Kolejne punkty pobrań wymazów powstają w Warszawie. Gdzie zrobić test na koronawirusa?

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kolejka do punktu wymazów na Grzybowskiej
Kolejka do punktu wymazów na GrzybowskiejMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Kolejka do punktu wymazów na GrzybowskiejMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Test na koronawirusa w Warszawie można zrobić w ponad 20 miejscach. Jak wygląda pobranie wymazu? Jak długo czeka się na wynik? Ile kosztuje zrobienie testu prywatnie? Odpowiadamy na pytania o testy na koronawirusa w Warszawie i prezentujemy aktualną listę punktów pobrań wymazów w stolicy.

W Warszawie powstaje coraz więcej punktów, gdzie można zrobić test na koronawirusa. Narodowy Fundusz Zdrowia informuje o 23 takich miejscach. Zostały utworzone przy miejskich Zakładach Opieki Zdrowotnej, a także placówkach podlegających administracji centralnej. Przebadać się można również komercyjnie w kilku punktach należących do prywatnych laboratoriów zajmujących się diagnostyką.

Kolejki w niektórych punktach

Warto pamiętać, że w niektórych punktach ustawiają się długie kolejki oczekujących na wymaz. Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka przyznała, że największe obłożenie występuje w punktach w Śródmieściu, na Woli i Białołęce.

- Jesteśmy już po rozmowach z NFZ. Do najbardziej obłożonych punktów pobrań ma zostać skierowane wojsko, które pomoże rozładować kolejki. Wojsko ma nie tylko informować o punktach, gdzie obłożenie jest mniejsze, ale również odciążyć w pracy personel medyczny, który pobiera wymazy – przekazała Gałecka.

Co zrobić, gdy masz objawy COVID-19?tvn24.pl

Gdzie zrobić test na koronawirusa w Warszawie? 

Bemowo i Włochy - SZPZLO Warszawa-Bemowo – Włochy, ul. Gen. Meriana C. Coopera 5, tel. 787 867 448

- SZPZLO Warszawa-Bemowo - Włochy, ul. Cegielniana 8, tel. 787 867 448 - punkt mobilny

- MEDiGEN Sp. z o.o., ul. Morcinka 5/19, tel. 22 638 35 38, 882 740 819

Białołęka - SPZOZ Warszawa-Białołęka, ul. Milenijna 4, tel. 22 519 33 88 - punkt mobilny

Mokotów - SZPZLO Warszawa-Mokotów, ul. Stanisława Kostki Potockiego 31a, tel. 517 395 364 - punkt mobilny

- SZPZLO Warszawa-Mokotów, ul. Chełmska 13/17 - tel. 572 554 784

- Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, ul. Powsińska 61/63, tel. 22 550 96 92

- WSPRiTS Meditrans, ul. Woronicza 19, (wjazd bramą od ul. Magazynowej), tel. 519 197 696 - punkt mobilny

- ALAB Laboratoria Sp. z o.o., ul. Modzelewskiego 37, tel. 22 349 11 97

Ochota - SZPZLO Warszawa-Ochota, ul. Szczęśliwicka 36, tel. 513 011 867 - punkt mobilny

- SZPZLO Warszawa-Ochota (Ursus), ul. Sosnkowskiego 18, tel. 513 011 866 - punkt mobilny

Praga Południe - SZPZLO Warszawa-Praga Południe, ul. Kickiego 24, tel. 22 810 25 95

- Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA Sp. z o.o., al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1, 585 858 800 - punkt mobilny

- ALAB Laboratoria Sp. z o.o., ul. Fieldorfa 10, tel. 22 349 11 97

Praga Północ - SZPZLO Warszawa-Praga Północ, ul. Dąbrowszczaków 5a, tel. 22 679 49 12

- Grupa Zdrowie, ulica Szymanowskiego 8/113 - tel. 519 199 663

- Centrum Medyczne Corten Medic, Kijowska 2a - tel. 226 020 997

Śródmieście - Szpital Solec Sp. z o.o., ul. Solec 93 (brama wjazdowa od ul. Kruczkowskiego), tel. 662 455 311, 660 766 477 - punkt mobilny

- Krajowa Fundacja Medyczna, aleja "Solidarności" 12 - tel. 509 030 981

- ALAB Laboratoria Sp. z o.o., plac Defilad 1 - tel. 22 349 11 97 

Targówek - SZPZLO Warszawa-Targówek, ul. Poborzańska 6, tel. 724 305 302 - punkt mobilny

Ursynów - Instytut Hematologii i Transfuzjologii, ul. I. Gandhi 14, tel. 22 34 96 211

- Diagnostyka Sp. z o.o., al. KEN 61, tel. 663 697 977 - punkt mobilny

Wawer - SZPZLO Warszawa-Wawer, ul. Żegańska 1, tel. 506 745 833

Wesoła - SZPZLO Warszawa Wesoła, ul. Kilińskiego 48, tel. 667 514 281 - punkt mobilny

Wola - SPZOZ Warszawa-Wola-Śródmieście, ul. Grzybowska 34, tel. 536 475 462

Żoliborz - SPZZLO Warszawa-Żoliborz, ul. Żeromskiego 13, tel. 532 725 439

- SPZZLO Warszawa-Żoliborz, ul. Conrada 15, tel. 577 755 807

- Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, ul. Krasińskiego 54/56, tel. 231 852 988, 727 060 026

Godziny otwarcia wszystkich punktów są dostępne na stronie internetowej mazowieckiego oddziału NFZ.

W czwartek po południu reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter pojechał w okolice trzech takich punktów. - Przy Wojskowym Instytucie Medycy Lotniczej w kolejce stały dosłownie cztery osoby, a na Milenijnej na Białołęce był tylko jeden pan, choć była godzina 14.40, a punkt był czynny do 15. Najgorzej sytuacja wyglądała na Grzybowskiej, gdzie w kolejce czekało kilkadziesiąt osób - zaznaczył Szmelter.

I oszacował, że na Grzybowskiej kolejka miała około 200-300 metrów długości.

Test na koronawirusa w Warszawie ze skierowaniem od lekarza

Jeśli lekarz skieruje cię na test, otrzymasz informację o mobilnych punktach pobrań w twojej okolicy (tak zwanych drive-thru), gdzie można wykonać to badanie. Mapę wszystkich punktów można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl.

Bardzo ważne jest, by do takiego punktu pojechać własnym środkiem transportu. Pod żadnym pozorem nie powinno się korzystać z komunikacji zbiorowej, by nie narażać innych osób na zakażenie. Jeśli nie czujesz się na siłach, by prowadzić, możesz poprosić o pomoc na przykład osobę, z którą mieszkasz. Pamiętaj, by udając się na badanie, zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL.

Jeżeli nie jesteś osobą samodzielną albo nie masz możliwości dojechania do punktu pobrań, twój lekarz może skontaktować się z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i wysłać do ciebie specjalną karetkę, tzw. wymazówkę, by pobrać od ciebie wymaz w miejscu zamieszkania.

Testy drive thrutvn24.pl

Test wykonywany w punktach drive-thru polega na pobraniu wymazu z nosogardzieli. Po przyjeździe na miejsce nie należy wysiadać z samochodu, wymaz zostanie pobrany przez otwarte okno.

Takie testy wykonywane są bezpłatnie. Pobrane próbki są transportowane do laboratoriów. Wynik badania trafi na twoje Internetowe Konto Pacjenta, które musisz założyć na stronie pacjent.gov.pl. Poinformuje cię o nim również lekarz, który skierował cię na test. Jeśli nie zadzwoni do ciebie lekarz, skontaktuj się z przychodnią, w której zlecono ci badanie.

W oczekiwaniu na rezultat powinieneś przebywać w samoizolacji.

Testy na koronawirusa w Warszawie bez skierowania

Test można wykonać także bez skierowania od lekarza, korzystając z oferty komercyjnych firm. Trzeba za niego samodzielnie zapłacić. Jeżeli prywatne laboratorium oferuje możliwość darmowego wykonania testu ze skierowaniem od lekarza, będzie ono znajdowało się na mapie placówek w portalu pacjent.gov.pl.

Na rynku są dostępne zarówno testy genetyczne RT-PCR, takie jak w punktach drive-thru, jak i tańsze testy polegające na innych metodach, które nie są jednak uznawane przez sanepid jako jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia. Cena zestawu do samodzielnego pobrania próbki do testu RT-PCR, który następnie trzeba odesłać do laboratorium, oscyluje w granicach 500 złotych. Podobne są także koszty zamówienia badania w punkcie drive-thru.

Poza tym w ofercie firm medycznych można znaleźć test na obecność przeciwciał w cenie 100-150 złotych. Wynik dodatni takiego testu również nie jest wiążący. Wskazuje, że pacjent przeszedł już COVID-19 bezobjawowo lub nadal jest zakażony.

Większość komercyjnych firm wykonuje testy po uprzednim opłaceniu ich online. Są jednak wyjątki, dlatego przed udaniem się na takie badanie należy sprawdzić szczegóły procedury na stronie laboratorium.

Jeśli komercyjny test da wynik pozytywny, powinieneś zostać w domu i skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Sznur aut w kolejce do punktu badań drive-thruArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Przed pobraniem wymazu należy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym zwiększymy szanse na otrzymanie wiarygodnego wyniku badania. Co najmniej dwie godziny przed testem nie wolno spożywać posiłków ani pić. W dniu badania nie należy też myć zębów, używać płynów do płukania ust, żuć gumy i palić papierosów.

Tuż przed wymazem możesz przepłukać usta przegotowaną wodą. Nie powinieneś wydmuchiwać nosa, przepłukiwać go ani stosować kropli i aerozoli, bo mogą one sfałszować wynik badania.

Nie rezygnuj jednak z leków, które przyjmujesz na stałe. Powinieneś przyjąć je tak jak codziennie. Jeśli to możliwe, zrób to najpóźniej dwie godziny przed testem.

Jak przygotować się do testu?tvn24.pl

Autorka/Autor:dg, kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Dziesiątki ludzi weszły na kładkę pieszo-rowerową, pomimo że ta jest wciąż jest w budowie i nie można po niej spacerować. "Nielegalne i lekkomyślne" - komentuje zachowanie pieszych czytelnik, który na Kontakt 24 wysłał nagranie z tej sytuacji.

Piesi na budowanej kładce. "Nielegalne i lekkomyślne"

Piesi na budowanej kładce. "Nielegalne i lekkomyślne"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Kamery monitoringu zamontowane na Żurawiej nagrały dwie kobiety, które przechodziły ulicą w momencie, gdy doszło do ataku na 25-letnią Białorusinkę. Kobiety wyjaśniały na komendzie, że nie miały świadomości, iż są świadkami przestępstwa. Jak ocenia w rozmowie z tvnwarszawa.pl policjantka z wieloletnim doświadczeniem, nie można usprawiedliwiać braku reakcji, ale z drugiej strony nie powinno się postawy świadków jednoznacznie osądzać. Zwraca uwagę na zjawisko "rozproszonej odpowiedzialności".

Myślały, że są świadkami seksu, poszły dalej. Zgwałcona Liza nie żyje

Myślały, że są świadkami seksu, poszły dalej. Zgwałcona Liza nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sprawca wypadku, w którym zginęła była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Lucyna Wiśniewska, został skazany na trzy lata więzienia. Do Sądu Okręgowego w Radomiu wpłynęły apelacje obrońcy skazanego oraz bliskich ofiary.

Była posłanka zginęła w wypadku. Sprawa wraca do sądu

Była posłanka zginęła w wypadku. Sprawa wraca do sądu

Źródło:
PAP

Opóźnia się remont domków fińskich na Polu Mokotowskim. Urzędnicy informują, że byli zmuszeni do zmiany koncepcji odbudowy, która pierwotnie zakładała wykorzystanie oryginalnych fragmentów. Po rozbiórce okazało się, że wszystkie elementy budynków są w bardzo złym stanie technicznym i nie nadają się do ponownego użycia. 

Z domku Ryszarda Kapuścińskiego została tylko smutna ściana. Miasto zmienia plany

Z domku Ryszarda Kapuścińskiego została tylko smutna ściana. Miasto zmienia plany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek, piątego marca otwarta zostanie nowa trasa tramwajowa na Kasprzaka na Woli. Natomiast 25 marca tramwaje wrócą na ulicę Wolską.

We wtorek tramwaje pojadą nową trasą, sporo zmian w rozkładach

We wtorek tramwaje pojadą nową trasą, sporo zmian w rozkładach

Źródło:
PAP

Stołeczny ratusz ogłosił przetarg na wykonawcę koncepcji brakującego odcinka obwodnicy Śródmieścia. Chodzi o odcinek pomiędzy rondem Żaba a ulicą Radzymińską. Na domknięcie "ringu" mieszkańcy prawobrzeżnej Warszawy czekają od wielu lat.

Obwodnica śródmiejska. Ratusz ogłosił ważny przetarg

Obwodnica śródmiejska. Ratusz ogłosił ważny przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwają przygotowania do wejścia w życie przepisów związanych z utworzeniem w Śródmieściu parku kulturowego Historycznego Centrum Warszawy. Określają one, jak powinny wyglądać m.in. szyld reklamowy, uliczne stoisko handlowe, czy ogródek gastronomiczny. Urzędnicy tworzą bazę danych firm, instytucji i właścicieli nieruchomości na 500 hektarach parku.

Walka z "szyldozą". Powstaje baza firm, które działają w obszarze parku kulturowego

Walka z "szyldozą". Powstaje baza firm, które działają w obszarze parku kulturowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzecia Droga nie wystawi kandydata na urząd prezydenta Warszawy. Ale przedstawiła kandydatkę, która miałaby zostać wiceprezydentką do spraw społecznych w ekipie Rafała Trzaskowskiego. To Adriana Porowska.

Trzecia Droga zdecydowała w sprawie wyborów na prezydenta Warszawy

Trzecia Droga zdecydowała w sprawie wyborów na prezydenta Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Chcemy zakończyć już erę PiS-u, erę populizmu, erę tych, którzy próbowali niszczyć samorząd - mówił podczas konwencji samorządowej Koalicji Obywatelskiej w Piasecznie wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że we współpracy Koalicja 15 października ma szansę na zwycięstwo "we wszystkich regionach, województwach, w miastach, miasteczkach i na polskiej wsi".

Trzaskowski: mamy szansę wygrać wybory we wszystkich regionach

Trzaskowski: mamy szansę wygrać wybory we wszystkich regionach

Źródło:
PAP

Cessna 150, która spadła w piątek na podmokły teren w rejonie ulicy Kadetów, zostanie wyciągnięta przy pomocy śmigłowca - dowiedział się reporter tvnwarszawa.pl. Dwie osoby z załogi maszyny nie odniosły poważniejszych obrażeń. Opuściły już szpital.

Samolot lądował awaryjnie na grząskim terenie. Oględziny zakończone, na razie zostaje na miejscu

Samolot lądował awaryjnie na grząskim terenie. Oględziny zakończone, na razie zostaje na miejscu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mały samolot spadł w okolicy ulicy Kadetów. Cessna 150 leciała z Góry Kalwarii do Babic, załoga poinformowała kontrolerów lotów, że z maszyną dzieje się coś złego. Samolot lądował w Wawrze.

Mały samolot spadł w Wawrze, dwie ranne osoby zabrał wojskowy śmigłowiec

Mały samolot spadł w Wawrze, dwie ranne osoby zabrał wojskowy śmigłowiec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek późnym wieczorem w Marysinie Wawerskim w mieszkaniu na pierwszym piętrze wybuchł pożar. Do szpitala trafił przebywający w lokalu mężczyzna. Pierwszą informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pożar w mieszkaniu. Strażacy ewakuowali nieprzytomnego mężczyznę i dwa koty

Pożar w mieszkaniu. Strażacy ewakuowali nieprzytomnego mężczyznę i dwa koty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyk Piotr M., podejrzany o wyłudzenie ubezpieczenia na podstawie podrobionych dokumentów, nie będzie grał koncertów z Kultem. Zespół do czasu rozstrzygnięcia sprawy zawiesił z nim współpracę.

Podejrzany o oszustwo muzyk Kultu nie będzie grał z zespołem

Podejrzany o oszustwo muzyk Kultu nie będzie grał z zespołem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W szpitalu zmarła 25-letnia Białorusinka zaatakowana na ulicy Żurawiej. Do ataku na kobietę doszło w ostatnią niedzielę. Brutalna napaść wstrząsnęła warszawiakami, po informacji o śmierci 25-latki przed kamienicę, w której została zgwałcona, ludzie przynoszą kwiaty i znicze.

Zmarła kobieta napadnięta w centrum Warszawy. W miejscu ataku kwiaty i znicze

Zmarła kobieta napadnięta w centrum Warszawy. W miejscu ataku kwiaty i znicze

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cezary Jurkiewicz (PiS) zrezygnował z mandatu w Radzie Warszawy. O motywach swojej decyzji poinformował w emocjonalnym wpisie na platformie X.

Radny rezygnuje z mandatu. Tłumaczy to oporem w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego

Radny rezygnuje z mandatu. Tłumaczy to oporem w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba chce kontroli NIK w biurze Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Chodzi między innymi o sprawę rozbiórki zabytkowej willi Ronikierów w Ząbkach.

Rozbiórka cennej willi i poselski wniosek o kontrolę NIK

Rozbiórka cennej willi i poselski wniosek o kontrolę NIK

Źródło:
PAP

Po pieszym pościgu we Włochach policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę. Jak podają, miał przy sobie kokainę. Okazało się też, że chwilę wcześniej uszkodził drzwi w hotelu.

Uszkodzone drzwi w hotelu i policyjny pościg. 40-latek miał kokainę

Uszkodzone drzwi w hotelu i policyjny pościg. 40-latek miał kokainę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z czwartku na piątek mieszkańcy warszawskich Bielan i okolicznych dzielnic usłyszeli głośny wybuch. Policja potwierdza, że dotarło do niej takie zgłoszenie. Źródła wybuchu ani jego fizycznych skutków nie znaleziono.

Mieszkańcy Bielan słyszeli wybuch. Policja: otrzymaliśmy takie zgłoszenie

Mieszkańcy Bielan słyszeli wybuch. Policja: otrzymaliśmy takie zgłoszenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyk Piotr M., podejrzany o wyłudzenie z ubezpieczenia na podstawie podrobionych dokumentów, skomentował sprawę. "Jest mi bardzo przykro, że przez moje zaniechanie i brak reakcji ucierpiało dobre imię zespołu. Wszystkich tych, których zaufanie zawiodłem - przepraszam" - napisał.

Podejrzany o oszustwa muzyk Kultu przeprasza. Kazik: ja się z internetów dowiedziałem

Podejrzany o oszustwa muzyk Kultu przeprasza. Kazik: ja się z internetów dowiedziałem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Tramwaj na Białołękę jest absolutnie priorytetem - zapewnił prezydent Warszawy i kandydat na drugą kadencję Rafał Trzaskowski (PO). Inwestycja ma już decyzję środowiskową, ale przetargu na projekt wciąż nie ogłoszono. Budowa jest obiecywana od lat.

Tramwaj na Białołękę znów "absolutnym priorytetem". A nie ma nawet projektu

Tramwaj na Białołękę znów "absolutnym priorytetem". A nie ma nawet projektu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl