Maraton Warszawski. Zmiany dla kierowców, pasażerów i pieszych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Utrudnienia związane z maratonem
Utrudnienia związane z maratonem TVN24
wideo 2/5
Utrudnienia związane z maratonem TVN24

W niedzielę w stolicy Maraton Warszawski. Uważni muszą być piesi, kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej. Są zakazy parkowania oraz objazdy.

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski wystartował w niedzielę o godzinie 9.00. Pół godziny później rozpocznie się bieg Nice To Fit You Warszawska Dycha. Maratonowi towarzyszy Bridgestone Sztafeta Maratońska, a dzień wcześniej, w sobotę, dzieci ścigali się na Emilii Plater na krótszych dystansach. We wszystkich biegach wystartuje łącznie ponad 10 tysięcy osób.

"Biegamy nieprzerwanie od 1979 roku, ale po raz pierwszy startujemy z samego serca Warszawy - spod Pałacu Kultury i Nauki. Chcemy, aby Warszawa była kojarzona z wydarzeniami niebanalnymi, naszym wielkim marzeniem jest, żeby stolica miała wielką imprezę o znaczeniu międzynarodowym" - mówi cytowany w komunikacie Marek Tronina, prezes Fundacji "Maraton Warszawski", organizator.

Będą utrudnienia w ruchu Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Trasa przez Śródmieście, Pragę Północ, Wolę, Bemowo, Bielany

Sprzed PKiN maratończycy pobiegną przez Pragę Południe i Pragę Północ, Wolę, Bemowo, Bielany. Stamtąd wrócą do centrum. Imprezie będą towarzyszyć 34 strefy kibicowania na całej trasie, koncerty i atrakcje dla rodzin sportowców i kibiców w miasteczku biegacza.

- Trasa prowadzi przez dzielnice, do których biegacze jeszcze nie docierali - Wolę, Bemowo. Zdecydowaliśmy się na taki wariant, żeby nie wprowadzać utrudnień w południowych dzielnicach miasta, gdzie trwa budowa tramwaju na Wilanów i szereg innych inwestycji. A mieszkańcy Bemowa i Woli mają już możliwość skorzystania z metra, którym można poruszać się po mieście swobodnie niezależnie od wydarzeń na powierzchni - wyjaśniła wiceprezydentka stolicy Renata Kaznowska.

Trasa Maratonu Warszawskiego 202345. NATIONALE-NEDERLANDEN MARATON WARSZAWSKI

Będą objazdy, znaki widać od kilku dni

Tablice informacyjne (w formie żółtych znaków) od kilku dni były widoczne na trasie maratonu.

Pierwsze zmiany komunikacyjne były związane z budową miasteczka biegowego. W piątek, 22 września o godzinie 18, ulica Emilii Plater, na odcinku od Alej Jerozolimskich do Świętokrzyskiej, została całkowicie zamknięta i wyłączona z parkowania.

Kolejne ulice zostały wyłączane z ruchu w niedzielę od godziny 8.30. Kierowcy nie pojadą już między innymi Alejami Jerozolimskimi (od ronda Czterdziestolatka do mostu Poniatowskiego), mostami Poniatowskiego, Świętokrzyskim i połową Gdańskiego (zamknięta jezdnia w stronę Śródmieścia), a także Wybrzeżem Helskim i fragmentem Wybrzeża Szczecińskiego.

Będą utrudnienia w ruchu Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Urzędnicy informują również, że wraz z przemieszczaniem się biegaczy - ok. 9.00-9.30 - zamykane będą kolejne ulice na Woli, Bemowie i Bielanach. Ostatnie kilometry maratończycy pokonają w Śródmieściu. Od 10 wyłączone zostaną ulice: Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat (fragment), Świętokrzyska, Jasna, Złota i Marszałkowska (fragment).

Ulice będą otwierane możliwie szybko po uprzątnięciu trasy. Pierwsze będą udrażniane już po godzinie 11, ostatnie do godziny 16. Tylko ulica Emilii Plater zostanie otwarta dopiero w poniedziałek, 25 września o godzinie 1 w nocy.

Wszystkie "zebry" na ulicach, którymi przebiegać będą maratończycy, zostaną zamknięte. Kto będzie chciał przejść przez jezdnię, będzie kierowany do wyznaczonych miejsc, gdzie ruchem będą sterować upoważnione osoby.

Zakazy parkowania, zmiany w komunikacji

Na czas maratonu wprowadzone zostaną także ograniczenia w parkowaniu. Od piątku, 22 września od godziny 18, na ulicy Emilii Plater - od Alej Jerozolimskich do ulicy Świętokrzyskiej oraz w Alejach Jerozolimskich na kilku miejscach pomiędzy rondem Czterdziestolatka a ulicą Kruczą i na ulicy Chałubińskiego w rejonie Nowogrodzkiej - po obu stronach drogi.

W niedzielę, 24 września od godziny 8 do 16, zakaz parkowania - także na wyznaczonych miejscach postojowych - obejmie ulice, którymi będą poruszali się biegacze.

Pierwsze zmiany w funkcjonowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego wprowadzone zostały w piątek, 22 września po godzinie 18.00 - wraz z zamknięciem fragmentu ulicy Emilii Plater. W niedzielę autobusy oraz tramwaje poruszające się po ulicach pokrywających się z trasą biegu, będą kierowane na trasy objazdowe.

45. Maraton Warszawski. Gdzie szukać informacji?

Pełny opis zmian na drogach w czasie 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego znajduje się na stronie infoulice.um.warszawa.pl. Natomiast szczegółowe informacje dotyczące objazdów dla komunikacji miejskiej dostępne są na stronie www.wtp.waw.pl.

Autorka/Autor:kz/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Mieszkańcy powiatu grodziskiego otrzymali alert w związku z pożarem liceum w centrum Grodziska Mazowieckiego. W komunikacie są proszeni o niewychodzenie z domów i nieotwieranie okien.

Alert RCB po pożarze szkoły. "Zostań w domu i zamknij okna"

Alert RCB po pożarze szkoły. "Zostań w domu i zamknij okna"

Źródło:
PAP

W poniedziałek w południe w liceum w Grodzisku Mazowieckim wybuchł pożar. Zapalił się dach obiektu. Do zdarzenia doszło podczas egzaminu maturalnego, który został przerwany. Ewakuowano uczniów i nauczycieli, łącznie około 60 osób. Pożar nie jest jeszcze opanowany. Strażacy gaszą go z zewnątrz, ale także w środku budynku. Jak szacują, akcja może potrwać nawet do wieczora.

Szkoła zaczęła się palić w czasie matury. "Tragedia, masakra, ciężko się na to patrzy"

Szkoła zaczęła się palić w czasie matury. "Tragedia, masakra, ciężko się na to patrzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dach szkoły w Grodzisku Mazowieckim zapalił się podczas matur. W budynku trwały egzaminy - pisemny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym oraz ustny z języka polskiego. Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że uczniowie przystąpią do matur w innej lokalizacji.

Pożar przerwał matury. Wiadomo, co dalej z egzaminami

Pożar przerwał matury. Wiadomo, co dalej z egzaminami

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w poniedziałek śledztwo w sprawie pożaru hali targowej przy ulicy Marywilskiej w Warszawie. Dotyczy sprowadzenia w nieustalony sposób zdarzenia zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach. Tomasz Siemoniak, nowy szef MSWiA, pytany, czy może coś łączyć ostatnie pożary w stolicy i na Śląsku, powiedział: jesteśmy w takim czasie, że niczego nie możemy wykluczyć. Minister czeka na raport służb w tej sprawie.

Jest śledztwo prokuratury w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Jest śledztwo prokuratury w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Źródło:
PAP

Trwają ostatnie testy i czyszczenie przystanków na nowej trasie. We wtorek ulicami Goworka, Spacerową i Gagarina pojadą tramwaje. Nie były tu widziane od kilkudziesięciu lat.

Tramwaj dojedzie do Czerniakowskiej. Jest termin

Tramwaj dojedzie do Czerniakowskiej. Jest termin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kupcy z hali przy Marywilskiej 44 szacują straty. Dla niektórych to setki tysięcy złotych, niekiedy mówią o "dorobku całego życia".

"W ciągu jednej nocy ci ludzie stracili dobytek całego życia"

"W ciągu jednej nocy ci ludzie stracili dobytek całego życia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez całą noc z niedzieli na poniedziałek trwało dogaszanie pożaru hali targowej Marywilska 44. Jak zapewniają strażacy, ostatnie zarzewia ognia zostały ugaszone, ale pozostają na miejscu, obserwując teren.

Tak wygląda hala po pożarze. Zgliszcza. Biegli wciąż nie mogą wejść do środka

Tak wygląda hala po pożarze. Zgliszcza. Biegli wciąż nie mogą wejść do środka

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, tvn24.pl

Policjanci z podwarszawskiego Otwocka zatrzymali cztery osoby podejrzane o wprowadzanie do obrotu znacznej ilości środków odurzających. Grupa miała organizować narkotyczne ceremonie, podczas których uczestnicy zażywali narkotyczny wywar ayahuasca podawany przez "Szamana".

"Szaman", ayahuasca i narkotyczna ceremonia. Policja zatrzymała kilka osób

"Szaman", ayahuasca i narkotyczna ceremonia. Policja zatrzymała kilka osób

Źródło:
PAP

Nadchodzi historyczna zmiana dla mieszkańców Warszawy. Od lipca tego roku Urząd Pracy m.st. Warszawy zmienia swoją lokalizację. Zintegrowane w jednym miejscu usługi związane z poszukiwaniem pracy stanowić będą swoiste "Centrum Kariery" i będą się mieścić przy ulicy Kasprzaka 18/20, zapewniając mieszkańcom wysoki standard obsługi. Teraz wszystkie usługi będą dostępne pod jednym adresem, co znacznie ułatwi proces poszukiwania pracy oraz wprowadzi jakość realizowanego wsparcia na wyższy poziom.

Urząd Pracy m.st. Warszawy przenosi się pod nowy adres! Bieżąca obsługa klientów, pośrednictwo i aktywizacja będą w nowym "Centrum Kariery" w sercu Woli

Urząd Pracy m.st. Warszawy przenosi się pod nowy adres! Bieżąca obsługa klientów, pośrednictwo i aktywizacja będą w nowym "Centrum Kariery" w sercu Woli

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie pożaru karetek. Spłonęły dwa pojazdy. Śledczy nie mają już wątpliwości, że doszło do podpalenia, ale od ponad roku nie postawili nikomu zarzutów.

Podpalił dwie karetki, usiłował zniszczyć trzecią. Śledczy badali odciski palców i DNA sprawcy

Podpalił dwie karetki, usiłował zniszczyć trzecią. Śledczy badali odciski palców i DNA sprawcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzech mieszkańców podwarszawskiego Piaseczna usłyszało zarzut uszkodzenia mienia. Mężczyźni poszli na imprezę, a po niej bez wyraźnego powodu uszkodzili skrzynki na listy i drzwi wejściowe. Byli tak z siebie dumni, że jeden z nich prężył się przed kamerą monitoringu.

Zdemolował skrzynki na listy, z dumą prężył się przed kamerą monitoringu

Zdemolował skrzynki na listy, z dumą prężył się przed kamerą monitoringu

Źródło:
PAP

Zdalna wieża kontroli lotów w Modlinie miałaby zacząć działać na przełomie 2026 i 2027 roku - poinformowała w poniedziałek Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Dodano, że Agencja podpisała w tej sprawie umowę z zarządem lotniska Warszawa-Modlin.

Ruch lotniczy w Modlinie będzie zarządzany zdalnie. Są terminy

Ruch lotniczy w Modlinie będzie zarządzany zdalnie. Są terminy

Źródło:
PAP

W bloku przy Grzybowskiej w Warszawie w niedzielę wybuchł pożar. Ogień pojawił się w mieszkaniu na 15. piętrze. Dwie osoby nie żyją. Według pierwszych ustaleń prokuratury, mogło dość do zaprószenia ognia. Zlecono też sekcję zwłok dwóch ofiar.

Jedno ciało w spalonym mieszkaniu, drugie przed blokiem. Prokuratura o przyczynach tragedii

Jedno ciało w spalonym mieszkaniu, drugie przed blokiem. Prokuratura o przyczynach tragedii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę na Mokotowie spłonęła auto osobowe. Nikt nie został poszkodowany. Informację oraz zdjęcia z miejsca zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Auto spłonęło doszczętnie

Auto spłonęło doszczętnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Kolejny pożar w Warszawie. Zapaliła się hałda śmieci na Mokotowie. Z ogniem walczyło w sumie osiem zastępów straży pożarnej.

Paliła się hałda odpadów na Mokotowie

Paliła się hałda odpadów na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do pożaru lasu doszło w niedzielę w miejscowości Janówek w Kampinoskim Parku Narodowym. Spłonęło ćwierć hektara - podała straż pożarna. Nikt nie ucierpiał.

Pożar lasu w Kampinoskim Parku Narodowym

Pożar lasu w Kampinoskim Parku Narodowym

Źródło:
PAP

W związku z wymianą sieci ciepłowniczej nastąpi przerwa w dostawie ciepłej wody do okolicznych budynków - zapowiedział wykonawca inwestycji Budimex. Przerwa w dostawach potrwa od godziny 22 w niedzielę do godziny 18 dnia w czwartek 16 maja. Poniżej lista ulic wraz z numerami budynków.

Warszawa. Szereg ulic bez ciepłej wody przez cztery dni. Lista

Warszawa. Szereg ulic bez ciepłej wody przez cztery dni. Lista

Źródło:
tvn24.pl

Wypadek na Narwi w okolicy Wieliszewa (Mazowieckie). Świadkowie zauważyli mężczyznę, który wpadł do wody. Ruszyli z pomocą, wciągnęli go do łodzi i dopłynęli do brzegu. Tam poszkodowanego przejęli ratownicy. Niestety mężczyzny nie udało się uratować.

Pływał łodzią po Narwi, wpadł do wody. Nie żyje

Pływał łodzią po Narwi, wpadł do wody. Nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

36-latka z Płońska straciła 30 tysięcy złotych. To przykry skutek znajomości z osobą podającą się za pilota linii lotniczych. Mężczyzna prosił ją o pożyczki na wypożyczenie auta czy bilety. By sprostać oczekiwaniom nowego kolegi kobieta brała "chwilówki". Kiedy zorientowała się, że to oszust, zaczął jej grozić.

Podawał się za pilota linii lotniczych. Brała chwilówki, by go wspierać

Podawał się za pilota linii lotniczych. Brała chwilówki, by go wspierać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca nissana pożegnał się z prawem jazdy. Jak podaje policja w obszarze zabudowanym jechał 138 kilometrów na godzinę. Stał się biedniejszy o 2500 złotych i bogatszy o 15 punktów karnych.

Prawie 140 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Prawie 140 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich zapowiedział koniec chaosu parkingowego na ulicy Filtrowej na Ochocie. Chodnik przejdzie remont i przestanie być zastawiony autami - w ich miejsce pojawi się zieleń. Uzupełnione zostaną też braki w szpalerze drzew.

Żeby zaparkować, muszą jechać chodnikiem. Będą zmiany na Filtrowej

Żeby zaparkować, muszą jechać chodnikiem. Będą zmiany na Filtrowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Płocku, która w marcu 2022 r. przedstawiła Radosławowi K. zarzuty zabójstwa trzech chłopców w wieku 8, 12 i 17 lat (Piotra, Adriana i Oskara), skierowała do sądu wniosek o umorzenie śledztwa i umieszczenie mężczyzny w zakładzie psychiatrycznym. Biegli uznali, że K. jest niepoczytalny.

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

- Sąd ma świadomość, że tak naprawdę największą karą dla oskarżonego będzie dalsze życie ze świadomością, że do śmierci jego syna doszło tylko i wyłącznie z jego winy. Ta nieformalna kara, w przeciwieństwie do tej oficjalnej kary pozbawienia wolności, nie ulegnie zatarciu - tak wyrok dla 32-latka, który po pijanemu spowodował wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, uzasadniał sędzia Łukasz Kaczmarzewski.

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na lotnisku w Radomiu "zażartował" o bombie w bagażu i musiał zmienić urlopowe plany. Kapitan samolotu zdecydował bowiem, że 22-latek nie poleci na Cypr. Został też ukarany 500-złotowym mandatem.

Przeprosił i wyraził skruchę, ale na Cypr i tak nie poleciał

Przeprosił i wyraził skruchę, ale na Cypr i tak nie poleciał

Źródło:
tvnwarszawa.pl