Park Bródnowski. "Mieszkańcy z niepokojem patrzą na koncepcję zmian, wiele z nich budzi kontrowersje"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Park Bródnowski
Park Bródnowski Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Park Bródnowski Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy obawiają się, że po zakończeniu planowanych prac w Parku Bródnowskim, to miejsce utraci swój spokojny, zielony charakter. Wskazują na planowane wycinki drzew czy budowę drogi pożarowej, która - ich zdaniem - w praktyce oznaczać będzie wpuszczenie aut.

Część mieszkańców jest przeciwna modernizacji Parku Bródnowskiego. Interpelację w tej sprawie złożyła Agata Diduszko-Zyglewska, niezrzeszona radna Warszawy. Podkreśliła w niej, że przebudowa ma być przeprowadzana "wbrew ich woli" oraz sprzeczna z deklarowaną przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego polityką zazieleniania miasta. Radna przytoczyła petycję mieszkańców, którzy w konsultacjach społecznych z 2018 roku sprzeciwili się rewolucyjnym zmianom oraz domagali się zachowania charakteru parku.

Jak podała radna, mieszkańcy z niepokojem patrzą na koncepcję zmian w parku, "wiele z nich budzi kontrowersje i sprzeciw, gdyż wiążą się z likwidacją istniejącej zieleni". Szczególnie niepokoi ich "droga pożarowa" wzdłuż całego parku, równoległa do Kondratowicza. "Droga ma być wykorzystywana przez ciągniki siodłowe oraz naczepy typu tir do obsługi sceny oraz lokali gastronomicznych" - zauważyli mieszkańcy.

Ich zdaniem poszerzenie alei głównej i "zalegalizowanie jazdy po parku samochodów ciężarowych i dostawczych spowoduje że park utraci swój spokojny charakter". Zwrócono także uwagę na budowę "placu manewrowego" o powierzchni 400 metrów kwadratowych dla ciężkich samochodów. Mieszkańcom nie podobają się także planowane drewniane tarasy, które mają powstać "w miejscu obecnych krzewów i drzew" oraz wycinka kilkudziesięciu drzew.

Radna: budowa sceny to próba komercjalizacji parku

Agata Diduszko-Zyglewska zaakcentowała kwestię sceny o powierzchni 900 metrów kwadratowych, którą przewidziano w projekcie. "Planowana budowa scen stałych w parku i urządzanie tam koncertów i innych masowych imprez to po prostu próba komercjalizacji parku" - stwierdziła. "Czy stworzenie dodatkowego źródła dochodu dla Urzędu Dzielnicy jest warte odebrania mieszkańcom szansy na wytchnienie i odpoczynek wśród zieleni?" - zapytała.

"Mieszkańcy są zadowoleni z obecnej infrastruktury parkowej i publicznie proszą o dalsze inwestycje w zieleń, w nowe nasadzenia, o dostawienie ławek i koszy na śmieci. Chcą parku, który będzie oazą ciszy, zieleni i wypoczynku" - zaznaczyła radna w interpelacji.

Zwróciła się do prezydenta Trzaskowskiego o interwencję oraz "natychmiastowe powstrzymanie niepotrzebnych, szkodliwych i sprzecznych z potrzebami mieszkańców i ekologią inwestycji forsowanych przez Urząd Dzielnicy Targówek".

Dyrektorka odpowiada: droga pożarowa to istniejąca aleja

Na interpelację Agaty Diduszko-Zyglewskiej w imieniu prezydenta Warszawy odpowiedziała Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka do spraw zielonej Warszawy. Zapewnia, że w planach nie ma budowy stałej sceny.

Rzeczywiście w dokumentach nie ma tego na żadnym z czterech planowanych etapów. Jest tylko budowa utwardzonego placu i drogi technicznej. W odpowiedzi na interpelację, czytamy, że "ma to być trawnik o wzmocnionej nawierzchni, zabezpieczającej teren przed uszkodzeniem w trakcie wydarzeń kulturalnych". Wtedy prawdopodobnie ustawiana mogłaby być scena tymczasowa. Jednak jak podała w odpowiedzi dyrektorka "obecnie realizowany etap prac nie obejmuje tego zakresu".

Młochowska odniosła się także do kwestii drogi pożarowej. Zaznaczyła, że planuje się jedynie wykonanie wzmocnienia podbudowy istniejącej już alei spacerowej, by umożliwić dojazd służb. "Obecnie samochody obsługi niszczą trawniki i nawierzchnię alejek parkowych, a ich naprawa wymaga poniesienia dużych kosztów finansowych" - argumentowała. Zwróciła także uwagę, że nie ma możliwości przeprowadzenia alei przez cały park, dlatego konieczne jest wskazanie przestrzeni umożliwiającej zawracanie pojazdów.

Zauważyła, że przy okazji prac alejki asfaltowe zostaną zastąpione mineralnymi. Poruszyła także kwestię lokalu gastronomicznego: jak podała, istniejący od wielu lat punkt gastronomiczny (nie spełniający wymagań sanitarnych) zastąpiony zostanie lekkim pawilonem kawiarnianym z ogólnodostępnymi sanitariatami. Opisała również, gdzie powstaną drewniane siedziska. Pojawią się one przy fontannie posadzkowej, w miejscu nawierzchni betonowej. Nie powstaną one przy skarpie, wzdłuż alei spacerowej. Zapewniała, że "wycinkę drzew na terenie parku ograniczono do niezbędnego minimum, wykonane zostaną nasadzenia kompensacyjne".

Wizualizacja modernizowanej aleiUrząd Dzielnicy Targówek

Podkreśliła, że modernizacja Parku Bródnowskiego była wielokrotnie konsultowana z mieszkańcami dzielnicy. "Realizowane obecnie zamierzenie jest zgodne z wynikami powyższych prac oraz prawem miejscowym i ma na celu zachowanie jak największej powierzchni terenu zapewniającego naturalną wegetację roślin oraz retencję wód opadowych i roztopowych" - napisała.

Park z lat 70., znajdują się w nim rzeźby współczesnych artystów

Park Bródnowski powstał w latach 70. XX wieku, na obszarze dawnych ogrodów działkowych. Obecnie położony jest w centrum dużego Osiedla Bródno, pomiędzy ulicami Kondratowicza, Chodecką, Wyszogrodzką i ciągiem pieszym będącym przedłużeniem ulicy Łabiszyńskiej. Jest to jedno z większych założeń parkowych Warszawy, zajmuje powierzchnię ponad 25 hektarów.

W parku zlokalizowano też "Park Rzeźby", który nadzoruje przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Autorka/Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

27-latka została raniona w twarz rozbitą butelką, czyli "tulipanem". Niewiele brakowało, a cios pozbawiłby ją oka. Trafiła do szpitala. Kobieta podejrzana o atak została zatrzymana.

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku. 51-latek usłyszał zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 39-latka, który ukrywał narkotyki w mieszkaniu i w... skrzynce na listy. Wśród znalezionych substancji były: ketamina - środek znieczulający i tabletki psychotropowe. Mężczyźnie grozi nawet do 10 lat więzienia.

"Ze skrzynki na listy zrobił schowek na narkotyki"

"Ze skrzynki na listy zrobił schowek na narkotyki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zapowiedział nowe działania związane z ochroną środowiska przed hałasem. Samorządowcy stawiają między innymi na budowę ekranów akustycznych czy rozwój systemów monitorującego hałas.

Najpierw analiza, później "działania naprawcze". Mazowsze chce walczyć z hałasem

Najpierw analiza, później "działania naprawcze". Mazowsze chce walczyć z hałasem

Źródło:
PAP

Warszawska Starówka w najbliższych dniach zamieni się w kulturalne centrum stolicy. W 71. rocznicę odbudowy Rynku Starego Miasta 40 instytucji przygotowało blisko 100 kulturalnych atrakcji. Wśród najciekawszych są zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. Wydarzenia zaplanowano od 19 do 21 lipca.

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Łazienki Królewskie policzyło straty po burzach, jakie przeszły w ostatnich dniach nad Warszawą. Dyrektor placówki Marianna Otmianowska poinformowała w mediach społecznościowych, że zniszczonych zostało około 100 drzew w zabytkowych ogrodach.

Łazienki Królewskie wciąż zamknięte po weekendowej burzy. "Straciliśmy około 100 drzew"

Łazienki Królewskie wciąż zamknięte po weekendowej burzy. "Straciliśmy około 100 drzew"

Źródło:
PAP

Zarząd Transportu Miejskiego informuje o utrudnieniach na południowej jezdni ulicy Obozowej. Z powodu awaryjnej naprawy kanalizacji autobusy pojadą inaczej. Utrudnienia zaczną się już w piątkowy poranek, 19 lipca.

Awaryjna naprawa kanalizacji na Obozowej. Objazdy autobusów

Awaryjna naprawa kanalizacji na Obozowej. Objazdy autobusów

Źródło:
PAP

Drogowcy zapowiadają rozpoczęcie tygodniowego remontu torowiska na ulicy Broniewskiego. Z kolei w nadchodzący weekend, 19-21 lipca, frezowana będzie Marszałkowska, pomiędzy placem Bankowym a ulicą Królewską. Tramwaje i autobusy będą kursowały zmienionymi trasami.

Remont torowiska i frezowanie Marszałkowskiej

Remont torowiska i frezowanie Marszałkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała blisko trzy promile i opiekowała się trojgiem swoich wnuków w wieku od roku do trzech lat. O nieodpowiedzialnym zachowaniu 49-latki powiadomili stołecznych strażników miejskich przechodnie.

Pijana opiekowała się trojgiem wnuków

Pijana opiekowała się trojgiem wnuków

Źródło:
PAP

Radni Lewicy Miasto Jest Nasze z Pragi Południe przeprowadzili kontrolę w urzędzie w związku z klapą funkcjonowania Centrum Lokalnego Kamionek. Z ich raportu wynika, że - wbrew temu, co komunikowała dzielnica - chętnych na wynajem pawilonów nie brakowało.

Byli chętni na wynajem pawilonów, oferty odrzucono z powodu drobiazgów

Byli chętni na wynajem pawilonów, oferty odrzucono z powodu drobiazgów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie na początku września, jak wielokrotnie deklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a dopiero dwa miesiące później pierwsze tramwaje mają dojechać do Wilanowa. W czwartek wykonawca prac oficjalnie przyznał, że inwestycja ma kolejne opóźnienie. Tłumaczył je problemem z podlewami żywicznymi, które stabilizują i wyciszają szyny. Przedstawiciel ratusza zapowiedział, że naprawa odbędzie się wyłącznie na koszt wykonawcy.

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa lata temu spakowała swoje rzeczy i uciekła z domu od przemocowego męża. Wybrała życie na ulicy, choć bała się wszystkich. Udało się do niej dotrzeć strażniczkom i strażnikom miejskim. W pełni zaufała im dopiero po kilku miesiącach. Los pani Ewy powoli się zmienia, ma już swój pokój. Gdy po wielu miesiącach zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się. Strach jej jednak nie opuszcza.

"Dostała własny pokój, a gdy zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się"

"Dostała własny pokój, a gdy zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa sąsiada. Z ich ustaleń wynika, że sprawca zadał pokrzywdzonemu dwa ciosy nożem w okolicę brzucha i klatki piersiowej.

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po godzinie 8.30 aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia zablokowali ulicę Marszałkowską w centrum Warszawy. Ruch był wstrzymany przez około pół godziny. Organizacja konsekwentnie domaga się większych inwestycji w transport publiczny.

Ostatnie Pokolenie blokowało Marszałkowską

Ostatnie Pokolenie blokowało Marszałkowską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl