Podziel się ogrodem, książką, ubraniem. Warszawa promuje współdzielenie

Autor:
kkow/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UMWarszawa promuje współdzielenie

Warszawa zapowiada uruchomienie platformy WawaShare, na której mieszkańcy będą mogli dzielić się swoimi inicjatywami, pomysłami lub doświadczeniem. Projekt opiera się na tak zwane ekonomii współdzielenia.

Co to takiego? Ekonomia współdzielenia polega na wymianie i dzieleniu się różnymi zasobami. Do wymiany może dojść za opłatą, ale przy jej dokonywaniu nigdy nie dochodzi do przekazania praw własności. Poprzez platformy internetowe ludzie mogą dzielić się tym, co posiadają i dzięki technologii dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców. Ekonomia współdzielenia może pomóc zarobić, ale i dodatkowo zaoszczędzić pieniądze – dzięki zdobywaniu dostępu do towarów bądź usług bez konieczności ich kupowania.

- Wdrożenie ekonomii współdzielenia jest dla nas jednym z głównych celów w nadchodzących latach. Miasta znane z otwartości na tego rodzaju usługi, przyciągają innowacyjne biznesy i dzięki temu dynamicznie się rozwijają. Obniżają koszty funkcjonowania i zapewniają wyższą jakość życia. W stolicy mamy już dobre przykłady tego typu inicjatyw, jak choćby popularny Warszawski Rower Publiczny Veturilo , który stał się alternatywnym środkiem transportu miejskiego - wyjaśnia dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Karolina Zdrodowska.

Warszawa promuje współdzielenieUM

Podziel się

Przykładów jest więcej, zarówno zrealizowanych, jak i pomysłów. Można je znaleźć na podstronie urzędu miasta poświęconej współdzieleniu. Urzędnicy napisali tam o rowerach cargo (towarowe pojazdy, wypożyczany bezpłatnie), społecznym ogrodzie przy Podskarbińskiej, gdzie okoliczni mieszkańcy będą mogli mieć własne skrzynie z roślinami, pasiece edukacyjnej w Wilanowie. Na ekonomii współdzielenia oparte są także działające w kilkunastu dzielnicach Uniwersytety III Wieku, jadłodzielnie, miejsca, gdzie można wymieniać się książkami (bookcrossing) czy punkty, w których można zostawić ubrania dla potrzebujących. Latem miasto uruchamia serwisy, gdzie mechanicy usuwają proste usterki i dokonują przeglądy rowerów. Zachęca także działkowców do otwierania części wspólnych ogrodów mieszkańcom miasta.

Swoje pomysły można zgłaszać za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie lub mailowo pod adresem: ekonomia.wspoldzielenia@um.warszawa.pl.

Na portalu tvnwarszawa.pl pisaliśmy również o budżecie obywatelskim

Nowy mural na stacji metra Ursynów
Nowy mural na stacji metra UrsynówMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor:kkow/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM

Pozostałe wiadomości