Warszawa ma przejąć od ministerstwa kultury Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Radni dali zielone światło

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o przejęciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej od resortu kultury
Rafał Trzaskowski o przejęciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej od resortu kulturyTVN24
wideo 2/2
Rafał Trzaskowski o przejęciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej od resortu kulturyTVN24

Warszawa chce przejąć powstające przy placu Defilad Muzeum Sztuki Nowoczesnej od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Radni przyjęli podczas czwartkowej sesji uchwałę w tej sprawie. Jednocześnie miasto miałoby wycofać się z finansowania Narodowego Muzeum Techniki. Uchwała rozpoczęła formalny proces przekształceń w obu instytucjach. Ratusz podaje, że trwają rozmowy w kwestii ostatecznego kierunku zmian.

Jednym z punktów harmonogramu sesji Rady Warszawy w czwartek, 12 maja, był projekt uchwały w sprawie zgody na przejęcie od resortu kultury Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Po południu ratusz przekazał, że radni zagłosowali za jej przyjęciem. O planowanych zmianach w strukturze właścicielskiej placówki informowała we wtorek m.in. "Gazeta Stołeczna".

MSN jest współprowadzone przez ministerstwo i samorząd

W uzasadnieniu uchwały autorzy podkreślają, że przejęcie muzeum jest uzasadnione z dwóch względów. Po pierwsze miasto zapewnia tymczasową siedzibę placówce przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, a także jest odpowiedzialne za budowę nowej - przy placu Defilad. "Miasto zaangażowało się w duży proces inwestycyjny. W okresie obowiązywania umowy Miasto, wypełniając obowiązki współprowadzącego Muzeum, poniosło łączne koszty w wysokości ok. 644 500 000 zł" - czytamy w uzasadnieniu.

Ponadto jak zaznaczono, MSN "silnie wpisało się w mapę kulturalną Warszawy". "Oprócz działalności ekspozycyjnej jest ono przestrzenią dialogu wykraczającego poza obszar sztuki. Tematy podejmowane przez Muzeum niejednokrotnie dotyczą tożsamości Miasta i jej mieszkańców, pozwalają postrzegać stolicę z różnych perspektyw. Muzeum stało się wizytówką stolicy" - podkreślono w dokumencie.

Obecnie MSN funkcjonuje na podstawie umowy zawartej 30 października 2006 roku. Zgodnie z jej zapisami to resort kultury finansuje bieżącą działalność muzeum, ale za siedzibę odpowiada miasto.

Wiceprezydentka: miasto da radę finansować działalność muzeum

Jak podała "Gazeta Stołeczna", prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski rozpoczął rozmowy o przejęciu z ministerstwem kilka miesięcy temu. - Budowa muzeum w całości jest finansowana przez samorząd. Rozmywanie odpowiedzialności za jego prowadzenie pomiędzy dwa podmioty - państwowy i samorządowy - nie sprzyjałoby dobremu funkcjonowaniu MSN - powiedziała "Stołecznej" Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy, odpowiedzialna za kulturę.

W przypadku przejęcia placówki miasto byłoby zobowiązane do ponoszenia wszystkich kosztów związanych z jej funkcjonowaniem. A te - jak wylicza gazeta - szacowane są na 20 milionów złotych rocznie. Machnowska-Góra zapewniła, że miasto jest przygotowane na taki wydatek.

W uchwale napisano, że trwają prace między stronami w celu wypracowania treści umowy. - Mam nadzieję, że negocjacje zakończą się sukcesem - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski. - To prawda, to oznacza dla nas dodatkowe koszty bieżące, ale jeżeli poniosło się tak olbrzymie wydatki (na budowę - red.), to warto, żeby gospodarzem tego miejsca był ten, który to muzeum wybudował - dodał prezydent stolicy.

Planują zmiany w Muzeum Techniki

Jednocześnie ratusz podaje, że zmiany w MSN pociągałyby za sobą także przekształcenia w Narodowym Muzeum Techniki. "Stolica deklaruje wycofanie się z finansowania Narodowego Muzeum Techniki pod warunkiem dalszego zapewnienia preferencyjnych warunków najmu pomieszczeń w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie mieści się obecnie siedziba NMT. Miasto ma także potwierdzić własność Muzeum wobec zbiorów, które zostały mu przekazane zgodnie z warunkami umowy o jego utworzeniu" - wyjaśniono w komunikacie.

Narodowe Muzeum Techniki zostało utworzone 9 czerwca 2017 roku jako wspólna instytucja kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie MEiN) oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Placówka kontynuuje spuściznę Muzeum Techniki i Przemysłu, które od lat borykało się z problemami finansowymi. W czerwcu 2016 roku zarząd Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie mieści się muzeum, wypowiedział umowę najmu - powodem było zadłużenie placówki, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz. Pod koniec 2016 roku zarząd PKiN wezwał muzeum do opróżnienia zajmowanych pomieszczeń. Na początku 2017 roku zarząd główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, prowadzący muzeum, podjął uchwałę o postawieniu placówki w stan likwidacji. Wtedy też doszło do porozumienia o utworzeniu Narodowego Muzeum Techniki prowadzonego przez resorty oraz miasto.

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, w lutym placówka otworzyła się po wieloletniej przerwie dla zwiedzających.

Co znajdzie się na nowej wystawie?
Co znajdzie się na nowej wystawie?Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Trwa budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w tyle realizacja teatru

Budowa siedziby MSN jest opóźniona. Pierwotnie miała zakończyć się z końcem 2022 roku, ale najprawdopodobniej prace przedłużą się do drugiego kwartału 2023. Poślizg w harmonogramie - jak tłumaczył ratusz - wynikał z pandemii COVID-19 oraz kolizji z miejskimi instalacjami odkrytymi podczas budowy. Dziś budynek na placu Defilad osiągnął już docelową wysokość.

Siedziba MSN to prosta bryła, będzie miała bardzo jasną elewację, a parter będzie wręcz transparentny, szklany. Znajdą się tam galeria z często zmieniającymi się wystawami oraz księgarnia. Na pierwszym i drugim piętrze przewidziano główne przestrzenie wystawowe. W planach jest też budowa sal edukacyjnych, biblioteki, audytorium, kina i kawiarni. Obok (bliżej Pałacu Kultury i Nauki) ma stanąć ciemny budynek TR Warszawa. Razem ułożą się w literę L. Pierwotnie obiekty miały być budowane jednocześnie, ale prace przy teatrze jeszcze nie ruszyły.

Za projekt obu odpowiada amerykański architekt Thomas Phifer, współpracujący z polskimi architektami z pracowni APA Wojciechowski.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN Warszawa

Pozostałe wiadomości

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w niedzielę na Woli. Tuż przy Bazarze Olimpia postrzelono mężczyznę. Policja potwierdza, że jednej osobie udzielano pomocy medycznej, strzał padł z broni pneumatycznej.

Strzał przy bazarze, jedna osoba ranna. Policja szuka sprawcy

Strzał przy bazarze, jedna osoba ranna. Policja szuka sprawcy

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W mieszkaniu wikarego w Drobinie (woj. mazowieckie) znaleziono ciało mężczyzny. Postępowanie prowadzi płocka policja. Głos zabrała również tamtejsza kuria.

Ciało w mieszkaniu wikariusza. Policja wyjaśnia, kuria zawiesza księdza

Ciało w mieszkaniu wikariusza. Policja wyjaśnia, kuria zawiesza księdza

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Tragedia w jednym z legionowskich bloków. Jak informują służby, w spalonym mieszkaniu znaleziono ciało.

Ogień w bloku, zginęła jedna osoba

Ogień w bloku, zginęła jedna osoba

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć w niedzielę pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckich. Doszło do usterki.

Uszkodzona sieć trakcyjna na stacji Warszawa Centralna

Uszkodzona sieć trakcyjna na stacji Warszawa Centralna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały w sobotę wieczorem na Ochocie, gdzie kierowca auta osobowego zablokował torowisko. Z pierwszych ustaleń wynika, że mężczyzna zasłabł.

Uderzył w sygnalizator, wjechał na tory

Uderzył w sygnalizator, wjechał na tory

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W niedzielę rano wodomierz, który pokazuje nam, jaki jest stan wody w Wiśle, wskazał 25 centymetrów. Tak źle nie było odkąd prowadzone są pomiary.

Niechlubny rekord pobity. Najniższy wynik w historii pomiarów Wisły

Niechlubny rekord pobity. Najniższy wynik w historii pomiarów Wisły

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia stanęli w sobotę rano w wyschniętym korycie Wisły. Woda sięgała im do kostek. Akcją chcieli zwrócić uwagę na skutki zmian klimatycznych i brak reakcji rządzących.

Aktywistki weszły do wyschniętej Wisły

Aktywistki weszły do wyschniętej Wisły

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kobieta została zaatakowana w centrum Warszawy przez rowerzystę. "Uderzył mnie pięścią w twarz" - napisała w mediach społecznościowych i opublikowała zdjęcie swojej twarzy z podbitym okiem. Sprawą zajmuje się śródmiejska policja.

"Wyskoczył z roweru i za nic uderzył mnie w twarz"

"Wyskoczył z roweru i za nic uderzył mnie w twarz"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

65 strażaków gasiło ogień, który pojawił się w sortowni odpadów koło Lesznowoli (Mazowieckie). Nikt nie ucierpiał. Przyczyny zdarzenia wyjaśni policja.

Ogień w sortowni śmieci. Duża akcja straży pożarnej

Ogień w sortowni śmieci. Duża akcja straży pożarnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali kierowcę, który spowodował wypadek w powiecie legionowskim.

Przejechał przez środek ronda, dachował

Przejechał przez środek ronda, dachował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

38-latek miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie i trzy dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów na koncie. Tym razem pijanego kierowcę zatrzymali go świadkowie.

Świadkowie zauważyli, że coś jest nie tak. Trzy dożywotnie zakazy go nie powstrzymały

Świadkowie zauważyli, że coś jest nie tak. Trzy dożywotnie zakazy go nie powstrzymały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odebrała telefon od "córki", która "spowodowała wypadek". Potem rozmawiała z "policjantem". Zorientowała się, że ktoś chce ją oszukać. Wszystko zgłosiła prawdziwym policjantom, a ci zatrzymali oszusta.

Przechytrzyła oszusta. Był pewien, że łatwo odbierze pieniądze i wpadł w zasadzkę

Przechytrzyła oszusta. Był pewien, że łatwo odbierze pieniądze i wpadł w zasadzkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas weekendów we wrześniu i październiku Krakowskie Przedmieście znów będzie deptakiem. Autobusy będą kursować na trasach objazdowych.

W weekendy Krakowskie Przedmieście będzie deptakiem. Autobusy na objazdach

W weekendy Krakowskie Przedmieście będzie deptakiem. Autobusy na objazdach

Źródło:
tvnwwarszawa.pl

Palma przy rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a, czyli instalacja artystyczna Joanny Rajkowskiej "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich", została przekazana w darowiźnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej - poinformowało Biuro Kultury przy stołecznym ratuszu.

Słynna warszawska palma ma nowego właściciela

Słynna warszawska palma ma nowego właściciela

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

78-latka znalazła w sieci formularz dla osób chcących dorobić trochę do emerytury. Podała swoje dane i zainstalowała na komputerze nieznane oprogramowanie, z jej konta bankowego zniknęło blisko 50 tysięcy złotych.

Chciała dorobić do emerytury, straciła oszczędności

Chciała dorobić do emerytury, straciła oszczędności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyszła z domu z rocznym dzieckiem i poszła do lasu. Zgłaszający przekazał, że może być pijana. W komendzie policji wszczęto alarm. Po dwóch godzinach odnaleziono kobietę i dziecko. Nic im się nie stało.

Alarm w komendzie, poszukiwali kobiety z rocznym dzieckiem

Alarm w komendzie, poszukiwali kobiety z rocznym dzieckiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Policja Ostrołęka

Dwóch mężczyzn pokłóciło się o opłatę za kurs. Kierowca zażądał od pasażera - obcokrajowca - 400 złotych za zaledwie czterokilometrową przejażdżkę. Doszło do rękoczynów. Na miejscu interweniowały straż miejska i policja.

Za krótki kurs zażądał od obcokrajowca 400 złotych. Doszło do rękoczynów

Za krótki kurs zażądał od obcokrajowca 400 złotych. Doszło do rękoczynów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

31-letnia kobieta poprosiła policję o pomoc w związku z zachowaniem agresywnego partnera, który miał ją uderzyć. Policjanci zatrzymali nie tylko agresora, ale także poszkodowaną, bo - jak się okazało - była poszukiwana.

Wezwała policję do agresywnego partnera, sama też została zatrzymana

Wezwała policję do agresywnego partnera, sama też została zatrzymana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

28 sierpnia w warszawskim zoo na świat przyszedł kolejny przedstawiciel gatunku żyrafy Rothschilda. Samczyk to przyrodni brat Pietruszki, która urodziła się miesiąc wcześniej. Mierzy niemal dwa metry, a pierwsze kroki zrobił już godzinę po porodzie.

"Pietruszka ma przyrodniego brata". Maluch na razie nie ma imienia

"Pietruszka ma przyrodniego brata". Maluch na razie nie ma imienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejne kłopoty Roberta Bąkiewicza. W piątek przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia ruszył proces wytoczony byłemu przewodniczącemu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie naruszenia nietykalności osobistej jednej z aktywistek Strajku Kobiet. Kobieta oskarża Bąkiewicza o to, że została zepchnięta wówczas ze schodów i doznała uszczerbku na zdrowiu.

Aktywistka oskarża Roberta Bąkiewicza o naruszenie nietykalności. Ruszył proces

Aktywistka oskarża Roberta Bąkiewicza o naruszenie nietykalności. Ruszył proces

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Ożarowa Mazowieckiego w swoim domu zastał dwóch nieproszonych gości, były też ślady plądrowania pomieszczeń. Chcieli zachować skradzione przedmioty, dlatego szarpali się z właścicielem i grozili mu bronią. Jednego zdołał zatrzymać, drugiego szukają policjanci.

W domu zastał dwóch nieproszonych gości. Jednego zatrzymał, drugi uciekł

W domu zastał dwóch nieproszonych gości. Jednego zatrzymał, drugi uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zostawił rower na stojaku w pobliżu dworca i zabezpieczył metalową linką. Gdy wrócił pojazdu już nie było. Na nagraniu z kamer monitoringu widać, co się stało. Nowego "posiadacza" roweru szuka policja.

Podszedł, przeciął zabezpieczenie i odjechał rowerem. Nikt nic nie zauważył

Podszedł, przeciął zabezpieczenie i odjechał rowerem. Nikt nic nie zauważył

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Starsza kobieta została potrącona na przejściu dla pieszych. Z obrażeniami nogi i kręgosłupa została zabrana do szpitala. Kierująca wyjaśniła, że nie zauważyła pieszej.

Kierująca nie zauważyła pieszej

Kierująca nie zauważyła pieszej

Źródło:
tvnwarszawa.pl