Z Krasnosielca do Hollywood. Bracia Warner dołączyli do galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Historia braci Warner w galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN
Historia braci Warner w galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN
wideo 2/6
Historia braci Warner w galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie galerię "Dziedzictwo" uzupełniono o czwórkę nowych bohaterów - braci Warner, założycieli imperium filmowego. Na uroczystości obecni byli m.in. David Zaslav, Prezydent i CEO Warner Bros. Discovery, oraz Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Miała związek z obchodzonym w tym roku 100-leciem wytwórni Warner Bros. Pictures.

Galeria "Dziedzictwo", która jest poświęcona kulturowemu dorobkowi polskich Żydów, została wzbogacona o kolejne biografie, braci Warner. Albert, Sam i Harry byli polskimi imigrantami żydowskiego pochodzenia, którzy stworzyli słynną wytwórnię filmową, oraz Jacka, urodzonego już w Kanadzie.

- W tej przestrzeni chcemy w symboliczny sposób upamiętnić wkład polskich Żydów w cywilizację, zarówno polską, żydowską, jak i światową. W tej chwili mamy 27 indywidualnych historii, bo od niedawna jedną z tych historii jest historia braci Warner. Są to postacie, które reprezentują bardzo różne obszary. To konstelacja bohaterów reprezentujących różnorodność dziedzin i jednocześnie różnorodność ścieżek życiowych polskich Żydów w XIX i XX wieku - powiedziała dr Tamara Sztyma, kuratorka wystawy.

Galerii "Dziedzictwo" uzupełniona została o życiorysy braci Warner
Galerii "Dziedzictwo" uzupełniona została o życiorysy braci Warner

Stworzyli imperium filmowe

Trzech z braci Warner – Albert, Sam i Harry – przyszli na świat w drugiej połowie XIX wieku w Krasnosielcu, w miejscowości położonej w północno-wschodniej w Polsce. Najmłodszy z nich, Jack, urodził się już w Kanadzie, gdy rodzina Wonsalów wyemigrowała w końcu lat 80. XIX wieku z Polski do Ameryki. To za oceanem zaczęli budować na początku XX wieku swoje imperium filmowe.

Historia braci Warner w galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN
Historia braci Warner w galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN

- Najpierw zaczęli od prowadzenia kina objazdowego, następnie przerzucili się na dystrybucję filmów i wreszcie na ich produkcję na początku lat 20., zakładając studio Warner Bros. Ich historia jest jedną z najbardziej reprezentatywnych dla tego wielkiego zaangażowania i udziału żydowskich migrantów z ziem polskich w rozwój kinematografii - dodała dr Sztyma.

Galeria "Dziedzictwo" została wzbogacona o biografie braci WarnerówMuzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Podkreśliła jednocześnie, że tej galerii nie należy traktować w kategoriach galerii sław. - Ta galeria jest dla nas bardziej dopowiedzeniem historycznej narracji muzeum. Chcemy coś więcej powiedzieć na temat żydowskiej historii w XIX i XX wieku. XIX wiek to czas, w którym wielu Żydów wychodzi ze świata tradycji i zaczyna funkcjonować w otaczającym społeczeństwie. W losach postaci prezentowanych w galerii odbija się całe złożone żydowskie doświadczenie historyczne w XIX i XX wieku. To asymilacja, akulturacja i emigracja - wyjaśniła kuratorka.

Galeria "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN
Galeria "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN

Władze Warner Bros. Discovery w muzeum

Udział w uroczystościach wzięli między innymi Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery Poland i CEO TVN, David Zaslav, President i CEO Warner Bros. Discovery, oraz Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Od maja 2022 roku TVN jest częścią rodziny Warner Bros. Discovery. 

CZYTAJ TEŻ: Mark Brzezinski w Muzeum POLIN o "niesamowitej historii relacji polsko-amerykańsko-żydowskich"

- Ta sala dziedzictwa opowiada niesamowitą historię relacji polsko-amerykańsko-żydowskich. Pod wieloma względami ta sala zatacza pewien krąg - powiedział Brzezinski. - Weźmy na przykład braci Warner. Pochodzili z małego miasteczka w środkowej Polsce. Przybyli do Ameryki, nie mając nic. Zbudowali firmę filmową o globalnej skali, a teraz jesteśmy tutaj, w kraju ich pochodzenia, w Muzeum POLIN, które oddaje hołd - dodał.

Autorka/Autor:mm/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Pozostałe wiadomości

Ktoś powybijał szklane panele w ponad 20 barierkach przy Wisłostradzie, na wysokości Zamku Królewskiego.

Powybijane szyby na tyłach zamku. Ponad 20 barierek uszkodzonych

Powybijane szyby na tyłach zamku. Ponad 20 barierek uszkodzonych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1158 podrobionych zegarków znaleźli funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej w przesyłkach kurierskich. W paczkach było również 19 tysięcy tabletek na potencję. Wszystkie zostały nadane przez jedną firmę.

Ponad 1600 paczek od jednego nadawcy, a w nich podróbki zegarków i leki na potencję

Ponad 1600 paczek od jednego nadawcy, a w nich podróbki zegarków i leki na potencję

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Są zarzuty dla dwóch opiekunek z Domu Pomocy Społecznej w Pułtusku, które nagrały nagą pensjonariuszkę podczas kąpieli. W sprawie podejrzany jest też mąż jednej z kobiet, który udostępnił wideo w sieci.

Nagrały nagą podopieczną domu pomocy społecznej podczas mycia. Zarzuty po pół roku śledztwa

Nagrały nagą podopieczną domu pomocy społecznej podczas mycia. Zarzuty po pół roku śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30 lipca rozpoczną się główne obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku pod hasłem "W jak wolność". "Kochali Warszawę, kochali Polskę, ale przede wszystkim byli solidarni i nade wszystko cenili wolność" - napisali organizatorzy o powstańcach.

80. rocznica Powstania Warszawskiego pod hasłem "W jak wolność"

80. rocznica Powstania Warszawskiego pod hasłem "W jak wolność"

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Pod Górą Kalwarią zderzyły się samochód ciężarowy i osobowy. Oba stanęły w ogniu. Trwa akcja gaśnicza i ratunkowa. Jedna osoba nie żyje. Są utrudnienia.

Po zderzeniu dwa samochody stanęły w ogniu. Jedna osoba nie żyje

Po zderzeniu dwa samochody stanęły w ogniu. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Czaplinek kierujący autem osobowym zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do wypadku doszło niedaleko miejsca, w którym chwilę wcześniej dwa samochody po zderzeniu stanęły w płomieniach.

Na krajowej "50" kierowca uderzył w przepust, trzy kilometry od tragicznego zdarzenia na tej trasie

Na krajowej "50" kierowca uderzył w przepust, trzy kilometry od tragicznego zdarzenia na tej trasie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrol strażniczek miejskich interweniował wobec półnagiego mężczyzny, który spał na placu Zamkowym w pobliżu kościoła. Mężczyzna obrzucił funkcjonariuszki stekiem wyzwisk. Odpowie za ich znieważenie.

Półnagi spał obok kościoła. Po przebudzeniu obrażał strażniczki miejskie

Półnagi spał obok kościoła. Po przebudzeniu obrażał strażniczki miejskie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali czterech cudzoziemców, którzy w Polsce przebywali nielegalnie. Dwóch z nich wpadło w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców.

Zatrzymani w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców. Przebywali w Polsce nielegalnie

Zatrzymani w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców. Przebywali w Polsce nielegalnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

44-latek był poszukiwany listem gończym, ale wakacje spędzał za granicą. Został zatrzymany po powrocie do Polski. Inny urlopowicz wpadł z kolei w Łebie, gdzie pojechał wypocząć po ponad dwóch latach ukrywania się.

Jednego zatrzymali po powrocie z urlopu, drugiego po przyjeździe nad morze

Jednego zatrzymali po powrocie z urlopu, drugiego po przyjeździe nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl/pl

Frezowanie jezdni na placu Na Rozdrożu dobiegło końca. Podobnie jak większość prac. Plac funkcjonuje już w docelowej formie. Została kosmetyka: wykonawca prowadzi prace uzupełniające i sprząta plac budowy.

Plac Na Rozdrożu dostępny dla wszystkich

Plac Na Rozdrożu dostępny dla wszystkich

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W jednym z domów w Ciechanowie odnaleziono ciała małżeństwa. Na ciele kobiety i mężczyzny były rany zadane najprawdopodobniej nożem. Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia w tej sprawie.

Śmierć kobiety i mężczyzny w Ciechanowie. Mieli rany kłute, w domu było ich trzyletnie dziecko

Śmierć kobiety i mężczyzny w Ciechanowie. Mieli rany kłute, w domu było ich trzyletnie dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch 15-latków trafiło w poniedziałek do szpitala po tym, jak zostali zranieni nożem w Lesie Bródnowskim. W sprawie zatrzymano 25-latka, który miał być agresorem, jednak teraz policja ma dowody, że pierwsi zaatakowali nastolatkowie. Zatrzymano łącznie czterech nieletnich. Wśród nich jest 13-latka.

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Mechaniczna zapora przy wjeździe na bulwary wiślane w okolicy mostu Poniatowskiego nie działa od kilku miesięcy. Koszt naprawy trzech chowanych słupów wyniesie aż 110 tysięcy złotych. Jak słyszymy w Zarządzie Zieleni, środki na ten cel są. Dlaczego więc słupki nadal tkwią w ziemi? - Czekamy na jedną z części - tłumaczy rzeczniczka Zarządu Zieleni.

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP