Przed rozpoczęciem debaty przed budynkiem w warszawskim Wawrze zebrali się zwolennicy wszystkich partii. Zwolennicy PiS skandowali: "Tu jest Polska". Mieli ze sobą banery z napisem "Przyszłość to Polska". Na telebimie PiS przed studiem wyświetlane były hasła niepochlebne dla szefa PO Donalda Tuska. Zwolennicy PiS krzyczeli: "Do Berlina".
Zwolennicy Koalicji Obywatelskiej również zorganizowali telebim, na którym wyświetlana była debata. Skandowali m.in. "Zwyciężymy!". Przynieśli flagi Polski i Unii Europejskiej. Mieli plakaty z politykami, którym kibicują w debacie. Przygotowali też scenę, na której po debacie wystąpił Donald Tusk. Jego zwolennicy krzyczeli: "Dziękujemy!".
Była grupa wyborców Lewicy, a także Trzeciej Drogi, wśród nich m.in. kandydat tej koalicji do Sejmu Ryszard Petru.
Również premier Mateusz Morawiecki przemówił do swoich popleczników. Swoim wyborcom podziękowali także Szymon Hołownia, Joanna Scheuring-Wielgus i Krzysztof Bosak.
Na miejscu były duże siły policji, które oddzielały poszczególne grupy zwolenników.
Debata w telewizji państwowej, mobilizacja zwolenników
Debata wyborcza telewizji państwowej zaczęła się o godz. 18.30. Do udziału w debacie zostało zaproszonych sześć komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy we wszystkich okręgach wyborczych.
Już dwie godziny wcześniej pod budynkiem zaczęli się gromadzić zwolennicy różnych komitetów wyborczych. O przybycie zaapelował premier.
"Zapraszam wszystkich na ul. Wał Miedzeszyński 384 w Warszawie! Spotkajmy się na miejscu o 17.30! Wierzę, że będziemy razem! Do zobaczenia!" - napisał w poniedziałek na platformie X (dawniej Twitter) premier Mateusz Morawiecki.
Przed budynkiem ATM był reporter TVN24 Paweł Łukasik. Jak opisywał, pomiędzy zwolennikami różnych partii dochodziło do spokojnych wymian zdań. – Nie ma napięcia – zastrzegł reporter, choć, jak dodał, było głośno.
PiS reprezentował Morawiecki, Koalicję Obywatelską - Tusk
Prawo i Sprawiedliwość reprezentował premier Mateusz Morawiecki, Koalicję Obywatelską - przewodniczący PO Donald Tusk, a Nową Lewicę - wiceprzewodnicząca partii Joanna Scheuring-Wielgus. Trzecia Droga do debaty wystawiła lidera Polski 2050 Szymona Hołownię, Konfederacja - współprzewodniczącego Krzysztofa Bosaka, a Bezpartyjni Samorządowcy - członka zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztofa Maja.
Politycy odpowiadali na pytania w sześciu rundach poświęconych tematom: migracji, prywatyzacji, wieku emerytalnego, bezpieczeństwa, bezrobocia oraz świadczeń społecznych. Ostatnia, siódma runda, to czas na swobodne wypowiedzi polityków.
Autorka/Autor: katke/b
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24