Dodatkowe zabezpieczenie pojawiło się na terenie budowy nowego mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę. W weekend dziesiątki ludzi nielegalnie weszły na przeprawę. Uprzedzili tym samym osobę, która, za ponad cztery tysiące złotych, wylicytowała pierwsze przejście nowym mostem w ramach wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich zapewnia jednak: przejście przez osobę, która wygrała aukcję będzie wyjątkowe.
W weekend na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać ludzi na nieotwartym moście pieszo-rowerowym. Przeprawa łączy brzegi Wisły na wysokości ulic Karowej i Stefana Okrzei. Choć cała konstrukcja jest już niemal gotowa, to wciąż jest to plac budowy. Wiosenna pogoda skusiła jednak spacerowiczów, którzy weszli na most pomimo odgrodzonego przejścia.
- O godzinie 14.30 otrzymaliśmy zgłoszenia, że powstającą kładką pieszo-rowerową przechodzą osoby. Potwierdziliśmy to - powiedział nam Bartłomiej Śniadała z wydziału prasowego Komendy Stołecznej Policji. Jak dodał, policjanci poinformowali o sprawie dyżurnego technicznego miasta, przedstawicieli ratusza, oraz wykonawcę.
- Pieszych poproszono o opuszczenie mostu, a władze oraz wykonawcę, o prawidłowe zabezpieczenie obiektu - zaznaczył policjant.
Nowe zabezpieczenie, więcej patroli straży miejskiej
- Trzeba podkreślić, że łamanie metalowych ogrodzeń i wchodzenie na wciąż funkcjonujący plac budowy, po którym przeszkoleni budowlańcy poruszają się w kaskach i kamizelkach odblaskowych, jest zwykłą głupotą. Osoby które to zrobiły, mogły zrobić krzywdę sobie, mogły też doprowadzić do krzywdy innych - komentuje Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.
- Most jest nadal w budowie, mimo że prace są na finiszu. Za teren odpowiada wykonawca - mówi z kolei Monika Beuth, rzeczniczka Rafała Trzaskowskiego. - Po wczorajszym zdarzeniu, wykonawca poprawił zabezpieczenia i zapewnił dodatkową ochronę. Ze strony miasta straż miejska została poproszona o patrolowanie okolic mostu - dodała.
Pojechaliśmy na miejsce. Przed wejściem na przeprawie stoi barierka, jest też tabliczka informująca o zakazie oraz o fakcie, że teren jest monitorowany.
Wylicytował pierwsze przejście przez most, wyprzedziło go kilkadziesiąt osób
Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie wystawił na aukcję wspierającą Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy spacer po budowanym obecnie moście pieszo-rowerowym na Wiśle. Zwycięzca, w towarzystwie specjalistów, miał przejść kładką przed jej oficjalnym otwarciem.
Zainteresowanych było 18 osób, ostatecznie zwyciężyła ta, która zapłaciła ponad cztery tysiące złotych. Zarząd Dróg Miejskich jednak uspokaja: przejście przez osobę, która zwyciężyła będzie wyjątkowe.
- Pierwszy spacer po skończonym moście – nie w trakcie budowy, kiedy siłą rzeczy tylko budowlańcy po nim chodzą – z ukochaną osobą, z sesją zdjęciową, z kompetentnym przewodnikiem i z całym mostem dla siebie, będzie jednak czymś innym niż nielegalny "włam na rympał" - mówi Dybalski.
Most na Pragę. Kiedy otwarcie?
Pierwsze prace na budowie mostu rozpoczęły się w styczniu 2022 roku. Według zapowiedzi stołecznego ratusza konstrukcja ma zostać oddana do użytku wiosną tego roku.
Jednopoziomowy most wspiera się na siedmiu podporach z żelbetu. Na lewym brzegu, przed ostatnim filarem, przeprawa poszerza się na dwie rampy, które zostały przerzucone nad bulwarami na wysokości chodnika Wybrzeża Kościuszkowskiego. Most został wykonany ze stali pokrytej farbą, która imituje kolor kortenu. Taki materiał i powłoka są bardziej odpowiednie ze względu na dużą wilgotność nad rzeką.
Nowy most ma 452 metrów i pod tym względem będzie po otwarciu jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie. Jest dłuższy o 127 metrów od londyńskiego Millennium Bridge, jednego z najbardziej znanych tego typu obiektów. Szerokość konstrukcji wygiętej na kształt błyskawicy jest zmienna i w najwęższym punkcie wynosi 6,9 metra, a nad nurtem rzeki rozszerza się do 16,3 metra.
Kładka poza funkcją komunikacyjną będzie mieć także walory rekreacyjne. W dwóch miejscach linia konstrukcji przeprawy załamuje się. W tych "zagięciach" konstrukcja jest znacznie szersza, aby piesi i rowerzyści mogli zejść na bok i bezpiecznie podziwiać widoki. Znajdzie się tam miejsce na drewniane siedziska.
Piesi spacerem pokonają przeprawę w ciągu sześciu minut, rowerzyści przejadą ją w dwie minuty. Po otwarciu kładki ulica Okrzei wraz z ulicą Ząbkowską, może stać się nową osią – praską wersją Traktu Królewskiego.
Źródło: tvnwarszawa.pl, Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl