Medal Kuriera z Warszawy. Wieczorem uroczysta gala wręczenia wyróżnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dyrektor MPW o Janie Nowaku-Jeziorańskim
Dyrektor MPW o Janie Nowaku-Jeziorańskim TVN24
wideo 2/2
Dyrektor MPW o Janie Nowaku-Jeziorańskim TVN24

Medal Kuriera z Warszawy zostanie po raz pierwszy wręczony w niedzielę wieczorem. Transmisja uroczystej gali z Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się na antenie TVN24. Nagrodę ustanowiono, by upamiętnić Jana Nowaka-Jeziorańskiego, słynnego Kuriera z Warszawy i powstańca Warszawskiego oraz wyznawane przez niego wartości. O tym, za jakie zasługi można otrzymać wyróżnienie opowiadał w TVN24 dyrektor MPW Jan Ołdakowski.

Transmisja uroczystej gali wręczenia Medalu Kuriera z Warszawy odbędzie się o godzinie 20.00 na antenie TVN24 oraz w TVN24 GO. Wyróżnienie zostało ustanowione przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku będzie przyznane po raz pierwszy. Osoba, grupa osób lub organizacja nim uhonorowane otrzymają medal w uznaniu za wybitne zasługi dla umacniania więzi Polski z Zachodem, utrzymywania dobrych stosunków euroatlantyckich, jak również upowszechniania idei i postaw bliskich Powstańcom Warszawskim.

Patronem nagrody jest Jan Nowak-Jeziorański, legendarny kurier z Warszawy, polityk, działacz społeczny i oficer Wojska Polskiego i Armii Krajowej oraz powstaniec warszawski. O tym, dlaczego wybrano go na patrona medalu mówił w rozmowie we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Medal Kuriera z WarszawyMuzeum Powstania Warszawskiego

Ołdakowski o Kurierze z Warszawy

- Jan Nowak-Jeziorański jest wyjątkową postacią, którą warto przypominać. To człowiek, który przyjechał tu w czasie II wojny światowej z Londynu jako kurier, powiedzieć Polakom, żeby nie bili się sami, bo sami poniosą klęskę. Tu na miejscu zrozumiał, że powstanie musi wybuchnąć. Ale wyciągnął z tego lekcję, że Polacy nie powinni być sami - powiedział Ołdakowski.

Dyrektor MPW przypomniał, że po wojnie Nowak-Jeziorański został dyrektorem polskiej rozgłośni Radia Wolna Europa. - Ale jego najważniejszą misją pod koniec życia było to, że bardzo zaangażował się w to, aby Polska weszła w pierwszej grupie państw do NATO. Wszystkie rzeczy, których nauczył się jako człowiek mediów, jako człowiek Armii Krajowej, wszystko to stosował, żeby lobbować na rzecz wejścia Polski do NATO, aby była częścią wspólnoty wolnych narodów - zaznaczył.

Jan Nowak-JeziorańskiNarodowe Archiwum Cyfrowe

- Dla młodych ludzi jest to przykład tego, że charakter, siła i determinacja mogą przezwyciężyć nawet niedoskonałości. W byciu kurierem Nowaka-Jeziorańskiego w czasie wojny pojawiły się komiczne momenty, kiedy okazało się, że on jakąś trasę musi przejechać rowerem, a nikt nie pomyślał o tym, że on nie potrafi jeździć na rowerze. A mimo to był wyjątkowy - wspomniał Ołdakowski. Jak przekonywał, stanowi on doskonały wzór człowieka, który siłą charakteru i mądrością potrafił stawiać czoła własnym ograniczeniom.

Za co przyznawany jest Medal Kuriera z Warszawy?

W ocenie dyrektora MPW, wojna w Ukrainie pokazuje, że "nie może być wolnego świata w sytuacji, gdy wolne narody są zagrożone". - I tak jak w czasach II wojny światowej, czy w czasach kiedy Polsce zagrażał totalitaryzm sowiecki, Jan Nowak-Jeziorański uważał, że Polska powinna należeć do rodziny wolnych narodów i trzeba zrobić wszystko, żeby należała. Tak dziś należy w ten sam sposób pomagać Ukrainie, jak najszybciej, bo oni chcą być wolni, chcą sami o sobie decydować i kluczowa jest dla nich własna niepodległość - wskazał.

Dodał, że są w dzisiejszym świecie ludzie, którzy z jednej strony pielęgnują pamięć o przeszłości, ale jednocześnie walczą o to, by wolne narody mogły się rozwijać. Wyjaśnił też, za promowanie jakich wartości zostaną docenieni laureaci medalu.

Jan Nowak-JeziorańskiNarodowe Archiwum Cyfrowe

- Pierwsze to zaangażowanie w szacunek i pamięć o przeszłości, ale z drugiej zaangażowanie w budowanie więzi euroatlantyckich. Pilnowanie tego, aby Polska nie została wypchnięta z tej rodziny wolnych narodów, by czuła się tu pewnie. Doceniamy to, co było robione wtedy, gdy Polska wchodziła do NATO i doceniamy takie zaangażowanie dziś. Jest wielu emerytowanych polityków, naukowców, dziennikarzy, ludzi, którzy na takie wartości, jakie były Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu były bliskie przez całe życie, pracują - mówił Ołdakowski.

W swoim komunikacie Muzeum Powstania Warszawskiego wskazuje, że "Medal Kuriera z Warszawy jest wyróżnieniem dla osób propagujących w życiu publicznym, a szczególnie na arenie międzynarodowej, wartości, którymi kierował się Jan Nowak-Jeziorański - dążących do wolności i niepodległości oraz budujących wspólnotę i demokrację". "Działalność osób uhonorowanych medalem obejmuje podkreślanie wkładu Polaków w tworzenie świata wartości Zachodu, przypominanie o walce Polaków w II wojnie światowej, w tym o poświęceniu Powstańców Warszawskich, a także pracę na rzecz niwelowania długofalowych skutków totalitaryzmów" - podkreślono.

Transmisję z gali wręczenia Medalu Kuriera z Warszawy można także zobaczyć na żywo w internecie w TVN24 GO:

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Powstania Warszawskiego

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wieczorem grzmi na południowym wschodzie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP