Park Bródnowski. "Mieszkańcy z niepokojem patrzą na koncepcję zmian, wiele z nich budzi kontrowersje"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Park Bródnowski
Park Bródnowski Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Park Bródnowski Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy obawiają się, że po zakończeniu planowanych prac w Parku Bródnowskim, to miejsce utraci swój spokojny, zielony charakter. Wskazują na planowane wycinki drzew czy budowę drogi pożarowej, która - ich zdaniem - w praktyce oznaczać będzie wpuszczenie aut.

Część mieszkańców jest przeciwna modernizacji Parku Bródnowskiego. Interpelację w tej sprawie złożyła Agata Diduszko-Zyglewska, niezrzeszona radna Warszawy. Podkreśliła w niej, że przebudowa ma być przeprowadzana "wbrew ich woli" oraz sprzeczna z deklarowaną przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego polityką zazieleniania miasta. Radna przytoczyła petycję mieszkańców, którzy w konsultacjach społecznych z 2018 roku sprzeciwili się rewolucyjnym zmianom oraz domagali się zachowania charakteru parku.

Jak podała radna, mieszkańcy z niepokojem patrzą na koncepcję zmian w parku, "wiele z nich budzi kontrowersje i sprzeciw, gdyż wiążą się z likwidacją istniejącej zieleni". Szczególnie niepokoi ich "droga pożarowa" wzdłuż całego parku, równoległa do Kondratowicza. "Droga ma być wykorzystywana przez ciągniki siodłowe oraz naczepy typu tir do obsługi sceny oraz lokali gastronomicznych" - zauważyli mieszkańcy.

Ich zdaniem poszerzenie alei głównej i "zalegalizowanie jazdy po parku samochodów ciężarowych i dostawczych spowoduje że park utraci swój spokojny charakter". Zwrócono także uwagę na budowę "placu manewrowego" o powierzchni 400 metrów kwadratowych dla ciężkich samochodów. Mieszkańcom nie podobają się także planowane drewniane tarasy, które mają powstać "w miejscu obecnych krzewów i drzew" oraz wycinka kilkudziesięciu drzew.

Radna: budowa sceny to próba komercjalizacji parku

Agata Diduszko-Zyglewska zaakcentowała kwestię sceny o powierzchni 900 metrów kwadratowych, którą przewidziano w projekcie. "Planowana budowa scen stałych w parku i urządzanie tam koncertów i innych masowych imprez to po prostu próba komercjalizacji parku" - stwierdziła. "Czy stworzenie dodatkowego źródła dochodu dla Urzędu Dzielnicy jest warte odebrania mieszkańcom szansy na wytchnienie i odpoczynek wśród zieleni?" - zapytała.

"Mieszkańcy są zadowoleni z obecnej infrastruktury parkowej i publicznie proszą o dalsze inwestycje w zieleń, w nowe nasadzenia, o dostawienie ławek i koszy na śmieci. Chcą parku, który będzie oazą ciszy, zieleni i wypoczynku" - zaznaczyła radna w interpelacji.

Zwróciła się do prezydenta Trzaskowskiego o interwencję oraz "natychmiastowe powstrzymanie niepotrzebnych, szkodliwych i sprzecznych z potrzebami mieszkańców i ekologią inwestycji forsowanych przez Urząd Dzielnicy Targówek".

Dyrektorka odpowiada: droga pożarowa to istniejąca aleja

Na interpelację Agaty Diduszko-Zyglewskiej w imieniu prezydenta Warszawy odpowiedziała Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka do spraw zielonej Warszawy. Zapewnia, że w planach nie ma budowy stałej sceny.

Rzeczywiście w dokumentach nie ma tego na żadnym z czterech planowanych etapów. Jest tylko budowa utwardzonego placu i drogi technicznej. W odpowiedzi na interpelację, czytamy, że "ma to być trawnik o wzmocnionej nawierzchni, zabezpieczającej teren przed uszkodzeniem w trakcie wydarzeń kulturalnych". Wtedy prawdopodobnie ustawiana mogłaby być scena tymczasowa. Jednak jak podała w odpowiedzi dyrektorka "obecnie realizowany etap prac nie obejmuje tego zakresu".

Młochowska odniosła się także do kwestii drogi pożarowej. Zaznaczyła, że planuje się jedynie wykonanie wzmocnienia podbudowy istniejącej już alei spacerowej, by umożliwić dojazd służb. "Obecnie samochody obsługi niszczą trawniki i nawierzchnię alejek parkowych, a ich naprawa wymaga poniesienia dużych kosztów finansowych" - argumentowała. Zwróciła także uwagę, że nie ma możliwości przeprowadzenia alei przez cały park, dlatego konieczne jest wskazanie przestrzeni umożliwiającej zawracanie pojazdów.

Zauważyła, że przy okazji prac alejki asfaltowe zostaną zastąpione mineralnymi. Poruszyła także kwestię lokalu gastronomicznego: jak podała, istniejący od wielu lat punkt gastronomiczny (nie spełniający wymagań sanitarnych) zastąpiony zostanie lekkim pawilonem kawiarnianym z ogólnodostępnymi sanitariatami. Opisała również, gdzie powstaną drewniane siedziska. Pojawią się one przy fontannie posadzkowej, w miejscu nawierzchni betonowej. Nie powstaną one przy skarpie, wzdłuż alei spacerowej. Zapewniała, że "wycinkę drzew na terenie parku ograniczono do niezbędnego minimum, wykonane zostaną nasadzenia kompensacyjne".

Wizualizacja modernizowanej aleiUrząd Dzielnicy Targówek

Podkreśliła, że modernizacja Parku Bródnowskiego była wielokrotnie konsultowana z mieszkańcami dzielnicy. "Realizowane obecnie zamierzenie jest zgodne z wynikami powyższych prac oraz prawem miejscowym i ma na celu zachowanie jak największej powierzchni terenu zapewniającego naturalną wegetację roślin oraz retencję wód opadowych i roztopowych" - napisała.

Park z lat 70., znajdują się w nim rzeźby współczesnych artystów

Park Bródnowski powstał w latach 70. XX wieku, na obszarze dawnych ogrodów działkowych. Obecnie położony jest w centrum dużego Osiedla Bródno, pomiędzy ulicami Kondratowicza, Chodecką, Wyszogrodzką i ciągiem pieszym będącym przedłużeniem ulicy Łabiszyńskiej. Jest to jedno z większych założeń parkowych Warszawy, zajmuje powierzchnię ponad 25 hektarów.

W parku zlokalizowano też "Park Rzeźby", który nadzoruje przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Autorka/Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl