Najnowsze

Spoczywa tam 500 ofiar cholery. Budują dojście do tajemniczego cmentarza

Najnowsze

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Budują dojście do cmentarza cholerycznego
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plBudują dojście do cmentarza cholerycznego

Trwają prace przy budowie dojścia do cmentarza cholerycznego na Pradze Północ. Przez lata, żeby się tam dostać, trzeba było przedzierać się przez chaszcze i pokonywać nasypy kolejowe.

- Wiadukt kolejowy, który ułatwi mieszkańcom dostęp do cmentarza cholerycznego, powstaje w ramach większego projektu pod nazwą "Poprawa przepustowości linii kolejowej E 20 na odcinku Warszawa – Mińsk Mazowiecki" – mówi Karol Jakubowski z PKP PLK. Jak dodaje, nowo budowane przejście pod torami o wysokości trzech i pół metra oraz szerokości pięciu metrów zapewni dogodną komunikację pieszym oraz służbom porządkowym.

Jak zapewnia przedstawiciel kolejarzy, bezpiecznie dojść do cmentarza będziemy mogli już w sierpniu. Pierwsza o budowie tunelu napisała "Gazeta Stołeczna".

Cmentarz Choleryczny na PradzeMuzeum Historyczne Warszawy, tvnwarszawa.pl

Tajemniczy cmentarz

Na praskim cmentarzu cholerycznym pochowane są ofiary epidemii cholery z 1872 roku oraz siedmiu żołnierzy "bałwochwalców", czyli tych, którzy praktykowali wierzenia pogańskie. Historię cmentarza opisywaliśmy już na tvnwarszawa.pl.

W 1874 roku rozpoczęto prace przy budowie kolei, która całkowicie odcięła cmentarz od "cywilizacji". Ale ostatnia ofiara cholery została pochowana na Pradze w 1883 roku. Potem pamięć o cmentarzu przeminęła.

Szczątki zmarłych wydobyto przy okazji robót w okolicy dzisiejszego ronda Żaba – w 1908 roku. Złożono wówczas we wspólnej mogile, około 100 metrów na wschód od terenu właściwego cmentarza. Ustawiono ceglany mur, w środku, na podwyższeniu, postawiono kamienny krzyż.

W czasie okupacji cmentarz popadł w ruinę. Dopiero 10 lat temu teren został uporządkowany, a mur i krzyż odnowione. Było to efektem wspólnej inicjatywy społeczników i kolejarzy przy finansowym wsparciu prywatnych firm.

Tak wyglądało dojście do cmentarza:

Cmentarz Choleryczny w Warszawie
Cmentarz Choleryczny w WarszawieMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Cmentarz Choleryczny na Pradze | Google Earth

Autor:kz/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Historyczne Warszawy, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości