Kolejne punkty pobrań wymazów powstają w Warszawie. Gdzie zrobić test na koronawirusa?

Autor:
dg,
kk/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kolejka do punktu wymazów na Grzybowskiej
Kolejka do punktu wymazów na GrzybowskiejMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plKolejka do punktu wymazów na Grzybowskiej

Test na koronawirusa w Warszawie można zrobić w ponad 20 miejscach. Jak wygląda pobranie wymazu? Jak długo czeka się na wynik? Ile kosztuje zrobienie testu prywatnie? Odpowiadamy na pytania o testy na koronawirusa w Warszawie i prezentujemy aktualną listę punktów pobrań wymazów w stolicy.

W Warszawie powstaje coraz więcej punktów, gdzie można zrobić test na koronawirusa. Narodowy Fundusz Zdrowia informuje o 23 takich miejscach. Zostały utworzone przy miejskich Zakładach Opieki Zdrowotnej, a także placówkach podlegających administracji centralnej. Przebadać się można również komercyjnie w kilku punktach należących do prywatnych laboratoriów zajmujących się diagnostyką.

Kolejki w niektórych punktach

Warto pamiętać, że w niektórych punktach ustawiają się długie kolejki oczekujących na wymaz. Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka przyznała, że największe obłożenie występuje w punktach w Śródmieściu, na Woli i Białołęce.

- Jesteśmy już po rozmowach z NFZ. Do najbardziej obłożonych punktów pobrań ma zostać skierowane wojsko, które pomoże rozładować kolejki. Wojsko ma nie tylko informować o punktach, gdzie obłożenie jest mniejsze, ale również odciążyć w pracy personel medyczny, który pobiera wymazy – przekazała Gałecka.

Co zrobić, gdy masz objawy COVID-19?tvn24.pl

Gdzie zrobić test na koronawirusa w Warszawie? 

Bemowo i Włochy - SZPZLO Warszawa-Bemowo – Włochy, ul. Gen. Meriana C. Coopera 5, tel. 787 867 448

- SZPZLO Warszawa-Bemowo - Włochy, ul. Cegielniana 8, tel. 787 867 448 - punkt mobilny

- MEDiGEN Sp. z o.o., ul. Morcinka 5/19, tel. 22 638 35 38, 882 740 819

Białołęka - SPZOZ Warszawa-Białołęka, ul. Milenijna 4, tel. 22 519 33 88 - punkt mobilny

Mokotów - SZPZLO Warszawa-Mokotów, ul. Stanisława Kostki Potockiego 31a, tel. 517 395 364 - punkt mobilny

- SZPZLO Warszawa-Mokotów, ul. Chełmska 13/17 - tel. 572 554 784

- Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, ul. Powsińska 61/63, tel. 22 550 96 92

- WSPRiTS Meditrans, ul. Woronicza 19, (wjazd bramą od ul. Magazynowej), tel. 519 197 696 - punkt mobilny

- ALAB Laboratoria Sp. z o.o., ul. Modzelewskiego 37, tel. 22 349 11 97

Ochota - SZPZLO Warszawa-Ochota, ul. Szczęśliwicka 36, tel. 513 011 867 - punkt mobilny

- SZPZLO Warszawa-Ochota (Ursus), ul. Sosnkowskiego 18, tel. 513 011 866 - punkt mobilny

Praga Południe - SZPZLO Warszawa-Praga Południe, ul. Kickiego 24, tel. 22 810 25 95

- Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA Sp. z o.o., al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1, 585 858 800 - punkt mobilny

- ALAB Laboratoria Sp. z o.o., ul. Fieldorfa 10, tel. 22 349 11 97

Praga Północ - SZPZLO Warszawa-Praga Północ, ul. Dąbrowszczaków 5a, tel. 22 679 49 12

- Grupa Zdrowie, ulica Szymanowskiego 8/113 - tel. 519 199 663

- Centrum Medyczne Corten Medic, Kijowska 2a - tel. 226 020 997

Śródmieście - Szpital Solec Sp. z o.o., ul. Solec 93 (brama wjazdowa od ul. Kruczkowskiego), tel. 662 455 311, 660 766 477 - punkt mobilny

- Krajowa Fundacja Medyczna, aleja "Solidarności" 12 - tel. 509 030 981

- ALAB Laboratoria Sp. z o.o., plac Defilad 1 - tel. 22 349 11 97 

Targówek - SZPZLO Warszawa-Targówek, ul. Poborzańska 6, tel. 724 305 302 - punkt mobilny

Ursynów - Instytut Hematologii i Transfuzjologii, ul. I. Gandhi 14, tel. 22 34 96 211

- Diagnostyka Sp. z o.o., al. KEN 61, tel. 663 697 977 - punkt mobilny

Wawer - SZPZLO Warszawa-Wawer, ul. Żegańska 1, tel. 506 745 833

Wesoła - SZPZLO Warszawa Wesoła, ul. Kilińskiego 48, tel. 667 514 281 - punkt mobilny

Wola - SPZOZ Warszawa-Wola-Śródmieście, ul. Grzybowska 34, tel. 536 475 462

Żoliborz - SPZZLO Warszawa-Żoliborz, ul. Żeromskiego 13, tel. 532 725 439

- SPZZLO Warszawa-Żoliborz, ul. Conrada 15, tel. 577 755 807

- Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, ul. Krasińskiego 54/56, tel. 231 852 988, 727 060 026

Godziny otwarcia wszystkich punktów są dostępne na stronie internetowej mazowieckiego oddziału NFZ.

W czwartek po południu reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter pojechał w okolice trzech takich punktów. - Przy Wojskowym Instytucie Medycy Lotniczej w kolejce stały dosłownie cztery osoby, a na Milenijnej na Białołęce był tylko jeden pan, choć była godzina 14.40, a punkt był czynny do 15. Najgorzej sytuacja wyglądała na Grzybowskiej, gdzie w kolejce czekało kilkadziesiąt osób - zaznaczył Szmelter.

I oszacował, że na Grzybowskiej kolejka miała około 200-300 metrów długości.

Test na koronawirusa w Warszawie ze skierowaniem od lekarza

Jeśli lekarz skieruje cię na test, otrzymasz informację o mobilnych punktach pobrań w twojej okolicy (tak zwanych drive-thru), gdzie można wykonać to badanie. Mapę wszystkich punktów można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl.

Bardzo ważne jest, by do takiego punktu pojechać własnym środkiem transportu. Pod żadnym pozorem nie powinno się korzystać z komunikacji zbiorowej, by nie narażać innych osób na zakażenie. Jeśli nie czujesz się na siłach, by prowadzić, możesz poprosić o pomoc na przykład osobę, z którą mieszkasz. Pamiętaj, by udając się na badanie, zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL.

Jeżeli nie jesteś osobą samodzielną albo nie masz możliwości dojechania do punktu pobrań, twój lekarz może skontaktować się z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i wysłać do ciebie specjalną karetkę, tzw. wymazówkę, by pobrać od ciebie wymaz w miejscu zamieszkania.

Testy drive thrutvn24.pl

Test wykonywany w punktach drive-thru polega na pobraniu wymazu z nosogardzieli. Po przyjeździe na miejsce nie należy wysiadać z samochodu, wymaz zostanie pobrany przez otwarte okno.

Takie testy wykonywane są bezpłatnie. Pobrane próbki są transportowane do laboratoriów. Wynik badania trafi na twoje Internetowe Konto Pacjenta, które musisz założyć na stronie pacjent.gov.pl. Poinformuje cię o nim również lekarz, który skierował cię na test. Jeśli nie zadzwoni do ciebie lekarz, skontaktuj się z przychodnią, w której zlecono ci badanie.

W oczekiwaniu na rezultat powinieneś przebywać w samoizolacji.

Testy na koronawirusa w Warszawie bez skierowania

Test można wykonać także bez skierowania od lekarza, korzystając z oferty komercyjnych firm. Trzeba za niego samodzielnie zapłacić. Jeżeli prywatne laboratorium oferuje możliwość darmowego wykonania testu ze skierowaniem od lekarza, będzie ono znajdowało się na mapie placówek w portalu pacjent.gov.pl.

Na rynku są dostępne zarówno testy genetyczne RT-PCR, takie jak w punktach drive-thru, jak i tańsze testy polegające na innych metodach, które nie są jednak uznawane przez sanepid jako jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia. Cena zestawu do samodzielnego pobrania próbki do testu RT-PCR, który następnie trzeba odesłać do laboratorium, oscyluje w granicach 500 złotych. Podobne są także koszty zamówienia badania w punkcie drive-thru.

Poza tym w ofercie firm medycznych można znaleźć test na obecność przeciwciał w cenie 100-150 złotych. Wynik dodatni takiego testu również nie jest wiążący. Wskazuje, że pacjent przeszedł już COVID-19 bezobjawowo lub nadal jest zakażony.

Większość komercyjnych firm wykonuje testy po uprzednim opłaceniu ich online. Są jednak wyjątki, dlatego przed udaniem się na takie badanie należy sprawdzić szczegóły procedury na stronie laboratorium.

Jeśli komercyjny test da wynik pozytywny, powinieneś zostać w domu i skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Sznur aut w kolejce do punktu badań drive-thruArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Przed pobraniem wymazu należy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym zwiększymy szanse na otrzymanie wiarygodnego wyniku badania. Co najmniej dwie godziny przed testem nie wolno spożywać posiłków ani pić. W dniu badania nie należy też myć zębów, używać płynów do płukania ust, żuć gumy i palić papierosów.

Tuż przed wymazem możesz przepłukać usta przegotowaną wodą. Nie powinieneś wydmuchiwać nosa, przepłukiwać go ani stosować kropli i aerozoli, bo mogą one sfałszować wynik badania.

Nie rezygnuj jednak z leków, które przyjmujesz na stałe. Powinieneś przyjąć je tak jak codziennie. Jeśli to możliwe, zrób to najpóźniej dwie godziny przed testem.

Jak przygotować się do testu?tvn24.pl

Autor:dg, kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W liceum na warszawskim Targówku doszło we wtorek do bójki dwóch uczniów, w trakcie której użyte zostało ostre narzędzie - poinformował oficer dyżurny stołecznej policji. Jeden z nastolatków został ranny w policzek.

Bójka w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony ostrym narzędziem

Bójka w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony ostrym narzędziem

Autor:
momo/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl, "Super Express"

Podczas próby zatrzymania mężczyzny w Pruszkowie (Mazowieckie) policjanci użyli broni. Strzały padły w kierunku samochodu, którym uciekał poszukiwany mężczyzna. Do akcji wkroczyli policyjni antyterroryści, którzy prowadzili działania w jednym z bloków przy ulicy Powstańców. - Jedna osoba została zatrzymana, nikt nie odniósł obrażeń - informuje policja.

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Autor:
aw/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstał raport, który szczegółowo pokazuje, jak mieszkańcy stolicy korzystają z sieciowych hulajnóg oraz rowerów miejskich. Przeanalizowano 15 milionów przejazdów wykonanych w 2021 i 2022 roku.

Hulajnogi popularne w Śródmieściu, rowery - na kampusach i wzdłuż Wisły

Hulajnogi popularne w Śródmieściu, rowery - na kampusach i wzdłuż Wisły

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wyniku rozmów przeprowadzonych we wtorek pomiędzy Związkiem Zawodowym Maszynistów w Polsce a zarządem Warszawskiej Kolei Dojazdowej udało się osiągnąć wstępne porozumienie. Strajku generalnego nie będzie, przynajmniej na razie. Kolejne rozmowy zaplanowano na styczeń.

Jest wstępne porozumienie, strajku generalnego nie będzie

Jest wstępne porozumienie, strajku generalnego nie będzie

Autor:
dg
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Na drodze wojewódzkiej numer 571 kierowca cysterny zjechał do rowu. Kierowca został ewakuowany z kabiny auta przez strażaków. Trafił do karetki. Na miejscu pracują służby.

Cysterna z mlekiem zjechała do rowu. Strażacy ewakuowali kierowcę

Cysterna z mlekiem zjechała do rowu. Strażacy ewakuowali kierowcę

Aktualizacja:
Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nową trasą w ciągu ulicy Kasprzaka na Woli tramwaje pojadą w styczniu 2024 roku - zadeklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na Wolskiej prace potrwają dwa miesiące dłużej.

Tramwaje pojadą nowymi torami na Kasprzaka. Prezydent Warszawy podał datę

Tramwaje pojadą nowymi torami na Kasprzaka. Prezydent Warszawy podał datę

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Na stacji benzynowej we Włochach kierowca samochodu osobowego wjechał w słupek. Uderzył w przeszkodę tak nieszczęśliwie, że auto zawisło. Skończyło się mandatem.

Taksówkarz wjechał w słupek. Auto zawisło

Taksówkarz wjechał w słupek. Auto zawisło

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uprawomocnił się wyrok na rektora uczeni medycznej, który odpowiadał przed sądem za zniszczenie zabytku. Mirosław C. został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniu. Zasądzono też karę finansową.

Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku

Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego uderzył w słup przy wyjeździe z giełdy rolnej w Broniszach. Wcześniej zjechał na przeciwległy pas ruchu. Mężczyzna trafił pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego.

Wyjeżdżał z giełdy. "Zjechał na przeciwległy pas i uderzył w słup"

Wyjeżdżał z giełdy. "Zjechał na przeciwległy pas i uderzył w słup"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy stacji Legionowo Piaski pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej potrącił chłopaka, który prowadził rower przez przejazd kolejowy. Były utrudnienia w kursowaniu pociągów na odcinku Legionowo - Wieliszew.

Przechodził z rowerem przez tory, nie zauważył pociągu

Przechodził z rowerem przez tory, nie zauważył pociągu

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedno z najniebezpieczniejszych przejść dla pieszych w Warszawie czekają zmiany. Na ulicy Stawki drogowcy planują doświetlić pasy oraz wprowadzić przed nimi azyle. Kierowcy będą jeździć po dwóch pasach, zamiast obecnych czterech.

Tu bezpieczeństwo ocenili na zero. Będą zmiany na groźnym przejściu

Tu bezpieczeństwo ocenili na zero. Będą zmiany na groźnym przejściu

Autor:
b/ral
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocny alarm w ostrołęckiej komendzie. Policjanci poszukiwali 15-latka, którego zaginięcie zgłosiła matka. Poinformowała, że może mu grozić niebezpieczeństwo.

Po północy matka zgłosiła zaginięcie 15-letniego syna

Po północy matka zgłosiła zaginięcie 15-letniego syna

Autor:
sk/gp
Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z drogówki na jednej z ulic w Mińsku Mazowieckim zatrzymali do kontroli subaru. Okazało się, że kierowca był pijany. Badanie alkomatem wykazało prawie dwa promile. W foteliku z tyłu samochodu siedziało 4-letnie dziecko.

Miał dwa promile. Zabrał 4-letniego syna "na przejażdżkę"

Miał dwa promile. Zabrał 4-letniego syna "na przejażdżkę"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W łazience na drugim piętrze szpitala położniczego przy Inflanckiej wybuchł pożar. Prawdopodobną przyczyny było zwarcie instalacji elektrycznej.

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Coraz głośniej wybrzmiewają apele przeciwników zakazu wjazdu do miast najstarszych samochodów. Planowanym wprowadzeniem ekostrefy od 1 lipca w Krakowie zajmie się sąd, po skardze między innymi wojewody. W czwartek przeciwnicy wyrzucania trujących aut ze stolicy protestować chcą na sesji rady miasta. Radni zdecydują czy i kto za nieco pół roku nie wjedzie do centralnych dzielnic Warszawy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Autor:
Łukasz
Wieczorek,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W okolicy Nasielska (Mazowieckie) policjanci zauważyli samochód jadący "wężykiem". Jak podają, kierowca mercedesa wydmuchał 2,5 promila. - Swoje lekkomyślne zachowanie tłumaczył tym, że skończyła mu się kawa - przekazała podkomisarz Joanna Wielocha z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim.

Kompletnie pijany jechał do sklepu. "Tłumaczył, że skończyła mu się kawa"

Kompletnie pijany jechał do sklepu. "Tłumaczył, że skończyła mu się kawa"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Paliła się hala z tekstyliami w Woli Rębkowskiej w powiecie garwolińskim (Mazowieckie). Działania prowadziło 20 zastępów straży pożarnej. Strażacy usuwali materiały z wnętrza budynku. Działania zakończyli we wtorek w nocy. Nie ma osób poszkodowanych.

Pożar hali z używaną odzieżą. Kilkugodzinna akcja strażaków

Pożar hali z używaną odzieżą. Kilkugodzinna akcja strażaków

Aktualizacja:
Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w budynku mieszkalnym pod Otwockiem (Mazowieckie). Jedna osoba trafiła do szpitala. Pracę rozpoczęła policja. Z jej ustaleń wynika, że to 28-latka zaprószyła ogień.

Za spowodowanie pożaru odpowie przed sądem

Za spowodowanie pożaru odpowie przed sądem

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wołanie dziecka usłyszeli policjant po służbie i pracownik pobliskiej restauracji. Siedmioletni chłopiec wzywał pomocy dla swojej mamy, która padła ofiarą przemocy. Napastnika udało się zatrzymać w trakcie ucieczki.

Siedmiolatek biegł ulicą i wzywał pomocy

Siedmiolatek biegł ulicą i wzywał pomocy

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Psy pogryzły samicę łabędzia oraz jej młode. Rannymi ptakami zaopiekowali się ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Warszawy.

Wolno puszczone psy zaatakowały łabędzicę i jej młode. Pomogli ratownicy WOPR

Wolno puszczone psy zaatakowały łabędzicę i jej młode. Pomogli ratownicy WOPR

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy wyłowili z jednego ze stawów w Łazienkach Królewskich ciało mężczyzny. Sprawę bada prokuratura, zlecono sekcję zwłok.

Ze stawu w Łazienkach Królewskich wyłowiono ciało. Jest prokuratorskie śledztwo

Ze stawu w Łazienkach Królewskich wyłowiono ciało. Jest prokuratorskie śledztwo

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia