Przedstawiciele różnych wyznań modlili się o pokój. "Aby jedność zastąpiła podział, a miłość pokonała nienawiść"

spiew
Spotkanie modlitewne rozpoczęło się odśpiewaniem "Modlitwy o pokój" Norberta Blachy
Źródło: TVN24
W piątek w Warszawie odbyło się międzyreligijne spotkanie modlitewne w intencji pokoju. Zorganizowane zostało przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów oraz Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów. Wziął w nim udział m.in. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz duchowni Kościołów chrześcijańskich.

Z inicjatywy papieża Franciszka, piątek, 27 października, w Kościele był obchodzony jako dzień postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju na świecie.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów (PRChiŻ), wraz z Radą Wspólną Katolików i Muzułmanów, zorganizowała w stolicy międzyreligijne spotkanie modlitewne na placu Grzybowskim, podczas którego wspólnie proszono Boga o pokój na świecie, w tym zwłaszcza na Bliskim Wschodzie.

W modlitwie wzięli udział m.in.: ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, minister Wojciech Kolarski oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i rabin Stas Wojciechowicz z synagogi EC Chaim Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Polską Radę Chrześcijan i Żydów reprezentował ze strony żydowskiej prof. Stanisław Krajewski, zaś katolickiej - Marta Titaniec. Społeczność muzułmańską - Huseyin Celik z Dunaj Instytut Dialogu.

W modlitwie uczestniczyli także duchowni chrześcijańscy reprezentujący różne wyznania, w tym m.in. ks. Piotr Waleńdzik - proboszcz katolickiej parafii pw. Wszystkich Świętych, ks. Piotr Gaś - proboszcz luterańskiej parafii pw. Świętej Trójcy w Warszawie oraz ks. Michał Jabłoński, proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej.

"Aby jedność zastąpiła podział, a miłość pokonała nienawiść"

- W momencie kiedy dochodzi do konfliktu, musimy podejmować wszelkie możliwe inicjatywy, które prowadzą do budowania pokoju, solidarności i tworzą przestrzeń, w której ludzie mogą okazywać sobie gesty pojednania i miłości. Wypowiadanie słów może czasem dzielić, ranić, a każda z tradycji religijnych ma modlitwy, którymi wspólnie możemy wołać do Boga o pokój, wierząc, że On nas wysłuchuje - powiedziała współprzewodnicząca PRChiŻ s. Katarzyna Kowalska.

- Już sam fakt, że udało nam się dziś zgromadzić i wspólnie wołać do Boga, świadczy, że modlitwa przynosi owoce - dodała.

Huseyin Celik podkreślił: "Modlimy się o pokój, który zstąpi na ten niespokojny region, aby jedność zastąpiła podział, a miłość pokonała nienawiść. Daj siłę tym, którzy stracili swoich bliskich i cierpliwość tym, którzy znoszą trudy konfliktu".

- Potępiamy wszelkie akty przemocy i terroryzmu - oświadczył. - Wzywamy społeczność międzynarodową do zjednoczenia się, aby złagodzić napięcia i szukać trwałych rozwiązań dla pokoju - zaapelował. - Poprowadź przywódców narodów do działania z mądrością i empatią, i aby priorytetowo traktowali dobro wszystkich ludzi w regionie - prosił Boga w czasie modlitwy przedstawiciel społeczności muzułmańskiej.

Odczytano psalm

W czasie modlitwy odczytano w języku polskim i hebrajskim psalm 130 i psalm 27. Franciszkańską modlitwę o pokój odczytał zakonnik, o. Lech Dorobczyński.

Podczas spotkania chór Centrum Myśli Jana Pawła II zaśpiewał "Modlitwę o pokój" Norberta Blachy oraz skomponowaną niedawno przez jezuitę Dominika Dubiela pieśń "Proście o pokój".

Przeczytaj także: Wiec przed ambasadą Izraela. "Dalej szukamy pokoju"

Czytaj także: