Ratusz podliczył, że w tegorocznej Nocy Muzeów wzięło udział 300 tysięcy osób. Największym zainteresowaniem cieszył się Zamek Królewski, który odwiedziło ponad 23 tysiące zwiedzających. Chętnie zwiedzane były także muzea oraz miejsca na co dzień niedostępne.
Ponad 300 tysięcy - tyle osób poszukujących kulturalnych wrażeń spacerowało po ulicach Warszawy w nocy z 18 na 19 maja. Z zebranych przez ratusz informacji wynika, że w tym roku spośród 311 placówek najchętniej odwiedzanym miejscem był Zamek Królewski w Warszawie, do którego przyszło ponad 23 tysiące osób.
Wielu spacerowiczów przyciągały okolice Pałacu Kultury i Nauki, gdzie znajdowały się interaktywny pawilon prowadzony przez miasto i wystawa plenerowa. "Chętnych przyciągał też taras widokowy, Muzeum Ewolucji, podziemia PKiN i Muzeum Techniki" - podał ratusz.
Zainteresowanie muzeami
Dobrą frekwencję miał muzea: Uniwersytetu Warszawskiego, Niepodległości, Narodowe, Wojska Polskiego i Powstania Warszawskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też miejsca na co dzień niedostępne. To m. in. gabinet prezydenta Warszawy, do którego zajrzało prawie 1700 osób, a Aeroklub Warszawski zwiedziło 7 tysięcy.
Zwiedzający chętnie oglądali także zbiory Muzeum Warszawy - 9 tysięcy odwiedzających oraz Muzeum Łazienki Królewskie - 7 tysięcy osób.
Prawie 12,5 tysiąca osób skorzystało z linii muzealnych obsługiwanych zabytkowym taborem – w tym 2,5 tysiąca pasażerów skorzystało z tramwajów, a niemal 10 tysięcy z autobusów.
Frekwencja rośnie
Jak poinformował ratusz, w roku 2019 w Nocy Muzeów wzięło udział ponad 185 tysięcy osób, w 2021 było to około 175 tysięcy, z czego 130 tysięcy online. Z kolei w 2022 zainteresowanych było około 230 tysięcy, a w 2023 spacerowało około 245 tysięcy osób. W roku 2020 Noc Muzeów nie odbyła się ze względu na pandemię COVID-19.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa