"Szukamy drzewa najbardziej kochanego, które jednoczy ludzi". Dwa warszawskie dęby w finale konkursu na Drzewo Roku

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Dąb Fabrykant z Łodzi. Europejskie Drzewo Roku
Dąb Fabrykant z Łodzi. Europejskie Drzewo RokuTVN24
wideo 2/3
Dąb Fabrykant z Łodzi. Europejskie Drzewo RokuTVN24

Dwóm dębom ze Starej Miłosnej udało się dotrzeć do finału konkursu na tytuł Drzewa 2023 roku. To Malwa i Miłosz, które przetrwały niejedną trudną historię. W konkursie jako jedyne reprezentują stolicę. Obecnie zajmują drugie miejsce.

Na terenie dzielnicy Wesoła, na osiedlu Stara Miłosna, rosną dwa dęby szypułkowe: Miłosz i Malwa. Ich wiek szacuje się na około 80 i 130 lat.

Dęby ze Starej Miłosnej to jedyne drzewa, które reprezentują Warszawę w finale trzynastej edycji konkursu na Drzewo Roku. Wśród kilkunastu finalistów zajmują obecnie drugie miejsce. Zwycięzca będzie reprezentować Polskę w finale europejskiej edycji konkursu o tytuł Drzewa Roku. Głosowanie na stronie konkursu trwa do końca czerwca.

- Pomóżmy im wygrać w tej prestiżowej rywalizacji. Głosy można oddawać do końca czerwca – zaapelował stołeczny ratusz.

Konkurs na Drzewo Roku organizowany jest przez Klub Gaja. Jak piszą organizatorzy: "Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi".

Miłosz i Malwa w Starej MiłosnejAnna Polońska/Stara Miłosna Dla Drzew

Burzliwa historia Malwy i Miłosza

Malwa i Miłosz - jak wskazano na stronie drzeworoku.pl - są zdaniem specjalistów pozostałością prehistorycznego boru kontynentalnego. Jednak ich współczesna historia również jest ciekawa. Drzewa zostały przez mieszkańców obronione przed wycinką, jaką planował urząd dzielnicy Wesoła. Według urzędników drzewa rosły "w kolizji z ruchem drogowym". "Obrona drzew trwała blisko dwa miesiące i zakończyła się sukcesem, a działania zintegrowały lokalną społeczność i zmobilizowały do działania" - czytamy na stronie drzeworoku.pl.

Z kolei jak dodaje ratusz w komunikacie, do obrony drzew przed wycinką planowaną w ramach inwestycji drogowej przyczynił się prezydent Warszawy. Dęby zostają. Zobowiązałem dzielnicę i miejskie Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym do znalezienia rozwiązania, które uratuje drzewaprzywołano wypowiedź prezydenta Rafała Trzaskowskiego podczas spotkania z mieszkańcami Wesołej, którzy chcieli zachować oba drzewa.

Jak dodano na stronie drzeworoku.pl, mieszkańcy powołali orkiestrę dla drzew i zorganizowali pikietę "Zrób sobie pomnik przyrody". To właśnie podczas niej nadali dębom imiona Malwa i Miłosz. Również wtedy - zgodnie z jej nazwą - złożyli oficjalny wniosek o nadanie drzewom statusu pomnika przyrody. Jest on rozpatrywany.

Jednak to nie zakończyło problemów dwóch dębów. "Mimo interwencji mieszkańców dzielnica Wesoła nie zabezpieczyła drzew podczas prowadzonej przebudowy, a wiosną zostały solidnie podkrzesane, co dodatkowo je osłabiło" - podkreślono na stronie drzeworoku.pl. Jednocześnie przekazano, że dwa dęby stały się symbolem losu miejskich drzew, a ich obrońcy podejmują kolejne interwencje w związku z budową kolejnych ulic. Zachęcają też do troski o drzewa.

Inne drzewo było już na podium

W 2020 roku w finale plebiscytu znalazło się inne stołeczne drzewo – sosna falenicka. Zajęła wtedy drugie miejsce.

W stolicy rośnie ponad 9 milionów drzew, a co roku sadzone są kolejne. Wiele z nich to efekt inwestycji realizowanych przez miejskie jednostki. Ale o tym, gdzie powinny pojawić się nowe drzewa czy inna roślinność, decydują również mieszkańcy – np. w ramach projektów z budżetu obywatelskiego. Również w tegorocznej edycji budżetu nie zabrakło zielonych projektów. Głosować można do 30 czerwca. Swoje propozycje lokalizacji nowych drzew warszawiacy mogą zgłaszać również w aplikacji Warszawa 19115, w zakładce "Posadź drzewo" lub na stronie internetowej Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Autorka/Autor:mg

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Anna Polońska/Stara Miłosna Dla Drzew

Pozostałe wiadomości

Jeszcze przed wakacjami ma być gotowe przejście dla pieszych przez Wisłostradę na wysokości Karowej. Zarząd Dróg Miejskich podpisał właśnie umowę z wykonawcą prac. Nowa zebra pozwoli wygodnie przedostać się na most pieszo-rowerowy.

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Bemowa zatrzymali mężczyznę, w mieszkaniu którego znaleźli dużą ilosć narkotyków. 22-latek trafił do policyjnej celi. Odpowie za posiadanie mefedronu, marihuany oraz haszyszu.

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl