Ponad 150 milionów na budowę TR Warszawa, 92 mln na remont Sali Kongresowej. Radni przyznali dodatkowe środki

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o trudnej sytuacji finansowej Warszawy
Rafał Trzaskowski o trudnej sytuacji finansowej Warszawy TVN24
wideo 2/3
Rafał Trzaskowski o trudnej sytuacji finansowej Warszawy TVN24

Są pieniądze na budowę siedziby teatru TR Warszawa i kontynuację remontu Sali Kongresowej. Radni zwiększyli finansowanie obu inwestycji o łącznie ponad 240 milionów złotych. Ratusz zapowiada, że w przyszłym roku zostaną ogłoszone przetargi na wybór wykonawców.

Podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy radni przyjęli uchwałę w sprawie budżetu Warszawy na 2022 rok oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej Warszawy na lata 2022-2050. Podczas sesji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaznaczał, że nadchodzący rok "będzie najgorszy od 1989 roku". Jak mówił, Warszawa straci 1,416 miliarda złotych z tytułu podatków PIT i CIT.

Mimo pesymistycznych prognoz radni zdecydowali między innymi o odmrożeniu środków na kilka inwestycji kulturalnych. "Kultura się liczy! Wieloletnia Prognoza Finansowa Miasto Stołeczne Warszawa na najbliższe lata jest naprawdę trudna. Bardzo się cieszę, że mimo ogromnych ubytków w dochodach decyzją Rafała Trzaskowskiego i Rady m.st. Warszawy udało nam się zachować najważniejsze inwestycje kulturalne. Rozłożone na lata, ale stabilne w planowaniu. Te prestiżowe, największe i te lokalne, także ważne dla mieszkańców. Budujemy TR Warszawa, zwiększyliśmy środki na remont Sali Kongresowej" - poinformowała w mediach społecznościowych wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ponad 150 dodatkowych milionów złotych na TR Warszawa

Jak informowaliśmy jesienią, na budowę TR Warszawa do końca 2025 roku zaplanowano około 130 milionów złotych. Urzędnicy przyznawali wówczas, że kwota była znacznie niedoszacowana, by pokryć koszt inwestycji. W czwartek radni zdecydowali, że środki na ten cel zostaną zwiększone do 289 milionów złotych w perspektywie finansowej do 2028 roku.

"Środki wpisane w WPF pozwolą na ogłoszenie przetargu na generalnego wykonawcę robót budowlanych. Według pierwotnych założeń, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa miały być budowane w tym samym czasie. Plany musieliśmy zmienić. Rozpoczęcie budowy TR Warszawa to milowy krok w procesie zmian w centrum Warszawy" - podkreśliła Machnowska-Góra. Jak dodała, mowy budynek teatru będzie "jednym z najnowocześniejszych budynków teatralnych w Europie".

Docelowo na placu Defilad mają stanąć dwa budynki, ułożone w kształt litery L. Pierwszy to powstająca już siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej, która znajdzie się bliżej Marszałkowskiej. Będzie miała prostą formę, jasnej bryły. Drugi budynek, który ma stanąć bliżej Pałacu Kultury, to planowana siedziba Teatru Rozmaitości (TR Warszawa). Bryła budynku będzie ciemniejsza, nieco bardziej zróżnicowana. Podcienie będzie miał tylko od strony pasażu, który znajdzie się pomiędzy TR a MSN.

Decyzja o rozdzieleniu inwestycji zapadła w lutym 2018 roku. Ze względu na sporne działki na placu Defilad przedłużały się procedury administracyjne. Bez kontroli całości terenu teatr nie miał dostępu do drogi publicznej, przez co nie można było wydać pozwolenia na budowę. Ostatecznie dokument udało się pozyskać w styczniu tego roku. Ale od tego momentu sprawa budowy nie posunęła się do przodu.

Dodatkowe środki na ciągnący się od lat remont Sali Kongresowej

Radni poparli też odmrożenie środków na remont Sali Kongresowej. Kwotę w WPF zwiększono do 275 milionów złotych. Wcześniej szacowano, że potrzeba będzie około 183 milionów złotych.

Inwestycja ciągnie się już od 2013 roku. Pierwszy wykonawca remontu ogłosił upadłość i miasto rozwiązało z nim umowę. Zanim to się stało, wykonano głównie prace rozbiórkowe, wzmocniono strop widowni i konstrukcji sceny. Ponadto wykonano elementy instalacji oddymiania i wentylacji mechanicznej. Odnowiono też centralną rozetę nad salą widowiskową i poddano renowacji wszystkie żyrandole. Koszty z tym związane sięgnęły niemal 40 milionów złotych.

Urzędnicy tłumaczyli, że wzrost kosztów inwestycji jest wynikiem zmian w koncepcji modernizacji. Zapadła decyzja, że prace powinny być kompleksowe. Jak wyliczali, w przeciwieństwie do pierwotnego założenia, przewiduje się modernizację Sali Kongresowej wraz z pomieszczeniami powiązanymi, w tym: dostosowanie jej do przepisów budowlanych, wymianę 70-letnich urządzeń technologicznych, unowocześnienie akustyki oraz urządzeń estrady i oświetlenia scenicznego.

W rozmowie z "Gazetą Stołeczną" rzeczniczka ratusza Monika Beuth-Lutyk poinformowała, że w przyszłym roku zostanie wybrany wykonawca prac.

Sala Kongresowa (zdj. archiwalne)PKiN

Inwestycje kulturalne w WPF

Wiceprezydentka Machnowska-Góra poinformowała także, że w WPF zabezpieczone zostały także środki na remont dawnego kina Wars na Rynku Nowego Miasta, gdzie do niedawna działał teatr WARSawy (prawie 14 milionów złotych).

"Koniec roku to dobry okres dla warszawskiej kultury. 30 listopada 2021 roku zawarty został akt notarialny, na mocy którego Miasto stało się właścicielem budynku, w którym od lat 50-tych XX wieku mieściło się kino Wars, a ostatnio działał niezależny TEATR WARSawy. Deweloper, do którego należała część budynku, otrzymał w ramach zamiany inną nieruchomość, a zamiana była związana z koniecznością dopłaty różnicy w wartościach nieruchomości" - wyjaśniła.

Dodatkowo zabezpieczono też środki na modernizację Osiedla Jazdów - 10 milionów złotych. Ratusz zamierza także wspólnie z aktywistami z osiedla złożyć wniosek o dofinansowanie unijne. Finansowanie na budowę nowych siedzib dostaną Żoliborski Dom Kultury (8 milionów złotych) i Centrum Kultury w Ursusie (50 milionów złotych.) 17 milionów złotych zostanie przeznaczone na na budowę mediateki w Wesołej.

Teatr WarSawyGoogle Maps

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl