W Warszawie spada liczba uczniów na lekcjach religii

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezydent Warszawy o dekomunizacji
Prezydent Warszawy o dekomunizacjiTVN24
wideo 2/5
"Religia w szkołach się nie sprawdziła"

Stołeczny ratusz przeprowadził ankietę dotyczącą liczby uczniów uczęszczających na lekcje religii i etyki w placówkach nadzorowanych przez miasto. W tym roku szkolnym na religię zapisało się 42 procent uczniów i uczennic. Rok wcześniej było ich 45 procent.

Jak przekazał nam rzecznik stołecznego ratusza, podobnie jak w latach poprzednich, także i w tym roku urzędnicy przeprowadzili badanie ankietowe dotyczące "liczby uczniów/uczennic uczęszczających na lekcje religii i etyki w placówkach nadzorowanych przez m.st. Warszawę".

- Badaniem objętych zostało 791 placówek. Badanie zostało przeprowadzone pod koniec października 2023 roku przy użyciu systemu ankietowego - wyjaśnił Jakub Leduchowski. Według wyliczeń ratusza, wykonanych na podstawie ankiet, w roku szkolnym 2023/2024 na lekcje religii uczęszcza średnio 42 procent spośród ponad 271 tysięcy uczniów. W ubiegłym roku szkolnym na ten odsetek wynosił 45 procent.

Leduchowski opisał też, jak wyglądają dane w podziale na poszczególne typy placówek. Na lekcje religii uczęszcza:

w przedszkolach - 11 proc. uczniów szkoły podstawowe - 65 proc. uczniów licea ogólnokształcące - 27 proc. uczniów technika - 21 proc. uczniów branżowe szkoły I stopnia – 18 proc. uczniów szkoła specjalna przysposabiająca do pracy – 83 proc. uczniów.

- Na zajęcia etyki w bieżącym roku szkolnym uczęszcza blisko 10 procent uczniów, zaś w roku poprzednim uczęszczało 9 procent. W blisko 20 procentach spośród wszystkich oddziałów w badanych placówkach nie są prowadzone lekcje religii z powodu braku chętnych - przekazał nam rzecznik ratusza.

Dane podsumowała też w swoich mediach społecznościowych wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska, która odpowiada m.in. za edukację. Jak zauważyła, dane pokazuję spadek rok do roku o 3 procent. Największy, 5-procentowy spadek, zanotowano w szkłach branżowych I stopnia (z 23 proc. w zeszłym roku szkolnym na 18 proc. deklarujących udział w lekach religii w tym roku szkolnym).

Radna chce zmniejszenia liczby godzin religii

We wrześniu niezrzeszona stołeczna radna Agata Diduszko-Zyglewska przygotowała interpelację, w której pytała miasto o możliwość zmniejszenia wymiaru nieobowiązkowych zajęć religii w szkołach z dwóch godzin lekcyjnych do jednej tygodniowo i umieszczenia ich w planie po lekcjach.

Radna zauważyła, że w związku z tzw. podwójnym rocznikiem w szkołach średnich, wiele uczennic i uczniów mierzy się z problemem przepełnienia i wynikającego z niego obniżenia standardów nauczania.

"Jak informują mnie rodzice wielu uczniów, w części szkół wciąż nieobowiązkowe zajęcia z religii są umieszczane w środku planu lekcji, a co więcej są realizowane w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. To oznacza, że sale, które powinny służyć przede wszystkim realizacji programu szkolnego są w optymalnych do nauki godzinach zajmowane w wymiarze kilkudziesięciu godzin tygodniowo na poczet nieobowiązkowych zajęć, na które uczęszcza mniejszość uczniów" - czytamy w interpelacji.

Diduszko-Zyglewska zaapelowała o rekomendowanie dyrektorom szkół zmniejszenie liczby nieobowiązkowych zajęć z religii w tygodniu do jednej godziny i wsparcie ich u biskupa diecezjalnego, którego zgoda jest wymagana. Radna zaapelowała też o zebranie danych dotyczących tegorocznych zarobków katechetów w poszczególnych szkołach "w kontekście niedofinansowanego budżetu oświaty". Według niej, ta wiedza mogłaby pomóc podjąć rodzicom decyzję o sensowności posyłania dzieci na religię.

Ratusz interweniował u biskupów

Radnej odpowiedzi udzieliła wiceprezydentka Renata Kaznowska. Jak zaznaczyła, "zmniejszenie liczby godzin lekcji religii w szkołach jest indywidualną kwestią każdej placówki". Przypomniała też, że zgodnie z przepisami, zmniejszenie liczby godzin przez dyrektora lub dyrektorkę musi zostać poprzedzone zgodą biskupa diecezjalnego Kościoła katolickiego albo władz zwierzchnich pozostałych kościołów.

"W dniu 20 lipca 2023 r. zwróciłam się do Kardynała Kazimierza Nycza Metropolity Warszawskiego oraz Księdza Romualda Kamińskiego Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej o pozytywne rozpatrywanie wniosków dyrektorów warszawskich szkół, szczególnie jeśli chodzi o szkoły ponadpodstawowe, które w roku szkolnym 2023/2024 przyjęły skumulowane w wyniku reformy minister Anny Zalewskiej półtora rocznika uczniów. Do Urzędu m.st. Warszawy wpłynęło pismo z Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, z którego wynika, iż do Kurii wpływają wnioski ze szkół i każdy rozpatrywany jest indywidualnie z uwzględnieniem sytuacji placówki" - poinformowała wiceprezydentka.

Kaznowska zapewniła też, że dyrektorzy szkół przygotowują aneksy do arkuszy organizacji roku szkolnego 2023/2024, wprowadzając aktualne dane dotyczące zatrudnienia nauczycieli w szkołach. "Po ich zaopiniowaniu przez kuratora oświaty i zatwierdzeniu przez burmistrzów dzielnic będziemy mogli podać informacje nt. wynagrodzeń katechetów w roku 2023" - podsumowała.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nieznany sprawca, wyłamując zabezpieczenia podwójnie zamykanych drzwi, włamał się do pylonu mostu Świętokrzyskiego. Sprawą zajmuje się policja.

Wyłamany skobel z kłódką, zniszczony zamek. Ktoś włamał się do pylonu mostu

Wyłamany skobel z kłódką, zniszczony zamek. Ktoś włamał się do pylonu mostu

Źródło:
PAP

W środę na Wiertniczej kierująca bmw wjechała w tył innego auta. Po zderzeniu wysiadła z pojazdu i oddaliła się - ustalił reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński. Na miejscu są utrudnienia w ruchu.

Zderzenie na Wiertniczej. "Kierująca zabrała dziecko i oddaliła się"

Zderzenie na Wiertniczej. "Kierująca zabrała dziecko i oddaliła się"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawa ogłosiła przetarg na 120 tysięcy kontrolerów latarni ulicznych. Dzięki drobnemu urządzeniu część słupów oświetleniowych będzie mogła w przyszłości pełnić funkcję ładowarki do elektrycznych hulajnóg, rowerów, a może nawet samochodów.

Słup z gniazdkiem. Podłączysz się do latarni, naładujesz hulajnogę

Słup z gniazdkiem. Podłączysz się do latarni, naładujesz hulajnogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy alarmują, że jezdnia przy skrzyżowaniu Arkuszowej i Estrady na warszawskich Bielanach zostanie poszerzona dzięki wycince starych drzew i zmniejszeniu terenu szkolnego - podnoszą aktywiści z Warszawskiego Alarmu Smogowego. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta odpowiedzialny za inwestycję przyznaje: wycinka będzie i dotyczy 28 drzew.

Wytną 28 drzew, by poszerzyć ulicę w sąsiedztwie szkoły. Pojedzie tędy więcej aut, rodzice zaniepokojeni

Wytną 28 drzew, by poszerzyć ulicę w sąsiedztwie szkoły. Pojedzie tędy więcej aut, rodzice zaniepokojeni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy średnie samochody ratowniczo-gaśnicze, dwa lekkie samochody rozpoznania ratowniczego i bus do przewozu osób otrzymała warszawska komenda straży pożarnej.

Stołeczni strażacy mają nowe wozy

Stołeczni strażacy mają nowe wozy

Źródło:
PAP

Policja zatrzymała napastnika, który ranił ostrym narzędziem sanitariusza i pielęgniarkę na Izbie Przyjęć oddziału psychiatrycznego w Szpitalu Wolskim na Kasprzaka - dowiedział się reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz.

Atak w szpitalu na Woli, dwie osoby ranne. Napastnik został zatrzymany

Atak w szpitalu na Woli, dwie osoby ranne. Napastnik został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy ursynowskie stacje pierwszej linii metra: Kabaty, Natolin i Imielin były przez kilka godzin wyłączone. Uruchomiono zastępczą komunikację autobusową.

Trzy stacje metra były zamknięte

Trzy stacje metra były zamknięte

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Odolan muszą przygotować się na kolejną zmianę organizacji ruchu w związku z następnym etapem przebudowy ulicy Ordona. Aby zachować przejezdność, wykonawca musi wytyczyć jezdnię tymczasową z wykorzystaniem istniejących zatok postojowych. Taka organizacja ma obowiązywać do połowy kwietnia.

Kolejne zmiany na Ordona. Kierowcy muszą przeparkować auta

Kolejne zmiany na Ordona. Kierowcy muszą przeparkować auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Problemy z przejmowaniem terenów przez wojewodą przełożą się na datę zakończenia ostatniego odcinka drugiej linii metra. Na dalekim Bemowie trwa budowa trzech stacji oraz stacji techniczno-postojowej.

Opóźni się budowa ostatniego odcinka drugiej linii metra

Opóźni się budowa ostatniego odcinka drugiej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Coraz mniej osób korzysta z centrum tranzytowego dla uchodźców z Ukrainy, które od prawie dwóch lat funkcjonuje na Dworcu Wschodnim. Zapadła decyzja o jego zamknięciu. Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski zapowiedział, że w zamian powstanie tam punkt informacyjny na wzór tego, który działa już przy Dworcu Zachodnim.

Nie będzie centrum tranzytowego dla Ukraińców na Dworcu Wschodnim. Zostaje punkt informacyjny

Nie będzie centrum tranzytowego dla Ukraińców na Dworcu Wschodnim. Zostaje punkt informacyjny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie zabójstwa dwóch starszych kobiet w Grójcu (Mazowieckie). Oskarżony 48-latek został skazany na dożywocie. Z domu jednej z ofiar mężczyzna zabrał kilkaset złotych.

"Ukradł kilkaset złotych". Dożywocie za zabójstwo dwóch kobiet

"Ukradł kilkaset złotych". Dożywocie za zabójstwo dwóch kobiet

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Mazowiecka Policja

Choć nowy wojewoda mazowiecki poszedł na rękę władzom Warszawy, wycofując skargę swojego poprzednika z sądu, to strefa płatnego parkowania na Saskiej Kępie i Kamionku nie wejdzie z dnia na dzień. - Prawdopodobnie ruszy na początku przyszłego roku - powiedział w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie nie tak prędko. Na razie nie ma parkomatów

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie nie tak prędko. Na razie nie ma parkomatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie żyje Magdalena Cwenówna, właściwie Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz, aktorka znana z desek teatrów, a także popularnych filmów i seriali. O jej śmierci poinformował Andrzej Golimont, znany warszawski samorządowiec i przyjaciel rodziny. Magdalena Cwenówna, żona zmarłego w 2011 roku aktora i reżysera Adama Hanuszkiewicza, w maju skończyłaby 70 lat.

Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz nie żyje. Aktorka miała 69 lat

Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz nie żyje. Aktorka miała 69 lat

Źródło:
VIVA!, Film Polski, tvn24.pl

Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT z Lotniska Chopina do Oslo zawrócił w połowie trasy. Jak informuje biuro prasowe przewoźnika, powodem była usterka techniczna. Pasażerowie oczekują na podróż inną maszyną.

Samolot z Warszawy do Oslo zawrócił w połowie trasy

Samolot z Warszawy do Oslo zawrócił w połowie trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali mężczyznę podejrzanego o zabójstwo. - Sprawca i ofiara pili razem alkohol. Podczas awantury agresor wielokrotnie zadawał znajomemu ciosy w głowę, uderzając go szklaną butelką i drewnianym karniszem - mówi rzeczniczka wolskiej policji.

Siłowali się na rękę, doszło do kłótni. Policja: zabił kolegę drewnianym karniszem

Siłowali się na rękę, doszło do kłótni. Policja: zabił kolegę drewnianym karniszem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Środa to kolejny dzień protestów rolników. Blokady zostały zaplanowane na kilku newralgicznych trasach Mazowsza. Policja potwierdziła, że od wczoraj kontynuowane są dwie, z czego jedna zakończyła się po południu. Zablokowana od rana jest trasa S17 na wysokości Garwolina, gdzie kierowcy mogą mieć utrudniony przejazd w kierunku Warszawy.

Rolnicy nadal protestują. Blokada na trasie S17 w kierunku Warszawy

Rolnicy nadal protestują. Blokada na trasie S17 w kierunku Warszawy

Źródło:
tvnnwarszawa.pl

Dwie osoby podtruły się tlenkiem węgla w Płochocinie. Na miejscu pracowały służby. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Podtrucie tlenkiem węgla pod Warszawą. Dwie osoby trafiły do szpitala

Podtrucie tlenkiem węgla pod Warszawą. Dwie osoby trafiły do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie kobiety trafiły do szpitala po wypadku w okolicach Garwolina. Jedna z poszkodowanych była uwięziona w zniszczonym pojeździe. Strażacy musieli użyć narzędzi hydraulicznych, aby wydostać kierującą z samochodu, który dachował.

"Nie ustąpiła pierwszeństwa", dwie kobiety ranne

"Nie ustąpiła pierwszeństwa", dwie kobiety ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do aresztu trafił kierowca auta, który uderzył w ogrodzenie jednej z posesji w Sochaczewie. Kilkanaście dni po wypadku do policji dotarła informacja o śmierci pasażera

Stracił panowanie nad autem, wjechał w ogrodzenie. Pasażer nie żyje, kierowca był pijany

Stracił panowanie nad autem, wjechał w ogrodzenie. Pasażer nie żyje, kierowca był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek w zajezdni na Woli przedstawiciele władz Warszawy oraz Tramwajów Warszawskich podpisali umowę na budowę linii tramwajowej pomiędzy ulicą Grójecką a Dworcem Zachodnim. Według harmonogramu pierwsze składy pojadą nową trasą w drugiej połowie 2026 roku.

Tramwaj pojedzie tunelem, dotrze do Dworca Zachodniego. Umowa podpisana

Tramwaj pojedzie tunelem, dotrze do Dworca Zachodniego. Umowa podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być gotowa w kwietniu, ale tramwaje przeprowadzą się tam dopiero latem. Opóźnia się oddanie zajezdni na Annopolu. Tramwajarze przekazali, że deklarowany termin, przypadający na 20 kwietnia, nie zostanie dotrzymany.

Opóźni się oddanie zajezdni na Annopolu

Opóźni się oddanie zajezdni na Annopolu

Źródło:
PAP

Pierwszy tramwaj po nowym torowisku na ulicy Kasprzaka pojedzie 5 marca. Natomiast ulicą Wolską 25 marca - zapowiedział we wtorek prezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski. Trwają jeszcze ostatnie prace, ale jak zapewniają tramwajarze, nie ma zagrożenia dla planowego terminu.

Tramwaj pojedzie nowym odcinkiem na Kasprzaka. Jest termin

Tramwaj pojedzie nowym odcinkiem na Kasprzaka. Jest termin

Źródło:
PAP

Na trasie S7 w Lesznowoli (Mazowieckie) doszło do zderzenia dwóch aut osobowych: maserati i audi. Reporter tvnwarszawa.pl dowiedział się, że nie ma osób poszkodowanych.

Wjechał w tył maserati

Wjechał w tył maserati

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Makowem Mazowieckim doszło do obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy. 28-latek jechał na samej feldze. Był tak pijany, że nie zdawał sobie z tego sprawy.

Spod auta leciały iskry. Jechał na samej feldze, był kompletnie pijany

Spod auta leciały iskry. Jechał na samej feldze, był kompletnie pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata - taki wyrok usłyszał we wtorek Jarosław M., właściciel firmy, która organizowała wycieczkę do Medjugorie latem 2022 roku. W jej trakcie doszło do tragicznego wypadku. Na autostradzie w Chorwacji autokar z polskimi turystami wpadł do rowu, zginęło 12 osób.

W wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 12 osób. Organizator pielgrzymki skazany

W wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 12 osób. Organizator pielgrzymki skazany

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy interweniowali na warszawskich Bielanach, gdzie doszło do potrącenia pieszego na pasach. Funkcjonariusze udzielili poszkodowanemu pierwszej pomocy, a także odizolowali kierowcę, by nie został zaatakowany przez świadków zdarzenia.

Potrącił przechodnia na przejściu. Świadkowie chcieli go zaatakować

Potrącił przechodnia na przejściu. Świadkowie chcieli go zaatakować

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kompletnie pijany 60-latek leżał na klatce schodowej jednego z bloków na warszawskim Bródnie. Zawartość alkoholu w jego organizmie była wręcz szokująca - ponad sześć promili. Zanim przewieziono go do izby wytrzeźwień, trafił do szpitala.

Sześć promili u 60-latka. Leżał na klatce schodowej. "Bełkotał, ślinił się, dusił"

Sześć promili u 60-latka. Leżał na klatce schodowej. "Bełkotał, ślinił się, dusił"

Źródło:
PAP

80-letnia mieszkanka warszawskich Bielan padła ofiarą oszustwa "na policjanta". Uwierzyła w zmyśloną historię o zagrożonych pieniądzach na jej rachunku bankowym i wypłaciła je z konta. Na hasło "Jastrząb" oddała 81 tysięcy złotych w ręce nieznajomego mężczyzny.

Seniorka padła ofiarą oszustów. Na hasło "Jastrząb" oddała oszczędności życia

Seniorka padła ofiarą oszustów. Na hasło "Jastrząb" oddała oszczędności życia

Źródło:
PAP

Medalik, opaska powstańcza, listy, ulotki i archiwalne zdjęcia znalazły się na wystawie poświęconej Powstaniu Warszawskiemu, którą zorganizowano we francuskim Compiègne. To miasto, w którym od 1941 do 1944 roku znajdował się największy we Francji obóz internowania i deportacji. Organizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Opowiedzą Francuzom o Powstaniu Warszawskim. Wystawa w Compiègne

Opowiedzą Francuzom o Powstaniu Warszawskim. Wystawa w Compiègne

Źródło:
tvnwarszawa.pl