Do tunelu, którym przed laty transportowano gazety, wleją 900 metrów sześciennych betonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nieczynny tunel pod Prostą
Nieczynny tunel pod Prostą
ZDM
Nieczynny tunel pod ProstąZDM

Drogowcy betonują nieczynny tunel pod ulicą Prostą. Długi na ponad 80 metrów korytarz zostanie zalany ponad 900 metrami sześciennymi mineralnej mieszanki. Prace prowadzone są ze względu na zły stan techniczny obiektu. Dawniej służył on najpewniej do transportu prasy, jednak obecnie nie ma możliwości przywrócenia go do użytku.

Tunel znajduje się pod Prostą na wysokości skrzyżowania z Wronią. Powstał najpewniej w latach 50. lub 60. ubiegłego wieku. Wówczas z działką po południowej stronie Prostej sąsiadowały tyły zakładów poligraficznych Domu Słowa Polskiego, zaś u zbiegu z Wronią znajdowało się zaplecze spedycji, zajmującej się rozwożeniem gazet po Polsce. Drogowcy przypuszczają więc, że tunel służył do przewozu prasy między tymi obiektami. "Świadczyć o tym może fakt, że przez najdłuższą część tunelu, przecinającą ulicę Prostą, przebiega tor, którym mógł jeździć wózek poruszany łańcuchem napędzanym specjalnym siłownikiem" - wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich.

Podziemny obiekt ma łącznie ponad 84 metry długości i jest wysoki na nieco ponad dwa metry. Całość podzielona jest na trzy części: komorę główną, korytarz główny oraz korytarz boczny. Centralna część tunelu, czyli komora główna ma wymiary 11,9 m x 6,26 m (długość i szerokość). Jest umiejscowiona po zachodniej stronie północnego wlotu Wroniej do Prostej. Od komory w kierunku zachodnim odchodzi  korytarz boczny. Ma 2,25 m szerokości i 19,1 m długości. Natomiast szerokość korytarza głównego wynosi 3,45 m.

Jak opisują drogowcy, są relacje mówiące o tym, że niegdyś tunel liczył nawet około 200 metrów. Nie wykluczają, że mogło to być prawdą, ponieważ korytarz główny ma obecnie 65 metrów i kończy się ścianą w miejscu, gdzie współcześnie wyrósł nowy budynek. "Postawienie ściany i 'obcięcie' tunelu naruszyło jego konstrukcję - ściana nie jest szczelna i przenika przez nią woda gruntowa" - podaje ZDM.

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>

Strop przecieka, na suficie powstały stalaktyty

ZDM ocenił w ostatnim czasie stan tunelu. Okazało się, że jest on zły. "Na suficie komory głównej utworzyły się stalaktyty, będące efektem przecieków wody przez strop. Nieszczelne są również strefy szczelin dylatacyjnych, dlatego ściany obiektu są silnie zawilgocone. Najgorzej prezentuje się korytarz główny, a szczególnie nadproże w strefie wejścia do tego korytarza. Ze względu na znaczne ubytki korozyjne betonu i odsłonięcie skorodowanego zbrojenia głównego, nadproże zostało podparte 'stemplami', czyli specjalnymi metalowymi rurkami" - czytamy w komunikacie.

Remont tunelu nie wchodził w grę. Drogowcy tłumaczą, że od lat nie był on wykorzystywany, a koszty takiego przedsięwzięcia są bardzo wysokie. Dodatkowo zamurowanie jego korytarza po południowej stronie spowodowało, że nie może być użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. Nie ma także możliwości przerobienia go na przejście podziemne, ponieważ tunel w kierunku południowym prowadzi coraz głębiej.

Obiekt ocenił Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego i nakazał jego zabetonowanie. To konieczne ze względu na bezpieczeństwo jezdni Prostej i biegnących wzdłuż niej torów tramwajowych. Stan stropów tunelu mógłby spowodować, że jezdnia zacznie pękać i zapadać się.

Wyleją 900 metrów sześciennych betonu

Prace przy betonowaniu ruszyły w nocy ze środy na czwartek. W pierwszej kolejności konieczne było wypompowanie wody nagromadzonej w południowej części głównego korytarza. Wykonawca wzmocnił też stalowymi profilami dwie ściany w komorze głównej, którymi zamurowano wnęki do podziemnych pomieszczeń obiektów spedycji.

Drogowcy opisują, że następnie rozpoczęło się wtłaczanie betonu. W sumie przestrzeń obiektu wypełni około 900 metrów sześciennych specjalnej mieszanki mineralnej, wytworzonej z kruszywa, spoiwa cementowego, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Na początek trafia ona do korytarza głównego. Jest to materiał specjalnie przystosowany do wypełniania pustych przestrzeni, takich jak nieczynne kanały lub zbiorniki. "Mieszanka jest samozagęszczalna, co oznacza, że po wypełnieniu nią danej przestrzeni (obiektu) nie wymaga przed zastygnięciem wibrowania. Po stwardnieniu posiada zaś właściwości zagęszczonego gruntu, podbudowy lub chudego betonu. Plusem jest też to, że taka mieszanka eliminuje dostęp wilgoci i tlenu" - wyliczają.

Harmonogram zakłada, że betonowanie będzie prowadzone co drugą noc. To dlatego, że warstwy mieszanki są układane jedna na drugiej, a każda z nich potrzebuje kilkunastu godzin na związanie. "Aby cały proces został przeprowadzony zgodnie z wymogami technologicznymi, w trakcie prac beton pompujemy do tunelu w ciągu 90 minut od wyprodukowania. Betonowozy przyjeżdżają więc na miejsce niemal jeden po drugim - w ciągu godziny dociera pięć transportów. Natomiast przepływ mieszanki z ciężarówek do tunelu wynosi około 30-40 metrów sześciennych na godzinę" - podaje ZDM. Zakończenie prac planowane jest na noc z soboty na niedzielę, z 17 na 18 grudnia.

Autorka/Autor:kk/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl