Z Krasnosielca do Hollywood. Bracia Warner dołączyli do galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Historia braci Warner w galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN
Historia braci Warner w galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN
wideo 2/6
Historia braci Warner w galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie galerię "Dziedzictwo" uzupełniono o czwórkę nowych bohaterów - braci Warner, założycieli imperium filmowego. Na uroczystości obecni byli m.in. David Zaslav, Prezydent i CEO Warner Bros. Discovery, oraz Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Miała związek z obchodzonym w tym roku 100-leciem wytwórni Warner Bros. Pictures.

Galeria "Dziedzictwo", która jest poświęcona kulturowemu dorobkowi polskich Żydów, została wzbogacona o kolejne biografie, braci Warner. Albert, Sam i Harry byli polskimi imigrantami żydowskiego pochodzenia, którzy stworzyli słynną wytwórnię filmową, oraz Jacka, urodzonego już w Kanadzie.

- W tej przestrzeni chcemy w symboliczny sposób upamiętnić wkład polskich Żydów w cywilizację, zarówno polską, żydowską, jak i światową. W tej chwili mamy 27 indywidualnych historii, bo od niedawna jedną z tych historii jest historia braci Warner. Są to postacie, które reprezentują bardzo różne obszary. To konstelacja bohaterów reprezentujących różnorodność dziedzin i jednocześnie różnorodność ścieżek życiowych polskich Żydów w XIX i XX wieku - powiedziała dr Tamara Sztyma, kuratorka wystawy.

Galerii "Dziedzictwo" uzupełniona została o życiorysy braci Warner
Galerii "Dziedzictwo" uzupełniona została o życiorysy braci Warner

Stworzyli imperium filmowe

Trzech z braci Warner – Albert, Sam i Harry – przyszli na świat w drugiej połowie XIX wieku w Krasnosielcu, w miejscowości położonej w północno-wschodniej w Polsce. Najmłodszy z nich, Jack, urodził się już w Kanadzie, gdy rodzina Wonsalów wyemigrowała w końcu lat 80. XIX wieku z Polski do Ameryki. To za oceanem zaczęli budować na początku XX wieku swoje imperium filmowe.

Historia braci Warner w galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN
Historia braci Warner w galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN

- Najpierw zaczęli od prowadzenia kina objazdowego, następnie przerzucili się na dystrybucję filmów i wreszcie na ich produkcję na początku lat 20., zakładając studio Warner Bros. Ich historia jest jedną z najbardziej reprezentatywnych dla tego wielkiego zaangażowania i udziału żydowskich migrantów z ziem polskich w rozwój kinematografii - dodała dr Sztyma.

Galeria "Dziedzictwo" została wzbogacona o biografie braci WarnerówMuzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Podkreśliła jednocześnie, że tej galerii nie należy traktować w kategoriach galerii sław. - Ta galeria jest dla nas bardziej dopowiedzeniem historycznej narracji muzeum. Chcemy coś więcej powiedzieć na temat żydowskiej historii w XIX i XX wieku. XIX wiek to czas, w którym wielu Żydów wychodzi ze świata tradycji i zaczyna funkcjonować w otaczającym społeczeństwie. W losach postaci prezentowanych w galerii odbija się całe złożone żydowskie doświadczenie historyczne w XIX i XX wieku. To asymilacja, akulturacja i emigracja - wyjaśniła kuratorka.

Galeria "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN
Galeria "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN

Władze Warner Bros. Discovery w muzeum

Udział w uroczystościach wzięli między innymi Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery Poland i CEO TVN, David Zaslav, President i CEO Warner Bros. Discovery, oraz Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Od maja 2022 roku TVN jest częścią rodziny Warner Bros. Discovery. 

CZYTAJ TEŻ: Mark Brzezinski w Muzeum POLIN o "niesamowitej historii relacji polsko-amerykańsko-żydowskich"

- Ta sala dziedzictwa opowiada niesamowitą historię relacji polsko-amerykańsko-żydowskich. Pod wieloma względami ta sala zatacza pewien krąg - powiedział Brzezinski. - Weźmy na przykład braci Warner. Pochodzili z małego miasteczka w środkowej Polsce. Przybyli do Ameryki, nie mając nic. Zbudowali firmę filmową o globalnej skali, a teraz jesteśmy tutaj, w kraju ich pochodzenia, w Muzeum POLIN, które oddaje hołd - dodał.

Autorka/Autor:mm/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl