W centrum tej muzyki jest wolność. Kwiat Jabłoni zagra w rocznicę Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kasia Sienkiewicz: poczuliśmy się zaszczyceni propozycją, ale powiedzieliśmy, że nie mamy czasu
Kasia Sienkiewicz: poczuliśmy się zaszczyceni propozycją, ale powiedzieliśmy, że nie mamy czasuTVN24
wideo 2/5
Kasia Sienkiewicz: poczuliśmy się zaszczyceni propozycją, ale powiedzieliśmy, że nie mamy czasuTVN24

"Wolne serca" to tytuł płyty, którą Kwiat Jabłoni nagrał dla Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak mówili artyści, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę wybór piosenek o wolności nabrał szczególnego znaczenia. Premiera albumu odbędzie się 22 lipca podczas koncertu w Parku Wolności przy muzeum. Transmisja na antenie TVN24 i TVN24GO.

Projekt muzyczny to stały punkt programu obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Dyrektor muzeum wspominał, że wszystko zaczęło się w miejscu, w którym odbyła się środowa konferencja prasowa, czyli w Auli Jana Nowaka-Jeziorańskiego. A właściwie przestrzeni, w której później ją zbudowano. – Ta sala była jeszcze prostopadłościanem z betonu, akurat tutaj umówiliśmy się z Tomaszem Stańko. Zapytaliśmy, czy by czegoś dla nas nie nagrał. Tomasz odpowiedział: "spodziewałem się tego pytania, nawet mam już pewną myśl muzyczną". Po czym wyciągnął trąbkę i zaczął grać suitę. Pomyślałem, że nie możemy tej przyjemności zachować tylko dla siebie – wspominał Jan Ołdakowski.

Kilkunastominutowy występ dla dyrektora na placu budowy zamienił się w płytę pod tytułem "Wolność w sierpniu". Jej fragmenty stał się potem także częścią ekspozycji stałej muzeum. Muzyczna opowieść Stańki o powstaniu spodobała się na tyle, że pojawiły się kolejne projekty. Dla muzeum i przy muzeum (bo coroczny koncert w Parku Wolności też jest tradycją) grali m.in.: Karolina Cicha, Aga Zaryan, Organek, Voo Voo, L.U.C., Monika Borzym, Andrzej Smolik, Natalia Grosiak i Miuosh czy Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis. – Okazało się, że język sztuki jest idealny do opisania Powstania Warszawskiego, bo temat jest nieoczywisty, wielowątkowy, do interpretacji – tłumaczył dyrektor Ołdakowski. W tym roku do współpracy zaprosił zespół Kwiat Jabłoni, tworzony przez rodzeństwo Kasi i Jacka Sienkiewiczów.

"Wolne serca" - koncert w TVN24
"Wolne serca" - koncert w TVN24MPW / TVN24

Początkowo odmówili

- Gdy dotarła do nas propozycja, poczuliśmy się zaszczyceni, bo płyty wydane co roku we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego bardzo nas intrygują. Ale początkowo odpowiedzieliśmy, że w tym roku nie mamy na to czasu. Wtedy muzeum wpadło na pomysł, że możemy być dyrektorem artystycznym tego projektu: wybrać repertuar, muzyków, gości, którzy momentami zwolnili nas z odpowiedzialności śpiewania wszystkich piosenek – mówiła podczas konferencji Kasia Sienkiewicz.

Jaki był klucz doboru muzycznych współpracowników? – Dzwoniliśmy do osób, których twórczość uwielbiamy, podziwiamy i przeżywaliśmy okresy jej intensywnego słuchania – tłumaczył Jacek Sienkiewicz. Były obawy o spójność stylistyczną płyty, ale wszystko skleiła charakterystyczna muzyka, zagrana na stałym zestawie instrumentów. Tworzyły go: perkusja, gitara basowa, gitara, gitara dobro, trąbka, klarnet, fortepian, mandolina i banjo. - Po nagraniach w studiu każdorazowo byliśmy zachwyceni, jak głosy i interpretacje są spójne z utworami, które goście śpiewają. Jesteśmy dumni z tego albumu - zapewnił muzyk.

Był też wspólny motyw przewodni w tekstach. – Wolność, przeżywanie wolności i nadzieja, że wolność nastąpi – sprecyzował.

Kolaże z płyty "Wolne serca"MPW / Agora

Szczególnego kontekstu piosenkom nadały wydarzenia za naszą wschodnią granicą. - Kiedy tej wolności nie ma, nie możemy cieszyć się z najprostszych rzeczy. Początkowo mieliśmy pomysł na piosenki o Warszawie z różnych lat, ale zmieniło się po napaści Rosji na Ukrainę. Ten strach, który nas opanował, sprawił, że poszliśmy w tę stronę z płytą – wyjaśniała Kasia. A Jacek dodał, że chodziło także o to, by odejść od kultury traum, które składają się na naszą zbiorową pamięć. – Agresja rosyjska pokazuje, jak wolność jest krucha, chcieliśmy tę płytę poświęcić przeżywaniu tego tu i teraz, cieszeniu się z dobrych rzeczy – uzupełnił.

Goście Kwiatu Jabłoni

Do współpracy zaproszeni zostali wokaliści i wokalistki: Igo, Jucho, Kasia Lins, Kuba Kawalec, Miuosh, Natalia Grosiak, Natalia Kukulska, Sanah.

- Było różne pomysły: Kult, Tadeusz Nalepa, Breakout… Ale za każdym razem ich wspaniałe piosenki okazywały się w moim domowym wykonaniu wspaniałe inaczej. Ostatecznie stanęło na "Jutro możemy być szczęśliwi" Raz Dwa Trzy. Początkowo wydawało się, że ja, z moją melancholią w głosie, śpiewająca o nadziei to absurd. Ale poszłam za tym, co zaproponował zespół, choć jestem raczej typem artysty, który woli panować nad sytuacją – przyznała Kasia Lins. – Spodobała mi się minimalistyczna propozycja aranżu, nie były potrzebne żadne kompromisy – dodała.

Jucho, czyli Justyna Chowaniak, wokalistka znana z zespołu Domowe Melodie, zaśpiewała "Płachtę nieba" (w przeszłości wykonywane przez Magdę Umer czy Jacka Kleyffa). Ona też mówiła, że przystała na wybór "dyrekcji artystycznej", choć miała momenty zwątpienia. – Napisałam w pewnym momencie esemesa do Jacka: "zmieńmy tę pieśń". Potem poszłam spać, całą noc śniła mi się "Płachta nieba", kiedy wstałam, napisałam kolejnego esemesa: "zrobimy ten numer". Było troszkę wewnętrznej walki, ale dobrnęliśmy do dobrego finału – podsumowała Jucho.

Koncert w Parku Wolności

Płytę "Wolne serca" promuje utwór "Nie, nie, nie" z repertuaru T.Love. Koncert Kwiatu Jabłoni i ich gości odbędzie się w piątek, 22 lipca o godz. 20.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Sprzedaż biletów odbywa się na stronie muzeum w turach: druga rusza 14 lipca o 10.00, trzecia - 18 lipca o 10.00. Transmisja koncertu na antenie TVN24 oraz w TVN24GO. Także 22 lipca płyta "Wolne serca" trafi do sprzedaży i serwisów streamingowych.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MPW / Agora

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl