Muzeum jak ogromna tabliczka czekolady. "Nawigacją" będzie zapach

Wedel otworzy muzeum czekolady w Warszawie
Kamienica doktora Wedla zabytkiem
Źródło: Wojewódzki Konserwator Zabytków
Tuż obok Fabryki Czekolady E.Wedel na Kamionku, w której produkowane są kultowe słodycze, powstaje muzeum. – Odwiedzający będą mogli odkrywać fascynujący świat produkcji czekolady, który dostarczy wrażeń angażujących wszystkie zmysły – zapowiada Maciej Herman, dyrektor zarządzający firmy.

Inwestycja powstaje w zrewitalizowanym budynku przypominającym gigantyczne kostki czekolady – zlokalizowane tu silosy służyły niegdyś do przechowywania i przetwarzania kakao. Teraz materiały i szare cegły ułożone w dekoracyjne motywy nawiązują do dawnych zdobień gmachu wedlowskiej fabryki i tradycji architektonicznej warszawskiego Kamionka. Z tarasu roztacza się z kolei widok na panoramę Warszawy i Park Skaryszewski.

Przestrzeń zajmuje powierzchnię ponad 8 tys. metrów kwadratowych. Poza muzeum czekolady oraz Pijalnią Czekolady E.Wedel, do nowej fabryki zostanie przeniesiona produkcja niektórych produktów. Na Kamionku powstanie także nowe laboratorium R&D (badań i rozwoju) i rozbudowana pracownia Rarytasów, czyli manufaktura, w której ręcznie produkowane są wyroby dla sieci Pijalni Czekolady E.Wedel.

- Inwestycja jest elementem realizacji naszej długoterminowej strategii, w ramach której chcemy zaskakiwać naszych konsumentów nie tylko bogatą ofertą produktową, ale także zapraszać ich do doświadczania świata czekolady w zupełnie nowej formie – mówi Maciej Herman, Dyrektor Zarządzający firmy Wedel.

Wedel otworzy muzeum czekolady w Warszawie
Wedel otworzy muzeum czekolady w Warszawie
Źródło: Materiały prasowe
Otwarcie jesienią

Muzeum – Fabryka Czekolady E.Wedel otworzy swoje wnętrza dla turystów jesienią. Na czele placówki stoi Robert Zydel, który przez ostatnie trzy lata kierował Państwowym Muzeum Etnograficznym.

- To jedyne miejsce o takiej skali w Europie Środkowo-Wschodniej, w dodatku nawiązujące do historii rodziny Wedlów, którzy byli jednymi z twórców czekoladowych dziejów w Polsce. Poprzez interaktywne wystawy, zapachy, smaki i tekstury, inspirujemy zmysły i dzielimy się pasją do czekolady, pozwalając naszym gościom odkrywać tajemnice wyjątkowego procesu jej tworzenia – mówi Zydel.

I dodaje, że "nawigacją po powstającym muzeum będzie unoszący się w powietrzu zapach czekolady".

Serce produkcji znajduje się na Kamionku

Wedel jest obecny na warszawskim Kamionku od lat 30-tych XX w., gdy Jan Wedel, syn Emila, wnuk Karola – założyciela firmy, zbudował tu zakład produkcyjny. Fabryka od tego czasu pozostaje sercem produkcji kultowych słodyczy.

Czytaj także: