Najnowsze

Ponad 150 milionów na budowę TR Warszawa, 92 mln na remont Sali Kongresowej. Radni przyznali dodatkowe środki

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o trudnej sytuacji finansowej Warszawy
Rafał Trzaskowski o trudnej sytuacji finansowej Warszawy TVN24
wideo 2/3
TVN24Rafał Trzaskowski o trudnej sytuacji finansowej Warszawy

Są pieniądze na budowę siedziby teatru TR Warszawa i kontynuację remontu Sali Kongresowej. Radni zwiększyli finansowanie obu inwestycji o łącznie ponad 240 milionów złotych. Ratusz zapowiada, że w przyszłym roku zostaną ogłoszone przetargi na wybór wykonawców.

Podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy radni przyjęli uchwałę w sprawie budżetu Warszawy na 2022 rok oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej Warszawy na lata 2022-2050. Podczas sesji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaznaczał, że nadchodzący rok "będzie najgorszy od 1989 roku". Jak mówił, Warszawa straci 1,416 miliarda złotych z tytułu podatków PIT i CIT.

Mimo pesymistycznych prognoz radni zdecydowali między innymi o odmrożeniu środków na kilka inwestycji kulturalnych. "Kultura się liczy! Wieloletnia Prognoza Finansowa Miasto Stołeczne Warszawa na najbliższe lata jest naprawdę trudna. Bardzo się cieszę, że mimo ogromnych ubytków w dochodach decyzją Rafała Trzaskowskiego i Rady m.st. Warszawy udało nam się zachować najważniejsze inwestycje kulturalne. Rozłożone na lata, ale stabilne w planowaniu. Te prestiżowe, największe i te lokalne, także ważne dla mieszkańców. Budujemy TR Warszawa, zwiększyliśmy środki na remont Sali Kongresowej" - poinformowała w mediach społecznościowych wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ponad 150 dodatkowych milionów złotych na TR Warszawa

Jak informowaliśmy jesienią, na budowę TR Warszawa do końca 2025 roku zaplanowano około 130 milionów złotych. Urzędnicy przyznawali wówczas, że kwota była znacznie niedoszacowana, by pokryć koszt inwestycji. W czwartek radni zdecydowali, że środki na ten cel zostaną zwiększone do 289 milionów złotych w perspektywie finansowej do 2028 roku.

"Środki wpisane w WPF pozwolą na ogłoszenie przetargu na generalnego wykonawcę robót budowlanych. Według pierwotnych założeń, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa miały być budowane w tym samym czasie. Plany musieliśmy zmienić. Rozpoczęcie budowy TR Warszawa to milowy krok w procesie zmian w centrum Warszawy" - podkreśliła Machnowska-Góra. Jak dodała, mowy budynek teatru będzie "jednym z najnowocześniejszych budynków teatralnych w Europie".

Docelowo na placu Defilad mają stanąć dwa budynki, ułożone w kształt litery L. Pierwszy to powstająca już siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej, która znajdzie się bliżej Marszałkowskiej. Będzie miała prostą formę, jasnej bryły. Drugi budynek, który ma stanąć bliżej Pałacu Kultury, to planowana siedziba Teatru Rozmaitości (TR Warszawa). Bryła budynku będzie ciemniejsza, nieco bardziej zróżnicowana. Podcienie będzie miał tylko od strony pasażu, który znajdzie się pomiędzy TR a MSN.

Decyzja o rozdzieleniu inwestycji zapadła w lutym 2018 roku. Ze względu na sporne działki na placu Defilad przedłużały się procedury administracyjne. Bez kontroli całości terenu teatr nie miał dostępu do drogi publicznej, przez co nie można było wydać pozwolenia na budowę. Ostatecznie dokument udało się pozyskać w styczniu tego roku. Ale od tego momentu sprawa budowy nie posunęła się do przodu.

Dodatkowe środki na ciągnący się od lat remont Sali Kongresowej

Radni poparli też odmrożenie środków na remont Sali Kongresowej. Kwotę w WPF zwiększono do 275 milionów złotych. Wcześniej szacowano, że potrzeba będzie około 183 milionów złotych.

Inwestycja ciągnie się już od 2013 roku. Pierwszy wykonawca remontu ogłosił upadłość i miasto rozwiązało z nim umowę. Zanim to się stało, wykonano głównie prace rozbiórkowe, wzmocniono strop widowni i konstrukcji sceny. Ponadto wykonano elementy instalacji oddymiania i wentylacji mechanicznej. Odnowiono też centralną rozetę nad salą widowiskową i poddano renowacji wszystkie żyrandole. Koszty z tym związane sięgnęły niemal 40 milionów złotych.

Urzędnicy tłumaczyli, że wzrost kosztów inwestycji jest wynikiem zmian w koncepcji modernizacji. Zapadła decyzja, że prace powinny być kompleksowe. Jak wyliczali, w przeciwieństwie do pierwotnego założenia, przewiduje się modernizację Sali Kongresowej wraz z pomieszczeniami powiązanymi, w tym: dostosowanie jej do przepisów budowlanych, wymianę 70-letnich urządzeń technologicznych, unowocześnienie akustyki oraz urządzeń estrady i oświetlenia scenicznego.

W rozmowie z "Gazetą Stołeczną" rzeczniczka ratusza Monika Beuth-Lutyk poinformowała, że w przyszłym roku zostanie wybrany wykonawca prac.

Sala Kongresowa (zdj. archiwalne)PKiN

Inwestycje kulturalne w WPF

Wiceprezydentka Machnowska-Góra poinformowała także, że w WPF zabezpieczone zostały także środki na remont dawnego kina Wars na Rynku Nowego Miasta, gdzie do niedawna działał teatr WARSawy (prawie 14 milionów złotych).

"Koniec roku to dobry okres dla warszawskiej kultury. 30 listopada 2021 roku zawarty został akt notarialny, na mocy którego Miasto stało się właścicielem budynku, w którym od lat 50-tych XX wieku mieściło się kino Wars, a ostatnio działał niezależny TEATR WARSawy. Deweloper, do którego należała część budynku, otrzymał w ramach zamiany inną nieruchomość, a zamiana była związana z koniecznością dopłaty różnicy w wartościach nieruchomości" - wyjaśniła.

Dodatkowo zabezpieczono też środki na modernizację Osiedla Jazdów - 10 milionów złotych. Ratusz zamierza także wspólnie z aktywistami z osiedla złożyć wniosek o dofinansowanie unijne. Finansowanie na budowę nowych siedzib dostaną Żoliborski Dom Kultury (8 milionów złotych) i Centrum Kultury w Ursusie (50 milionów złotych.) 17 milionów złotych zostanie przeznaczone na na budowę mediateki w Wesołej.

Teatr WarSawyGoogle Maps

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości