Zburzyli Dom Samotnej Matki na Białołęce, ale rodziny "zaczynają nowe życie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nowe mieszkania dla samotnych matek
Nowe mieszkania dla samotnych matek
UM
Nowe mieszkania dla samotnych matek UM

Batalia o Dom Samotnej Matki na Białołęce trwała kilkanaście lat. Budynek niedawno został zburzony, ale podopieczne nie trafiły na bruk.

Ich stary dom stał na uboczu, przy ulicy Skierdowskiej, przy lesie na północnych obrzeżach Warszawy. Kiedyś w murowanych barakach mieścił się ośrodek MONAR-u. Później, oprócz zabudowań, powstał tam plac zabaw, grządki i ogródek. W 2005 roku na Skierdowską zaczęły wprowadzać się samotne matki. Wspierało je stowarzyszenie "Wspólnymi Siłami" prowadzone przez Sylwię Wasiołek.

Budynek został właśnie zburzony, ale jego mieszkańcy nie stracili dachu nad głową.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Samotne matki

W kilkunastu pokojach na Skierdowskiej mieszkały kobiety, których życie potoczyło się nie tak, jak powinno. Malutkie pokoje dzieliły z dziećmi, czasem nawet z czwórką. O wolny kąt w tym miejscu było ciężko.

Ale cztery lata po otwarciu Domu Samotnej Matki na Skierdowskiej, do ośrodka wpłynęło pierwsze pismo od urzędników. Ci mieli zastrzeżenia do stanu technicznego budynku. Twierdzili, że stwarza zagrożenie dla jego mieszkańców. Budynek był samowolą budowlaną – nigdy nie uzyskał pozwolenia na użytkowanie, nie miał żadnych odbiorów ani wymaganych przepisami przeglądów technicznych.

Batalia trwała kilkanaście lat. Wreszcie, w 2019 roku, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o rozbiórce. Rozpoczął się protest. Mieszkańcy pojawili się nawet na posiedzeniu Rady Warszawy. Do końca na Skierdowskiej 2 mieszkało 48 osób, w tym 14 kobiet, 29 dzieci i 5 mężczyzn – w budynku był też pokój męski. Mieszkali w nim bezdomni. Palili w piecu, kopali ogródki, robili remonty, nosili ciężkie rzeczy.

Dom samotnych matek na Białołęce
Dom samotnych matek na BiałołęceMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Przed świętami prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chwali się, że miasto znalazło nowe domy dla podopiecznych organizacji.

Prezydent Trzaskowski: – Wszystkie rodziny, które dotąd szukały schronienia na Skierdowskiej, otrzymały wsparcie. Cieszę się, że mamy i ich 29 dzieci zaczynają nowe życie i spędzą nachodzące święta w lepszych warunkach. Lokale zostały przygotowane w ramach specjalnie przygotowanego przez miasto programu, który wspiera usamodzielnianie się kobiet.

Nowe mieszkania

Ratusz twierdzi, że wszyscy mieszkańcy budynku otrzymali indywidualną propozycję pomocy. Jak zapewniają urzędnicy, wszyscy z niej skorzystali. 22 października 14 kobiet odebrało klucze do nowych mieszkań. Nowe lokum dostali też panowie. Natomiast stowarzyszenie, którego siedziba mieściła się na Skierdowskiej, otrzymało od miasta propozycję kontynuacji swojej działalności w innym miejscu Warszawy.

Mieszkania socjalne i lokale wspierające znajdują się na Białołęce, Woli, Żoliborzu, Mokotowie i w Śródmieściu. – Pracowaliśmy ponad rok nad rozwiązaniem tej sytuacji z największą korzyścią dla mam i dzieci, które przebywały w budynku przy Skierdowskiej – dodaje Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki, który pomagał w przeprowadzce i koordynował działania.

Urzędnicy chcą zburzyć budynek
Urzędnicy chcą zburzyć budynek Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Miasto i matki wspierała Fundacja Siepomaga. Ze zbiórki przeprowadzonej dla samotnych matek sfinansowała transport, a także pobyt w sali zabaw, opiekę i wyżywienie dla dziesięciorga dzieci w dniu przeprowadzki. Dodatkowo fundacja kupiła wyposażenie części mieszkań, m.in. meble, wyposażenie kuchni, zabawki, środki czystości. Ponadto mamy dostaną od fundacji środki na start, które pomogą im się urządzić w nowych domach. 

Pomoc w starcie zaoferowały także Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Białołęka oraz Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej. Stowarzyszenie także wyposażyło część mieszkań i będzie służyło mamom wsparciem w pierwszych miesiącach od przeprowadzki.

Autorka/Autor:kz/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: um

Pozostałe wiadomości

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl