Najnowsze

Lotnisko Chopina podsumowuje rok. Wciąż daleko do wyników sprzed pandemii

Najnowsze

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Lotnisko Fryderyka Chopina w Warszawie (nagrania archiwalne)
Lotnisko Fryderyka Chopina w Warszawie (nagrania archiwalne)TVN24
wideo 2/2
TVN24Lotnisko Fryderyka Chopina w Warszawie (nagrania archiwalne)

Blisko 7,5 miliona pasażerów obsłużyło Lotnisko Chopina w 2021 roku. Tylko w grudniu odprawiło się na nim 741 tysięcy osób. - Ubiegły rok okazał się łaskawszy od poprzedniego - komentują przedstawiciele stołecznego portu lotniczego.

W środę Lotnisko Chopina podsumowało ruch na terenie portu w 2021 roku. Jak wskazano w komunikacie prasowym, w ubiegłym roku dało się trzykrotnie przekroczyć liczbę miliona pasażerów odprawionych w ciągu jednego miesiąca. Ostatecznie bilans odprawionych pasażerów wyniósł dokładnie 7 473 734.

Przedstawiciele lotniska wskazują, że w stosunku do 2020 roku nastąpił 36-procentowy wzrost ruchu pasażerskiego. Jest to wynik o dwa procent wyższy niż zakładały prognozy. "Co ważne procentowa odbudowa ruchu pasażerskiego w 2021 w stosunku do 2019 roku wyniosła 40 proc., co stawia Lotnisko Chopina przed takimi lotniskami jak: Praga, Budapeszt, Wiedeń, Berlin, Kopenhaga i Helsinki" - przekazało biuro prasowe lotniska.

Pomimo znacznie lepszych wyników niż w 2020 roku lotnisku wciąż daleko do liczby obsłużonych pasażerów w 2019 roku, czyli jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19. Wtedy z usług stołecznego portu skorzystało 18,86 mln osób.

Paryż i Londyn najpopularniejsze

Prawie 64 proc. pasażerów podróżowało na pokładach przewoźników tradycyjnych. Podróże z liniami niskokosztowymi wybrało ponad 16  proc. pasażerów, a czartery – około 20 proc. Procentowy rozkład pasażerów w ruchu tradycyjnym wyniósł w okresie od stycznia do końca grudnia nieco ponad 80 proc. Najpopularniejszym przewoźnikiem regularnym pozostaje PLL LOT, który ma prawie 60 proc. udziału w przewozach pasażerskich. Na drugim miejscu znalazł się WIZZ Air z niespełna 20-procentowym udziałem, a na trzecim – Lufthansa.

Liczba realizowanych tras regularnych w 2021 roku wyniosła 140 i okazało się nawet wyższa niż w rekordowym pod względem obsłużonych pasażerów 2019 roku. Wówczas realizowano 131 tras regularnych. Przedstawiciele wskazali, że do rozkładu w 2021 roku wróciło 109 tras, które funkcjonowały w 2019 roku oraz pojawiło się 27 nowych – tras głównie wakacyjnych, w sezonie letnim.

Jak wylicza biuro prasowe portu, w pierwszej piątce najczęściej wybieranych kierunków na trasach regularnych znalazły się: Paryż, Londyn, Frankfurt, Kijów i Amsterdam. Jeśli chodzi o czartery – przez cały 2021 rok najchętniej wybierane były krótsze południowe trasy, jak Antalya, Hurghada, Marsa Alam, Rodos czy Heraklion. 

Dobry rok dla cargo

2021 rok był pomyślny dla przewozów cargo. Odprawiono 97 453 ton towarów, co stanowi praktycznie 100 proc. wyniku sprzed pandemii, kiedy wynik ten wyniósł 97 784 ton. W samym listopadzie tonaż wzrósł o 8 510 ton. Wśród najbardziej popularnych kierunków dla przelotów cargo znalazły się: Lipsk, Kolonia i Dubaj.

Przedstawiciele lotniska prognozują, że 2022 rok będzie lepszy od ubiegłego. - Tworzone są kolejne procedury zabezpieczeń, które są coraz bardziej skuteczne, znaczna część osób podróżujących transportem lotniczym jest zaszczepiona. Spodziewamy się dalszego powrotu tras zamkniętych od 2020 roku, także przewoźników takich jak UIA, Brussels Airlines, czy Air Baltic, kolejnych nowych tras oraz nowych przewoźników, jak zapowiadany już wcześniej Air Seychelles - zapowiedziała Anna Dermont, dyrektor biura marketingu i PR Lotniska Chopina.

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Pozostałe wiadomości