Zryta ziemia i zniszczone trawniki. Dziki znów odwiedziły popularny park

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zniszczenia w Parku Magiczna po wizycie dzików
Zniszczenia w Parku Magiczna po wizycie dzików
tvnwarszawa.pl
tvnwarszawa.plZniszczenia w Parku Magiczna po wizycie dzików

Trawnik w Parku Magiczna został zniszczony po wizycie dzików - alarmuje mieszkanka Białołęki. Urząd dzielnicy przyznaje, że w ostatnich dniach podobnych zgłoszeń było kilkanaście, a do parku zwierzęta dostały się prawdopodobnie przez uchyloną furtkę.

W tym tygodniu mieszkanka Białołęki przysłała nam zdjęcia oraz nagranie z parku Magiczna przy Skarbka z Gór, gdzie stado dzików zniszczyło trawniki. Jak zaznaczyła nasza czytelniczka, to już kolejna taka sytuacja w tym miejscu. - Wcześniej zniszczeń było niewiele. Teraz są już widoczne niemal w całym parku - zaznaczyła.

"Ktoś zostawił otwartą furtkę"

Parkiem Magiczna zarządza urząd dzielnicy Białołęka. - W ostatnich dniach otrzymaliśmy kilkanaście zgłoszeń dotyczących obecności dzików i zniszczeń przez nie wyrządzonych. Jest to związane ze zwiększonym żerowaniem zwierząt przed okresem zimowym - przyznała Marzena Gawkowska, rzeczniczka prasowa białołęckiego ratusza. Dodała, że zgłoszenia dotyczyły m.in. Parku Picassa, ulicy Leśnej Polanki, Parku przy ul. Brzezińskiej, ul. Lewandów, ul. Ciupagi, ul. Erazma z Zakroczymia, a także parku Magiczna.

- Jeśli chodzi o Park Magiczna, rzeczywiście, dziki zniszczyły dużą część trawników. Park Magiczna jest ogrodzony solidną siatką, która zabezpiecza przeciwko wtargnięciu dzików. Zwierzęta jednak dostały się przez furtki, które ktoś z mieszkańców pozostawił otwarte - przekazała Gawkowska. - Szacujemy koszty naprawy trawnika. W tym roku wyrównamy zrytą ziemię. Jeśli chodzi o dosiewanie trawy, zajmiemy się tym wiosną, bo teraz może być za późno na tego typu prace, a poza tym dziki mogą wrócić - dodała rzeczniczka dzielnicy.

Gawkowska zaznaczyła, że zwiększona populacja dzików oraz wyrządzane przez nie szkody to problemy nie tylko Białołęki. Spośród warszawskich dzielnic borykają się z nimi także Wawer czy Wilanów. - Zgłoszenia te od razu przekazujemy do Lasów Miejskich. Informujemy także mieszkańców, że mogą kontaktować się w tej sprawie bezpośrednio z miejską jednostką - podkreśliła.

Czytaj też: Dziki znają nawet... harmonogram odbioru odpadów. "Te zwierzęta często lasu w ogóle nie widziały"

Park Magiczna - wyjątkowe miejsce

Park Magiczna to jedna z najmłodszych inwestycji o charakterze sportowo-rekreacyjnym w dzielnicy. W projekcie uwzględniono wyniku konsultacji społecznych z 2012 roku. W pierwszym etapie wytyczone zostały alejki, wzdłuż których ustawiono ławki. Zachowana została istniejąca zieleń i posadzono nowe drzewa oraz krzewy. Dookoła całego terenu wyznaczona została aleja z chodnikiem dla pieszych i ścieżki dla rowerzystów i rolkarzy. Młodzież zyskała miejsce do gier zespołowych w postaci wielofunkcyjnego boiska do gry m.in. w piłkę nożną i koszykówkę. Są też stoły do ping-ponga i skatepark oraz bikepark. 

W kolejnym etapie mieszkańcy zyskali siłownię plenerową oraz stoły do gry w szachy. Dzieci natomiast mogą bawić się na kilku placach zabaw dostosowanych do różnych przedziałów wiekowych. Jest też dziki zakątek z figurami zwierząt oraz trzy altany edukacyjne.

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości