Rośnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Rosną też koszty, wydłuża się budowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej (wideo z września 2021 roku)
Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej (wideo z września 2021 roku)
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Budowa Muzeum Sztuki NowoczesnejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

O kilka miesięcy opóźni się zakończenie budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad. Urzędnicy mówią o drugiej połowie 2023 roku. Z kolei kwestia budowy zaplanowanego obok Teatru Rozmaitości stoi w miejscu. Na przetarg w tym roku nie ma co liczyć.

Podczas ostatniej sesji Rady Warszawy radni podjęli uchwałę w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej m. st. Warszawy na lata 2021 - 2050. Dla 48 przedsięwzięć zwiększono limit wydatków. Jednym z nich jest budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad. W skali inwestycji jest to zmiana kosmetyczna, bo limit wzrośnie o 7,1 milionów złotych – z 417 na 424 miliony. Dlaczego jednak budowa nowej siedziby muzeum podrożała?

- Głosowanie dodatkowych środków 7,1 mln przez radę miasta jest związane z aneksami z generalnym wykonawcą w związku z odkrytymi kolizjami z innymi miejskimi inwestycjami w 2020 roku i pandemią - przekazała nam Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Budowa złapała opóźnienie

Edyta Mydłowska-Krawcewicz z wydziału prasowego stołecznego ratusza przekazała, że kolizje o których mówi Mytkowska, to: nieujawnione na mapach jako czynne sieci kanalizacyjne i związana z tym konieczność zmian w dokumentacji, niezinwentaryzowane w dokumentacji powykonawczej metra elementy infrastruktury podziemnej - strop betonowy zamiast ujawnionego na mapach piasku, zmiana w sposobie wykonania przyłącza cieplnego związana z planowaną budową pawilonu "Emilia".

- Nie bez znaczenia były również okoliczności związane z epidemią koronawirusa. W tym przypadku to nie tylko absencje, spowodowane chorobą pracowników generalnego wykonawcy czy podwykonawców, które wpłynęły na spowolnienie zaplanowanego harmonogramu, ale też podobne trudności wśród producentów i dostawców materiałów budowlanych. Opisane problemy wywołane przez epidemię zostały już w większości zażegnane i budowa wróciła do zaplanowanego tempa - poinformowała Mydłowska-Krawcewicz.

Dodała, że to wszystko wpłynęło jednak negatywnie na zaplanowany w 2019 roku harmonogram prac. - Według obecnych szacunków, prace budowlane powinny być zakończone w drugiej połowie 2023 roku - poinformowała. Według pierwotnego harmonogramu zakończenie robót budowlanych miało nastąpić we wrześniu 2022 roku.  - W tej chwili postępy na budowie są bardzo dynamiczne, widać już wiele skończonych pomieszczeń - kino, audytorium, niektóre galerie. Nadrabiamy opóźnienia - uzupełnia dyrektorka MSN.

Dwie inwestycje

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, budowa MSN to przedsięwzięcie kosztowne, bo budynek ma powstać nad tunelem pierwszej linii metra i łącznikiem pierwszej i drugiej linii podziemnej kolejki. Konstrukcja nie może obciążać tuneli. W pobliżu jest też ogromny transformator zasilający większą część Śródmieścia. Już przy pierwszym dofinansowaniu inwestycji o kwotę 180 milionów złotych, które radni przegłosowali w styczniu 2019 roku, urzędnicy zaznaczali, że w przypadku tej budowy kładziony jest ogromny nacisk na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa w otoczeniu i pod placem budowy.

Docelowo na placu Defilad mają stanąć dwa budynki, ułożone w kształt litery L. Siedziba MSN znajdzie się bliżej Marszałkowskiej i będzie to prosta, jasna, niemal biała bryła. Wokół całego parteru znajdą się podcienie, a przez szklaną elewację będzie można zajrzeć do wnętrza budynku.

Parter budynku będzie ogólnodostępny. Znajdzie się tu mała galeria z często zmieniającymi się wystawami - wizytówka muzeum - oraz księgarnia. Na pierwszym i drugim piętrze znajdą się przestrzenie wystawowe. W planach jest też budowa sal edukacyjnych, biblioteki, audytorium, kina i kawiarni. Ciekawym elementem będzie też rekonstrukcja Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia z końca lat 50. Do tego projektu zostanie wykorzystane oryginalne wyposażenie radiowe z tamtego okresu.

Muzeum będzie miało powierzchnię użytkową około 20 tysięcy metrów kwadratowych. Za projekt odpowiada amerykański architekt Thomas Phifer, współpracujący z polskimi architektami z pracowni APA Wojciechowski.

Muzeum Sztuki NowoczesnejUM

Co z Teatrem Rozmaitości?

Drugi budynek, który ma stanąć bliżej Pałacu Kultury, to planowana siedziba Teatru Rozmaitości (TR Warszawa). Bryła budynku będzie ciemniejsza, nieco bardziej zróżnicowana. Podcienie będzie miał tylko od strony pasażu, który znajdzie się pomiędzy TR a MSN.

W lutym 2018 roku miasto zdecydowało się na rozdzielenie inwestycji na dwa postępowania. Jednak ze względu na sporne działki na placu Defilad przedłużały się procedury administracyjne. Bez kontroli nad działką, teatr nie miał dostępu do drogi publicznej, przez co nie można było wydać pozwolenia na budowę. Ostatecznie dokument udało się pozyskać w styczniu tego roku. Ale od tego momentu sprawa budowy nie posunęła się do przodu.

- Sytuacja budżetowa zmusza nas dziś do rozłożenia tej inwestycji w czasie. Będziemy analizować perspektywę finansową i podejmować decyzje. Ogłoszenie przetargu w tym roku, mając na uwadze sytuację budżetową, wydaje się niemożliwe. Według dotychczasowego planu inwestycja budowy TR Warszawa jest rozłożona do 2025 roku. Pozwolenie na budowę jest ważne trzy lata - przyznała Edyta Mydłowska-Krawcewicz. - Na razie, do końca 2025 roku, zaplanowano 130 milionów złotych, już wiemy, że to kwota znacznie niedoszacowana - dodała.

Przyszłe forum między budynkami MSN i TRThomas Phifer and Partners / UM

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl