W Warszawie spada liczba uczniów na lekcjach religii

W Warszawie coraz mniej uczniów uczęszcza na religię (zdj. ilustracyjne)
Prezydent Warszawy o dekomunizacji
Źródło: TVN24

Stołeczny ratusz przeprowadził ankietę dotyczącą liczby uczniów uczęszczających na lekcje religii i etyki w placówkach nadzorowanych przez miasto. W tym roku szkolnym na religię zapisało się 42 procent uczniów i uczennic. Rok wcześniej było ich 45 procent.

Jak przekazał nam rzecznik stołecznego ratusza, podobnie jak w latach poprzednich, także i w tym roku urzędnicy przeprowadzili badanie ankietowe dotyczące "liczby uczniów/uczennic uczęszczających na lekcje religii i etyki w placówkach nadzorowanych przez m.st. Warszawę".

- Badaniem objętych zostało 791 placówek. Badanie zostało przeprowadzone pod koniec października 2023 roku przy użyciu systemu ankietowego - wyjaśnił Jakub Leduchowski. Według wyliczeń ratusza, wykonanych na podstawie ankiet, w roku szkolnym 2023/2024 na lekcje religii uczęszcza średnio 42 procent spośród ponad 271 tysięcy uczniów. W ubiegłym roku szkolnym na ten odsetek wynosił 45 procent.

Leduchowski opisał też, jak wyglądają dane w podziale na poszczególne typy placówek. Na lekcje religii uczęszcza:

w przedszkolach - 11 proc. uczniów szkoły podstawowe - 65 proc. uczniów licea ogólnokształcące - 27 proc. uczniów technika - 21 proc. uczniów branżowe szkoły I stopnia – 18 proc. uczniów szkoła specjalna przysposabiająca do pracy – 83 proc. uczniów.

- Na zajęcia etyki w bieżącym roku szkolnym uczęszcza blisko 10 procent uczniów, zaś w roku poprzednim uczęszczało 9 procent. W blisko 20 procentach spośród wszystkich oddziałów w badanych placówkach nie są prowadzone lekcje religii z powodu braku chętnych - przekazał nam rzecznik ratusza.

Dane podsumowała też w swoich mediach społecznościowych wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska, która odpowiada m.in. za edukację. Jak zauważyła, dane pokazuję spadek rok do roku o 3 procent. Największy, 5-procentowy spadek, zanotowano w szkłach branżowych I stopnia (z 23 proc. w zeszłym roku szkolnym na 18 proc. deklarujących udział w lekach religii w tym roku szkolnym).

Radna chce zmniejszenia liczby godzin religii

We wrześniu niezrzeszona stołeczna radna Agata Diduszko-Zyglewska przygotowała interpelację, w której pytała miasto o możliwość zmniejszenia wymiaru nieobowiązkowych zajęć religii w szkołach z dwóch godzin lekcyjnych do jednej tygodniowo i umieszczenia ich w planie po lekcjach.

Radna zauważyła, że w związku z tzw. podwójnym rocznikiem w szkołach średnich, wiele uczennic i uczniów mierzy się z problemem przepełnienia i wynikającego z niego obniżenia standardów nauczania.

"Jak informują mnie rodzice wielu uczniów, w części szkół wciąż nieobowiązkowe zajęcia z religii są umieszczane w środku planu lekcji, a co więcej są realizowane w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. To oznacza, że sale, które powinny służyć przede wszystkim realizacji programu szkolnego są w optymalnych do nauki godzinach zajmowane w wymiarze kilkudziesięciu godzin tygodniowo na poczet nieobowiązkowych zajęć, na które uczęszcza mniejszość uczniów" - czytamy w interpelacji.

Diduszko-Zyglewska zaapelowała o rekomendowanie dyrektorom szkół zmniejszenie liczby nieobowiązkowych zajęć z religii w tygodniu do jednej godziny i wsparcie ich u biskupa diecezjalnego, którego zgoda jest wymagana. Radna zaapelowała też o zebranie danych dotyczących tegorocznych zarobków katechetów w poszczególnych szkołach "w kontekście niedofinansowanego budżetu oświaty". Według niej, ta wiedza mogłaby pomóc podjąć rodzicom decyzję o sensowności posyłania dzieci na religię.

Ratusz interweniował u biskupów

Radnej odpowiedzi udzieliła wiceprezydentka Renata Kaznowska. Jak zaznaczyła, "zmniejszenie liczby godzin lekcji religii w szkołach jest indywidualną kwestią każdej placówki". Przypomniała też, że zgodnie z przepisami, zmniejszenie liczby godzin przez dyrektora lub dyrektorkę musi zostać poprzedzone zgodą biskupa diecezjalnego Kościoła katolickiego albo władz zwierzchnich pozostałych kościołów.

"W dniu 20 lipca 2023 r. zwróciłam się do Kardynała Kazimierza Nycza Metropolity Warszawskiego oraz Księdza Romualda Kamińskiego Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej o pozytywne rozpatrywanie wniosków dyrektorów warszawskich szkół, szczególnie jeśli chodzi o szkoły ponadpodstawowe, które w roku szkolnym 2023/2024 przyjęły skumulowane w wyniku reformy minister Anny Zalewskiej półtora rocznika uczniów. Do Urzędu m.st. Warszawy wpłynęło pismo z Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, z którego wynika, iż do Kurii wpływają wnioski ze szkół i każdy rozpatrywany jest indywidualnie z uwzględnieniem sytuacji placówki" - poinformowała wiceprezydentka.

Kaznowska zapewniła też, że dyrektorzy szkół przygotowują aneksy do arkuszy organizacji roku szkolnego 2023/2024, wprowadzając aktualne dane dotyczące zatrudnienia nauczycieli w szkołach. "Po ich zaopiniowaniu przez kuratora oświaty i zatwierdzeniu przez burmistrzów dzielnic będziemy mogli podać informacje nt. wynagrodzeń katechetów w roku 2023" - podsumowała.

Czytaj także: