdzie znajdowały się interaktywny pawilon prowadzony przez miasto i wystawa plenerowa. "Chętnych przyciągał też taras widokowy, Muzeum Ewolucji, podziemia PKiN i Muzeum Techniki" - podał ratusz.
Zainteresowanie muzeami
Dobrą frekwencję miał muzea: Uniwersytetu Warszawskiego, Niepodległości, Narodowe, Wojska Polskiego i Powstania Warszawskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też miejsca na co dzień niedostępne. To m. in. gabinet prezydenta Warszawy, do którego zajrzało prawie 1700 osób, a Aeroklub Warszawski zwiedziło 7 tysięcy.
Zwiedzający chętnie oglądali także zbiory Muzeum Warszawy - 9 tysięcy odwiedzających oraz Muzeum Łazienki Królewskie - 7 tysięcy osób.
Prawie 12,5 tysiąca osób skorzystało z linii muzealnych obsługiwanych zabytkowym taborem – w tym 2,5 tysiąca pasażerów skorzystało z tramwajów, a niemal 10 tysięcy z autobusów.
Frekwencja rośnie
Jak poinformował ratusz, w roku 2019 w Nocy Muzeów wzięło udział ponad 185 tysięcy osób, w 2021 było to około 175 tysięcy, z czego 130 tysięcy online. Z kolei w 2022 zainteresowanych było około 230 tysięcy, a w 2023 spacerowało około 245 tysięcy osób. W roku 2020 Noc Muzeów nie odbyła się ze względu na pandemię COVID-19.
Autorka/Autor: mg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa