Najnowsze

Szczątki pod spacerniakami dawnego więzienia przy Rakowieckiej. "Wrzucone do zbyt małej jamy grobowej"

Najnowsze

Autor:
kk
Źródło:
PAP
TVN24Areszt przy Rakowieckiej

Kolejne ludzkie szczątki na terenie dawnego więzienia przy Rakowieckiej odkryli specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Odnaleziona osoba była pogrzebana bez trumny pod dawnymi spacerniakami. Prace toczące się na Mokotowie mają na celu odnalezienie wszystkich szczątków ofiar niemieckich i komunistycznych zbrodni.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Informacja o odkryciu została opublikowana we wtorek około godziny 14. Zdjęcia oraz szczegóły tej sprawy Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN umieściło w mediach społecznościowych.

"Dziś, na terenie dawnego więzienia mokotowskiego w Warszawie (ul. Rakowiecka 37) zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł szczątki jednej osoby pogrzebane na terenie pod dawnymi 'spacerniakami'. Ciało zostało pogrzebane bez trumny, a jego układ wskazuje, iż zostało wrzucone do zbyt małej jamy grobowej. Przy szczątkach znaleziono m.in. fragmenty materiału i drut wokół bioder" - podało Biuro.

Specjaliści zamierzają prowadzić poszukiwania w badanym miejscu jeszcze do przyszłego tygodnia.

Prace toczące się na Mokotowie są kolejnym etapem działań Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, zmierzających do tego, by odnaleźć tam wszystkie szczątki ofiar zbrodni zarówno niemieckich (między innymi z okresu Powstania Warszawskiego), jak i komunistycznych.

Pierwsze prace archeologiczno-ekshumacyjne Instytutu przy Rakowieckiej odbyły się w lipcu 2016 roku. Wszystkie wydobywane szczątki są poddawane oględzinom, a następnie badaniom genetycznym w celu ustalenia tożsamości ofiar.

Informowaliśmy też o wystawie "Cele bezpieki" w piwnicach budynku dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy Koszykowej:

"Cele bezpieki" - Nowa wystawa Muzeum Powstania Warszawskiego
"Cele bezpieki" - Nowa wystawa Muzeum Powstania WarszawskiegoTVN24

Autor:kk

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości