"Nikt z nas nie powinien bać się wyrażania siebie". Wystartował konkurs filmowy #63sekundy

Źródło:
TVN24, PAP
Idea dziewiątej edycji konkursu #63sekundy
Idea dziewiątej edycji konkursu #63sekundyTVN24
wideo 2/3
Idea dziewiątej edycji konkursu #63sekundyTVN24

Młodzi ludzie mogą opowiedzieć o tym, czego nie widać gołym okiem, a co jest dla nich ważne i istotne w ich życiu. Taka jest właśnie idea konkursu filmowego #63sekundy, którego organizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego. - Szukamy twórców, którzy wyrażą siebie, wyrażą to, co czują. To jest najważniejsze i najbardziej interesujące - powiedział na antenie TVN24 aktor Maciej Zakościelny, jeden z jurorów.

"Co niewidoczne, a jednak ważne" - to hasło dziewiątej odsłony konkursu filmowego #63sekundy skierowanego do młodych ludzi. Zgłoszenia do konkursu, którego organizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego, można przesyłać do 11 kwietnia.

"Przeszłość i historia czy spojrzenie w przyszłość? Świat wartości, obawy czy nadzieje? Uczestnicy mogą stworzyć swoje dzieło filmowe w dowolnej technice. Może to być fabuła, animacja lub grafika. Każdy zgłoszony materiał zostanie oceniony pod względem aspektów artystycznych zawartych w 63-sekundowej formule" - napisali organizatorzy.

"Liczy się pomysł i umiejętność opowiedzenia językiem filmu"

O konkursie #63sekundy we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 opowiedzieli Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego i aktor Maciej Zakościelny. Obaj będą jurorami.

- Szukamy twórców, którzy wyrażą siebie, wyrażą to, co czują. To jest najważniejsze i to jest najbardziej interesujące - powiedział Zakościelny. Dodał, że szukają osób, które na hasło konkursu pokażą odpowiedź, jednak nie wprost i nie w sposób tendencyjny. - Film jest nośnikiem, który pokazuje nam, mówi o twórcy. Pokazuje co myśli, co czuje i to jest uzewnętrznienie się. Ja tego szukam, to mnie ciekawi. Nikt z nas powinien bać się wyrażania siebie, nie kopiowania innych. Tylko to, co ja mam do powiedzenia i to wtedy będzie unikatowe - podkreślił.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego opowiedział o filmach, które wygrywały w poprzednich edycjach. - Filmy, które wygrywają, to jest właśnie perspektywa twórcy. Niektóre są bardzo dobre technicznie, a w niektórych ważniejsza jest idea. Są one niedoskonałe technicznie ale mądre, czy z jakimś pomysłem - powiedział na antenie TVN24 Ołdakowski. Jak zaznaczył, technika wykonania filmu jest dowolna: może to być dokument, fabuła, animacja czy vlog. - Liczy się pomysł i umiejętność opowiedzenia językiem filmu. To musi być w taki sposób opowiedziane, że zachwyci, nawet jeżeli nie wiemy, nie znamy twórcy, nie wiemy, co chce powiedzieć, to po obejrzeniu tego filmu zrozumiemy, co miał do powiedzenia - dodał dyrektor muzeum.

Jak wziąć udział w konkursie?

Aby wziąć udział w konkursie, należy do 11 kwietnia (włącznie) nagrać i wysłać 63-sekundowy materiał audiowizualny opracowany w dowolnej technice, który może być nakręcony smartfonem, kamerą lub aparatem fotograficznym. Istotne jest, by film był odpowiedzią na hasło konkursowe: "Co niewidoczne, a jednak ważne".

Prace konkursowe należy wysłać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie konkursu.

Wszystkie filmy zostaną publikowane na kanale Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nagroda finansowa i udział w festiwalu

Główną nagrodą w konkursie jest 10 tysięcy złotych oraz udział w finałowej gali Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie.

Jak podkreślił Jan Ołdakowski, wielu młodych filmowców decyduje się na wzięcie udziału w konkursie właśnie z powodu tego, że gala wręczenia nagród odbywa się na Krakowskim festiwalu. - Możliwość spotkania innych filmowców, najważniejszych z Polski, z całego świata, jest też nagrodą. Ktoś, kto chce wejść w ten świat może łatwo porozmawiać ze starszymi kolegami. Kiedyś zapytałem jednego z laureatów, co on czuje, a on odpowiedział "to nie jest mój ostatni czerwony dywan". Spodobała mu się ta atmosfera, to że szedł odebrać nagrodę po czerwonym dywanie - wyjaśnił na antenie TVN24 dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Świetnie sobie poradzicie"

Ambasadorem konkursu jest twórca internetowy Zetkacper, Kacper Zembrzucki, a patronat objęła Szkoła Filmowa w Łodzi.

Zembrzucki słynie przede wszystkim ze swoich "standupowych" skeczy na temat szkolnictwa, w którym kreuje postać "pani Bożenki". Prywatnie Kacper jest studentem biotechnologii i interesuje się edukacją oraz szkolnictwem wyższym w Polsce. Jego profile w mediach społecznościowych śledzi łącznie blisko 1,3 miliona osób.

"Od kilku lat działam w internecie tworząc profil o charakterze humorystycznym i widzę jak młodzi ludzie potrafią być kreatywni. Zaskakuje mnie to każdego dnia. Dlatego zachęcam was wszystkich do wzięcia udziału w konkursie, bo widzę, że świetnie sobie poradzicie" – powiedział Zembrzucki.

Autorka/Autor:mg

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl