Przygotuj się na:

MARSZAŁKOWSKA BEZ TRAMWAJÓW

W najbliższy poniedziałek tramwajarze rozpoczną drugi etap remontu torowiska w rejonie placu Bankowego. Jak informuje stołeczny ratusz, przez tydzień tramwaje nie będą jeździły ulicami Marszałkowską i Andersa - od placu Zbawiciela do Muranowskiej.

Najnowsze

"Krowie wymiona" nad Warszawą. "Pojawiają się podczas gwałtownych burz"

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mammatusy nad Mokotowem Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.plMammatusy nad Mokotowem

Mammatusy, zwane również "krowimi wymionami", można było zaobserwować w wielu miejscach Warszawy. Charakterystyczne chmury spowiły niebo w czwartek po południu. Ciekawe zjawisko meteorologiczne chętnie fotografowali nasi czytelnicy.

Zjawisko zaobserwował reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński. Na wykonanych przez niego zdjęciach widać, jak niebo nad Mokotowem spowiły nieczęsto widywane chmury.

- Tym, co obserwowaliśmy na warszawskim niebie w czwartek, jest zjawisko mamma. To przypominające krowie wymiona wypukłości znajdujące się w dolnej części chmury burzowej, na przykład cumulonimbusa lub stratocumulusa. Mammatusy najczęściej zaobserwować można podczas gwałtownych burz. To krótkotrwałe, ale bardzo efektowne zjawisko - wyjaśniła Martyna Płecha z portalu tvnmeteo.pl

Z kolei Maja Popielarska z tej samej redakcji zauważyła, że potocznie chmury te nazywane są "bąbelkowymi". - Mają kształt bąbelków, które są ciągnięte w stronę ziemi. Najprawdopodobniej powstają w momencie, kiedy nad ciepłe powietrze nasuwa się chłód. My to widzimy jako bąbelki, a tak naprawdę to jest oczywiście woda w bardzo drobnych cząsteczkach, która się później skrapla - mówiła prezenterka na antenie TVN24.

Zjawisko mamma zostało zaobserwowane również w kilku innych dzielnicach, a także pod Warszawą. Więcej zdjęć na Kontakcie 24.

NAJNOWSZE >> Burze. Alarmy IMGW mają trzeci stopień, w porywach może wiać z huraganową prędkością

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl