Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Ukrył się pomiędzy rurami i zawisł głową w dół. Nietoperz w garażu podziemnym na Kabatach

Najnowsze

Autor:
kk
Źródło:
PAP
tvn24Jak wygląda życie rodzinne nietoperzy? (wideo archiwalne)

Mały nietoperz zawędrował do garażu podziemnego jednego z wieżowców na Kabatach. Pośród rur wodno-kanalizacyjnych wypatrzył go mieszkaniec budynku i wezwał na miejsce ekopatrol. Ssakiem zajmą się pracownicy Lasów Miejskich.

Strażnicy miejscy z ekopatrolu interweniowali na Kabatach w środę wieczorem. Jak przypuszczają, młody nietoperz prawdopodobnie uciekał przed miejskim hałasem i zabrnął w ślepy zaułek podziemnego parkingu jednego z wieżowców. Ukrył się pomiędzy rurami i zawisł głową w dół. W takiej pozycji wypatrzył go jeden z mieszkańców, który na szczęście od razu zawiadomił o tym strażników miejskich z ekopatrolu.

- Strażnicy delikatnie odłowili śpiącego i wyraźnie osłabionego nietoperza. Następnie umieścili go w specjalistycznym transporterze i przekazali do Lasów Miejskich. W Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt zajmą się nim specjaliści od przywracania sił osłabionym zwierzakom - informuje Jerzy Jabraszko ze Straży Miejskiej. Akcja przebiegła wzorowo i jeśli mały ssak odzyska tylko siły, powróci do latania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W Polsce występuje niemal 30 gatunków nietoperzy

Nietoperz to jedyny ssak, który potrafi latać. Zamieszkuje opuszczone budynki, lasy, jaskinie, piwnice, mosty, stosy drewna i wiele innych miejsc. W Polsce występuje blisko trzydzieści gatunków nietoperzy. Wśród nich znajdziemy między innymi nocka, podkowca, karlika, mroczka, borowca, borowiaczka, gacka i mopka. Polskie nietoperze są owadożerne - zjadają motyle, komary, chrabąszcze, pasikoniki, mrówki, muchówki i widelnice.

W Polsce objęte są ochroną, a niektóre gatunki znalazły się nawet na czerwonej liście zwierząt zagrożonych. Jeśli znajdziemy nietoperza, to należy go zostawić w spokoju. Nietoperze rzadko chorują na wściekliznę, ale jeżeli dojdzie do ugryzienia, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem

Autor:kk

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Straż Miejska