Warszawa ma przejąć od ministerstwa kultury Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Radni dali zielone światło

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o przejęciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej od resortu kultury
Rafał Trzaskowski o przejęciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej od resortu kulturyTVN24
wideo 2/2
Rafał Trzaskowski o przejęciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej od resortu kulturyTVN24

Warszawa chce przejąć powstające przy placu Defilad Muzeum Sztuki Nowoczesnej od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Radni przyjęli podczas czwartkowej sesji uchwałę w tej sprawie. Jednocześnie miasto miałoby wycofać się z finansowania Narodowego Muzeum Techniki. Uchwała rozpoczęła formalny proces przekształceń w obu instytucjach. Ratusz podaje, że trwają rozmowy w kwestii ostatecznego kierunku zmian.

Jednym z punktów harmonogramu sesji Rady Warszawy w czwartek, 12 maja, był projekt uchwały w sprawie zgody na przejęcie od resortu kultury Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Po południu ratusz przekazał, że radni zagłosowali za jej przyjęciem. O planowanych zmianach w strukturze właścicielskiej placówki informowała we wtorek m.in. "Gazeta Stołeczna".

MSN jest współprowadzone przez ministerstwo i samorząd

W uzasadnieniu uchwały autorzy podkreślają, że przejęcie muzeum jest uzasadnione z dwóch względów. Po pierwsze miasto zapewnia tymczasową siedzibę placówce przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, a także jest odpowiedzialne za budowę nowej - przy placu Defilad. "Miasto zaangażowało się w duży proces inwestycyjny. W okresie obowiązywania umowy Miasto, wypełniając obowiązki współprowadzącego Muzeum, poniosło łączne koszty w wysokości ok. 644 500 000 zł" - czytamy w uzasadnieniu.

Ponadto jak zaznaczono, MSN "silnie wpisało się w mapę kulturalną Warszawy". "Oprócz działalności ekspozycyjnej jest ono przestrzenią dialogu wykraczającego poza obszar sztuki. Tematy podejmowane przez Muzeum niejednokrotnie dotyczą tożsamości Miasta i jej mieszkańców, pozwalają postrzegać stolicę z różnych perspektyw. Muzeum stało się wizytówką stolicy" - podkreślono w dokumencie.

Obecnie MSN funkcjonuje na podstawie umowy zawartej 30 października 2006 roku. Zgodnie z jej zapisami to resort kultury finansuje bieżącą działalność muzeum, ale za siedzibę odpowiada miasto.

Wiceprezydentka: miasto da radę finansować działalność muzeum

Jak podała "Gazeta Stołeczna", prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski rozpoczął rozmowy o przejęciu z ministerstwem kilka miesięcy temu. - Budowa muzeum w całości jest finansowana przez samorząd. Rozmywanie odpowiedzialności za jego prowadzenie pomiędzy dwa podmioty - państwowy i samorządowy - nie sprzyjałoby dobremu funkcjonowaniu MSN - powiedziała "Stołecznej" Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy, odpowiedzialna za kulturę.

W przypadku przejęcia placówki miasto byłoby zobowiązane do ponoszenia wszystkich kosztów związanych z jej funkcjonowaniem. A te - jak wylicza gazeta - szacowane są na 20 milionów złotych rocznie. Machnowska-Góra zapewniła, że miasto jest przygotowane na taki wydatek.

W uchwale napisano, że trwają prace między stronami w celu wypracowania treści umowy. - Mam nadzieję, że negocjacje zakończą się sukcesem - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski. - To prawda, to oznacza dla nas dodatkowe koszty bieżące, ale jeżeli poniosło się tak olbrzymie wydatki (na budowę - red.), to warto, żeby gospodarzem tego miejsca był ten, który to muzeum wybudował - dodał prezydent stolicy.

Planują zmiany w Muzeum Techniki

Jednocześnie ratusz podaje, że zmiany w MSN pociągałyby za sobą także przekształcenia w Narodowym Muzeum Techniki. "Stolica deklaruje wycofanie się z finansowania Narodowego Muzeum Techniki pod warunkiem dalszego zapewnienia preferencyjnych warunków najmu pomieszczeń w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie mieści się obecnie siedziba NMT. Miasto ma także potwierdzić własność Muzeum wobec zbiorów, które zostały mu przekazane zgodnie z warunkami umowy o jego utworzeniu" - wyjaśniono w komunikacie.

Narodowe Muzeum Techniki zostało utworzone 9 czerwca 2017 roku jako wspólna instytucja kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie MEiN) oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Placówka kontynuuje spuściznę Muzeum Techniki i Przemysłu, które od lat borykało się z problemami finansowymi. W czerwcu 2016 roku zarząd Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie mieści się muzeum, wypowiedział umowę najmu - powodem było zadłużenie placówki, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz. Pod koniec 2016 roku zarząd PKiN wezwał muzeum do opróżnienia zajmowanych pomieszczeń. Na początku 2017 roku zarząd główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, prowadzący muzeum, podjął uchwałę o postawieniu placówki w stan likwidacji. Wtedy też doszło do porozumienia o utworzeniu Narodowego Muzeum Techniki prowadzonego przez resorty oraz miasto.

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, w lutym placówka otworzyła się po wieloletniej przerwie dla zwiedzających.

Co znajdzie się na nowej wystawie?
Co znajdzie się na nowej wystawie?Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Trwa budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w tyle realizacja teatru

Budowa siedziby MSN jest opóźniona. Pierwotnie miała zakończyć się z końcem 2022 roku, ale najprawdopodobniej prace przedłużą się do drugiego kwartału 2023. Poślizg w harmonogramie - jak tłumaczył ratusz - wynikał z pandemii COVID-19 oraz kolizji z miejskimi instalacjami odkrytymi podczas budowy. Dziś budynek na placu Defilad osiągnął już docelową wysokość.

Siedziba MSN to prosta bryła, będzie miała bardzo jasną elewację, a parter będzie wręcz transparentny, szklany. Znajdą się tam galeria z często zmieniającymi się wystawami oraz księgarnia. Na pierwszym i drugim piętrze przewidziano główne przestrzenie wystawowe. W planach jest też budowa sal edukacyjnych, biblioteki, audytorium, kina i kawiarni. Obok (bliżej Pałacu Kultury i Nauki) ma stanąć ciemny budynek TR Warszawa. Razem ułożą się w literę L. Pierwotnie obiekty miały być budowane jednocześnie, ale prace przy teatrze jeszcze nie ruszyły.

Za projekt obu odpowiada amerykański architekt Thomas Phifer, współpracujący z polskimi architektami z pracowni APA Wojciechowski.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN Warszawa

Pozostałe wiadomości

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Policjanci z Płońska oraz inspektorzy ochrony środowiska pojawili się na terenie jednej z tamtejszych firm. W nieużytkowanych budynkach zastali mauzery z nieznaną substancją, zafoliowane kartony i worki ze śmieciami. Trwają badania, czy znalezisko może być niebezpieczne.

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mężczyznę, którego podejrzewają o napastowanie kobiety na przystanku tramwajowym w Warszawie. Z relacji jej partnera wynikało, że złapał ją za biust i uciekł, kiedy zaczęła krzyczeć. Pokrzywdzona zdążyła zrobić mu zdjęcie, co ułatwiło zadanie policji.

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na weekend oraz pierwsze dni nowego tygodnia zaplanowano kilka remontów. Nowy asfalt zyska skrzyżowanie Powązkowskiej i Krasińskiego, a także ulica Jana Kazimierza czy plac Na Rozdrożu. Na Słomińskiego przy parku Traugutta wymienione zostaną rozjazdy tramwajowe. Zmieniona organizacja ruchu zawita także na nowo wybudowany odcinek ulicy Jana III Sobieskiego.

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem pociąg Intercity śmiertelnie potrącił mężczyznę. Strażacy ewakuowali 350 pasażerów. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów na pociągi wybranych relacji.

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu 39-letni mieszkaniec podwarszawskiego Piaseczna został trzykrotnie ugodzony nożem. Znaleziono go na ulicy, ranny siedział przed budynkiem banku. Policjanci zatrzymali już dwóch podejrzanych. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek i niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie zagra zespół Metallica. Stołeczni urzędnicy zapowiadają, że w związku z koncertami mieszkańców Saskiej Kępy czekają utrudnienia. Apelują też do fanów amerykańskiej grupy, by na koncert przyjechać komunikacją miejską. Tak najwygodniej.

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Źródło:
PAP

42-latek i 38-latek zostali złapani na gorącym uczynku, kiedy włamali się do szpitalnej kuchni. Jak podała policja, mężczyźni tłumaczyli, że "kradli po to, żeby potem sobie to wszystko móc zjeść". Lista skradzionych produktów obfitowała w drogie morskie ryby. Straty wyceniono na 80 tysięcy złotych.

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radny Pragi Południe Robert Migas z klubu Lewicy i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, został odwołany z funkcji przewodniczącego Komisji Komunalnej i Spraw Samorządowych na dzień przed posiedzeniem w sprawie Centrum Lokalnego Kamionek. Centrum to niewygodny temat dla dzielnicy, na jego stworzenie wydano sześć milionów złotych, ale pawilony handlowo-usługowe stoją puste.

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, rozprowadzającą narkotyki w stolicy. Służby znalazły 16 kilogramów marihuany, ponad 300 tabletek ecstasy i inne zabronione substancje. Zatrzymano 15 osób.

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Źródło:
PAP

W Ząbkach policjanci zatrzymali pijanego 19-latka. Mężczyzna na torach kolejowych rozbijał butelki. Okazało się, że jest poszukiwany.

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Minęły ponad dwa tygodnie od zmiany przepisów, która nakłada na kierowców przewozu osób obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak informuje jedna z większych platform skupiających kierowców, od wejścia w życie przepisów liczba kierowców przewozu osób w stolicy zmniejszyła się o 26 procent. Z kolei Komenda Stołeczna Policji wystawiła w tym czasie 31 mandatów i pięć wniosków o ukaranie do sądu.

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, PAP

Stołeczni radni zagłosowali w czwartek za podniesieniem maksymalnych opłat za przewozy taksówkami w Warszawie. Przyjęta uchwała likwiduje podział na strefy w granicach miasta. Wprowadza też zmiany w oznakowaniu taksówek.

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Źródło:
PAP

Rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia strategii rozwoju Warszawy 2040 plus i planu ogólnego. To ważne dokumenty dla miasta, wytyczające kierunek jego rozwoju. Podzielą Warszawę na strefy planistyczne.

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Źródło:
PAP

Monitoring, oświetlenie, obecność innych osób na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. To wszystko nie przeszkodziło mężczyźnie, który wieczorem podbiegł do kobiety i zaczął ją dotykać. Na komendzie poszkodowana miała usłyszeć od policjantki, że to "zwykły wybryk" i że zgłoszenia może dokonać następnego dnia. Molestowanie w miejscach publicznych zgłaszają nieliczne kobiety, które spotykają się z problemem.

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa zatrzymała łącznie siedem osób, które mogą mieć związek z brutalnym pobiciem 15-letniego chłopca. Wśród zatrzymanych są dwie osoby, które ukończyły 17 lat. Będą odpowiadać jak dorośli.

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura odmówiła wszczęcie postępowania w sprawie zburzenia ponad stuletniej willi Ronikierów w podwarszawskich Ząbkach. Burmistrz miasta nie składa jednak broni, złożył odwołanie.

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zderzenia ciężarówki z pociągiem w Ołtarzewie. Śledczy ustalili, że urządzenia przejazdu działały właściwie, a dyżurna ruchu zareagowała szybko. W wypadku zginął maszynista Kolei Mazowieckich.

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl