1593 inwestycje i remonty. Plany ratusza na 2020 rok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Inwestycje i remonty drogowe UM

Ponad pięć miliardów złotych zamierza wydać w tym roku Warszawa na remonty i inwestycje. Lista liczy prawie 1600 pozycji, znajdują się na niej m.in. rozbudowa drugiej linii metra, inwestycje tramwajowe, doświetlanie przejść, remonty ulic i wytyczanie ścieżek rowerowych.

- Choć na ten rok otrzymaliśmy nieco mniej zgłoszeń niż w roku minionym, nie oznacza to, że jest ich mało. To 1593 inwestycje i remonty na drogach. 353 inwestycje wymagały koordynacji między sobą - powiedział Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy. Jak przyznał, w roku 2020 szczególny priorytet będzie miała budowa metra, ale nadrzędnym celem pozostaje poprawa bezpieczeństwa na ulicach.

Nowy dyrektor Biura Polityki Mobilności i Transportu Waldemar Lasek przypomniał, że w 2019 roku odnotowano spadek liczby ofiar śmiertelnych na warszawskich drogach: z 43 do 35. Zmalała wśród nich liczba zabitych pieszych: z 23 do 21 (ale trzeba zastrzec, że oznacza to procentowy wzrost śmiertelności pieszych z 53 do 60 procent). Lasek podał też dane za pierwsze tygodnie tego roku, które pokazują minimalne polepszenie tragicznej statystyki: dziewięciu zabitych w 2019 (w tym ośmiu pieszych), wobec ośmiu (siedmiu pieszych) w tym samym okresie 2020 roku.

Priorytet dla budowy metra

Budżet inwestycyjny Zarządu Transportu Miejskiego w 2020 roku wynosi ponad miliard złotych, a jego największą część stanowić będzie budowa metra. Trwają przygotowania do uruchomienia trzech nowych stacji na Woli. - W związku z tym między 8 a 15 marca stacja Daszyńskiego będzie wyłączona. Chodzi o połączenie infrastruktury starych i nowych stacji: Płocka, Młynów, Księcia Janusza - zapowiedział podczas środowej konferencji prasowej Wiesław Witek, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Tak wyglądają wolskie stacje metra
Tak wyglądają wolskie stacje metra um

Wykonawca metra pracuje na wschodnim odcinku, gdzie powstają stacje: Zacisze, Kondratowicza i Bródno. Tarcze TBM Anna i Maria są już montowane i w kwietniu mają rozpocząć drążenie tuneli w stronę stacji Trocka. Na odcinku zachodnim budowniczowie zeszli już pod ziemię na stacjach Ulrychów i Powstańców Śląskich. Trwają również prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy kolejnych stacji na Bemowie i Stacji Techniczno-Postojowej Karolin (dawne Mory). Budowa całej linii M2 ma zostać zakończona i rozliczona przed 2023 rokiem.

Tramwaj na Tarchomin, zielone torowiska

Tramwaje Warszawskie budują linię na Tarchomin. W ramach inwestycji wybudowanych zostanie blisko 900 metrów trawiastego torowiska od Strumykowej do pętli Winnica i trzy nowe przystanki. Ponadto od Winnicy do Dzierzgońskiej powstanie nowa jezdnia wraz z chodnikami i drogami dla rowerów. - Stan zaawansowania prac wyprzedza harmonogram. Pracujemy nad sprawami wodnymi, przepustem pod infrastrukturą. Zakończenie prac planowane jest na przełom 2020 i 2021 roku - zapowiedział Wiesław Witek.

Tramwajarze będą w tym roku startować również z kolejnymi przetargami, m.in. na budowę trasy na Kasprzaka. W lipcu zajmą się remontem torów na Grójeckiej w rejonie ulic Korotyńskiego i Dickensa. Pod koniec lipca będą prowadzone prace u zbiegu alei Jana Pawła II i Stawek. Z kolei sierpień przyniesie prace związane z wymianą rozjazdów na placu Bankowym. Ostatnie prace remontowe będą prowadzone do początku października, gdy zakończy się wzmacnianie i wymiana torów między rondem Wiatraczna a pętlą Gocławek na Grochowskiej.

Wiosną zazieleni się półtorakilometrowe torowisko między aleją Zieleniecką a rondem Wiatraczna.

Nowe parkingi Park&Ride

W tym roku wystartuje także budowa parkingu Parkuj i Jedź PKP Żerań na co najmniej 220 miejsc dla samochodów i 110 dla rowerów. Roboty budowlane rozpoczną się w drugiej połowie roku. Kolejnym nowym parkingiem Parkuj i Jedź będzie ten przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki dla około 130 samochodów i 30 rowerów. W tym roku prowadzone będą prace projektowe, budowa - dopiero w przyszłym.

W planach ZTM jest również budowa czterech wind na stacji metra Pole Mokotowskie oraz wymiana podnośnika na windę na stacji Racławicka.

Brakująca estakada, problem z tunelami

W 2020 roku Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych będzie pracował nad 27 zadaniami o wartości 222 milionów złotych.

W tym roku zakończą się dwie ważne inwestycje w Wawrze. Przebudowany odcinek Wału Miedzeszyńskiego zapewni połączenie z Południową Obwodnicą Warszawy. Na ukończeniu jest również remont Traktu Lubelskiego - odcinek od Zwoleńskiej do Borowieckiej.

Drogowcy przebudują też skrzyżowanie ulic Grójeckiej, Harfowej i Racławickiej (początek robót już w ten czwartek). Rozpoczną też prace przy przebudowie Wybrzeża Helskiego i Wybrzeża Szczecińskiego w związku z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym. Inwestycja ta budzi kontrowersje w związku w wycinką kilkuset drzew. 

Wcinka drzew wzdłuż Wybrzeża Helskiego
Wcinka drzew wzdłuż Wybrzeża HelskiegoLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

W 2020 roku ZMID planuje ogłosić także przetarg na kolejny odcinek Ciszewskiego między Ursynowem a Wilanowem (od Kiedacza do alei Rzeczypospolitej). Z kolei u zbiegu Żołnierskiej z Marsa wybuduje brakującą estakadę do skrętu w prawo z Żołnierskiej w Marsa. - Z tą inwestycją będą się niestety wiązać utrudnienia. Kończymy przygotowania, niebawem przetarg na wybór wykonawcy - zapowiedziała Anna Piotrowska, dyrektorka ZMID.

Przyznała, że są problemy, by dogadać się z PKP PLK w realizacji dwóch tuneli drogowych w Wesołej i Rembertowie. - Jak pokazuje praktyka, wspólne inwestycje są problemowe. Tutaj niestety nie ma do końca spójności między jednym a drugim inwestorem - stwierdziła. Piotrowska przyznała, że kłopoty nie wynikają wyłącznie z postawy kolejarzy. - Jest także szereg problemów wynikających z potrzeb, jakie zgłaszają jednostki miasta - tłumaczyła. Jak sprecyzowała, poza kwestiami finansowymi, rozbieżności dotyczą "ustalenie właściwej geometrii i obsługi komunikacyjnej terenu związanej z tunelami".

Jak dodała, w tym rejonie najbliższy realizacji jest budowa wiaduktu na Chełmżyńskiej, czyli trzeciej z inwestycji, które mają usprawnić ruch we wschodnio-południowej części Warszawy.

ZMID zapowiada również zakończenie prac nad projektem pierwszego warszawskiego woonerfu, na Środkowej.

Weekendowe frezowanki

We współpracy z dzielnicami kontynuowany będzie również program utwardzania dróg gruntowych, a Zarząd Dróg Miejskich przygotowuje weekendowe frezowania. W planach jest wymiana nawierzchni m.in. na Potockiej (na odcinku od Mickiewicza do Gwiaździstej), Kobylańskiej (Zawodzie - Spiralna), Pięknej (Aleje Ujazdowskie - Górnośląska), a także na rondach de Gaulle’a, Szczepańskiego "Ziutka", jak również na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej.

Przeprowadzone zostaną także kolejne remonty chodników. Nowe trotuary pojawią się m.in. na Idzikowskiego, Ludnej, Odyńca (strona północna), Pięknej i Skierniewickiej.

Prace na Trasie Łazienkowskiej

Najtrudniejszym zadaniem dla drogowców będą prace na Trasie Łazienkowskiej. W 2020 r. ZMID planuje zakończyć projektowanie i ogłosić przetargi na budowę ekranów akustycznych w ciągu alei Stanów Zjednoczonych wraz z modernizacją wiaduktów nad Paryską oraz w ciągu Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli.

Z kolei Zarząd Dróg Miejskich ma w planach remont wiaduktu na węźle alei Stanów Zjednoczonych z Ostrobramską i Kinową. Urzędnicy przyznają, że ze względu na zakres prac będą one wiązać się z całkowitym wyłączeniem obiektu, dlatego będą prowadzone głównie w czasie wakacji.

Przebudowa czeka aleję Jana Pawła II, która zyska drogę rowerową, nowe chodniki i szpalery drzew między rondem ONZ a Nowogrodzką. Na rondzie Czterdziestolatka pojawią się przejścia dla pieszych.

- W 2020 rok Zarząd Dróg Miejskich wchodzi z umiarkowanym optymizmem. Zima jest łagodna, więc nie powinna się tak odbić na infrastrukturze drogowej jak poprzednie. Warunki atmosferyczne pozwalają kontynuować prace rozpoczęte w poprzednim roku - mówił Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM. Jak dodał, pozytywnie nastrajają oferty składane w ostatnich przetargach przez firmy. - Widać spore zainteresowanie, nieobserwowane w ciągu ostatnich dwóch lat. Ceny przestały rosnąć, pojawiają się ceny poniżej kosztorysów. W pierwszych postępowaniach wpłynęło nawet po kilkanaście ofert. W zeszłym roku często nie było żadnej albo żadna nie mieściła się w kosztorysie - przekonywał szef drogowców.

W tym roku planują oni kontynuować audyty przejść dla pieszych (ostatnie sześć dzielnic). Pojawią się nowe sygnalizacje w najbardziej niebezpiecznych miejscach, m.in. na Kijowskiej, Kajki, KOR oraz w alei Krakowskiej. Przebudowana zostanie sygnalizacja przy skrzyżowaniu Marszałkowskiej z Królewską.

Jak zapowiedział Puchalski, w zintegrowany system zarządzania ruchem ma zostać "wpięta" Modlińska. Zbliża się także odwlekana od kilku lat przebudowa tzw. placu pięciu rogów w Śródmieściu. - Czekamy tylko na zielone światło od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jesteśmy gotowi do ogłoszenia przetargu - zapewnił szef stołecznych drogowców.

W ramach rządowego programu SOWA uda się doświetlić 13 ulic i 150 przejść dla pieszych.

Nowe drogi dla rowerów

Jak zapowiedział urząd miasta, przybędzie także ułatwień dla rowerzystów. Nowe drogi dla jednośladów będą budowane w ramach inwestycji na Wybrzeżu Helskim, nad kanałem w Porcie Praskim powstanie kładka pieszo-rowerowa. Infrastruktura rowerowa powstanie także m.in. w al. Jana Pawła II (od ronda ONZ do Nowogrodzkiej) i na Marszałkowskiej (od Świętokrzyskiej do Widok). Wyremontowana zostanie droga rowerowa wzdłuż Wołoskiej. Łukasz Puchalski zapowiedział także wytyczenie brakującej ścieżki na przedłużeniu Alej Ujazdowskich w stronę Nowego Światu.

Dyrektor ZDM przypomniał, że niebawem kończy się umowa z operatorem roweru miejskiego Veturilo. W tym roku zostanie ogłoszony przetarg, a nowa umowa będzie obowiązywać od marca 2021 roku.

Infrastruktura rowerowa i poprawa bezpieczeństwaUM

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Od początku weekendu na Mazowszu zginęły trzy osoby. Do wypadków doszło w sobotę wieczorem w Siedlcach, Ostrołęce i okolicy Łosic. Wszyscy z nieznanych przyczyn zjechali na przeciwległe pasy ruchu. Śledczy badają okoliczności zdarzeń.

Trzy śmiertelne wypadki na mazowieckich drogach

Trzy śmiertelne wypadki na mazowieckich drogach

Źródło:
PAP

W Mysiadle 47-letnia kierująca zderzyła się z innym autem. Kobieta była pijana. Alkomat wskazał trzy promile.

Pijana wyjechała zza zakrętu i uderzyła w inny samochód. Policja pokazała nagranie

Pijana wyjechała zza zakrętu i uderzyła w inny samochód. Policja pokazała nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w nocy policjanci prowadzili czynności na Chomiczówce. Znaleźli 44-letniego mężczyznę z ranami kłutymi. Trafił do szpitala. Do sprawy zatrzymano dwie osoby.

Policja i karetki na Chomiczówce. "Znaleźli 44-latka z ranami kłutymi"

Policja i karetki na Chomiczówce. "Znaleźli 44-latka z ranami kłutymi"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Tragiczny finał kąpieli, dwie osoby utonęły. Nastolatek w Wiśle w Górze Kalwarii, a 43-latek w stawie w Brwinowie. Służby apelują o rozwagę i respekt wobec wody.

Nastolatek utonął w Wiśle, 43-latek w stawie

Nastolatek utonął w Wiśle, 43-latek w stawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Szczęśliwym finałem zakończyły się poszukiwania zaginionej 25-latki spod Wyszkowa. Kobieta poinformowała rodzinę o tym, że wyjeżdża do Grecji do swojego partnera. Przez miesiąc nie było z nią kontaktu.

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 41-latkę. Kobieta była po alkoholu- wydmuchała pół promila alkoholu. Nie jechała sama.

Pijana prowadziła samochód, wiozła dziecko

Pijana prowadziła samochód, wiozła dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z podejrzanych usłyszał wyrok, śledztwo wobec drugiego zostało umorzone. Trzej ciągle czekają na decyzję sądu. Trwa postępowanie w sprawie oszustwa "na policjanta", którego ofiarami padły znane aktorki. O próbach przestępstwa informowały w mediach społecznościowych także Lara Gessler czy Anna Lewandowska. Kilka innych gwiazd straciło duże pieniądze. Sprawa objęta jest jednym postępowaniem.

Celebrytki oszukane metodą "na policjanta". Jest pierwszy wyrok

Celebrytki oszukane metodą "na policjanta". Jest pierwszy wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Amerykańscy pianiści Christian Sands i Emmet Cohen to dwa największe nazwiska w programie tegorocznego Jazzu Na Starówce. Będzie też szeroka prezentacja polskiego jazzowego mainstreamu. Tradycyjnie nie zabraknie gości z Austrii i Włoch. Festiwal rozpoczyna się w przyszłym tygodniu.

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina operator schodów zniszczył kawałek skrzydła samolotu, który miał ruszyć do Grecji. Pasażerowie na wyspę Kos polecą inną maszyną.

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy 30 miejscowości w powiecie sochaczewskim nie mogą wykorzystywać wody z tamtejszych wodociągów do picia i celów sanitarno-higienicznych z wyjątkiem spłukiwania toalet. Powód? W przebadanych próbkach stwierdzono obecność paciorkowców kałowych.

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Źródło:
PAP

W sobotę wybuchł pożar na jednym z placów na Targówku. Jak informuje straż pożarna, paliły się opony.

Czarny dym nad Targówkiem. Paliły się opony

Czarny dym nad Targówkiem. Paliły się opony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkania szukała rok. Na oglądanie jednego w kolejce stało już kilkanaście osób. Miało być łatwiej, bo było już po remoncie. Kilka godzin po tym, jak się wprowadziła, zaczęły się pierwsze problemy. Z toalety regularnie wybijała woda, choć w akcie notarialnym poprzedni właściciel zaznaczył, że mieszkanie jest "wolne od wad" i "po remoncie". Na warszawskim rynku nieruchomości przybywa mieszkań wyremontowanych byle jak, tylko po to, by sprzedać je z zyskiem. Odpowiedzią miał być podatek od flipperów, który proponuje Lewica. Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił projekt ustawy.

"Pudrują mieszkania", później je drogo sprzedają

"Pudrują mieszkania", później je drogo sprzedają

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do niedzieli, 30 czerwca, trwa głosowanie w budżecie obywatelskim. To ostatni dzwonek, by oddać głos. By to zrobić nie trzeba być pełnoletnim. Wybrać można 15 projektów dzielnicowych oraz 10 projektów ogólnomiejskich.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Ostatnie dni na głosowanie

Prawie 1200 projektów do wyboru. Ostatnie dni na głosowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni strażacy potrzebują samochodów i sprzętu do usuwania skutków pożarów, wichur czy nawałnic. Zawalczą o niego w ramach budżetu obywatelskiego. - Od czasu likwidacji ustawy o obronie cywilnej nie ma fizycznie źródła finansowania takiego sprzętu. Miasto w zakresie obowiązków ma realizację zadań w zakresie obrony przeciwpożarowej, ale nie obrony cywilnej - opowiada Marek Przybysz z OSP Wesoła.

Strażacy potrzebują sprzętu, żeby pomagać. Mieszkańcy mogą ich wesprzeć swoimi głosami

Strażacy potrzebują sprzętu, żeby pomagać. Mieszkańcy mogą ich wesprzeć swoimi głosami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafiła piesza potrącona w Konstancinie-Jeziornie. Kobieta przechodziła przez przejście dla pieszych, gdy wjechał w nią samochód.

Wyprzedziła pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem. Potrąciła kobietę

Wyprzedziła pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem. Potrąciła kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciemne, burzowe chmury zawisły nad Warszawą. W piątek mocno padało i wiał silny wiatr. Służby walczyły skutkami burzy. Zgłoszenia dotyczyły połamanych gałęzi, zalanych posesji i piwnic. W Podkowie Leśnej od uderzenia pioruna zapaliło się drzewo. W Warszawie kolej borykała się z problemami z zasilaniem sieci trakcyjnej.

W kilka chwil zrobiło się ciemno. Nawałnica przeszła nad Warszawą

W kilka chwil zrobiło się ciemno. Nawałnica przeszła nad Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Po gwałtownej burzy, która przeszła nad Warszawą w piątek, od 20:30 pociągi nie kursowały na linii średnicowej podmiejskiej i dalekobieżnej, pomiędzy Warszawą Zachodnią a Warszawą Wschodnią. Jeden z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej stanął na wiadukcie nad ulicą Targową.

Awaria trakcji kolejowej po gwałtownej burzy, pasażerowie jednego z pociągów utknęli na wiadukcie

Awaria trakcji kolejowej po gwałtownej burzy, pasażerowie jednego z pociągów utknęli na wiadukcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

To największa tegoroczna inwestycja rowerowa w Warszawie i kluczowy odcinek dla całej śródmiejskiej sieci - podkreśla ratusz. Drogowcy podpisali umowę na przebudowę ulicy Andersa, gdzie powstanie wyczekiwana droga dla rowerów.

To największa w tym roku inwestycja rowerowa w Warszawie

To największa w tym roku inwestycja rowerowa w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w części silnikowej autobusu linii 136. Pojazd zatrzymał się na przystanku Etiudy Rewolucyjnej. Do akcji gaśniczej jako pierwszy przystąpił kierowca pojazdu. Wszyscy pasażerowie opuścili autobus o własnych siłach. Na miejscu działała straż pożarna.

Zapalił się autobus linii 136. "Kierowca poczuł dym"

Zapalił się autobus linii 136. "Kierowca poczuł dym"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieli odlecieć z Warszawy do Hurghady w czwartek rano, ale ich lot po raz kolejny przesunięto. Problem z wylotem na urlop dotknął około 200 osób, polecieli do Egiptu dopiero późnym wieczorem w piątek. Informację i zdjęcia z Okęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Ponad dobę czekali na wylot do Egiptu

Ponad dobę czekali na wylot do Egiptu

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W związku z koniecznością wymiany rozjazdów i niektórych odcinków torów w najbliższy weekend tramwaje nie będą dojeżdżały do pętli przy stacji kolejowej Warszawa Służewiec. Natomiast od poniedziałku drobne utrudnienia czekają również na mieszkańców Powiśla oraz Saskiej Kępy.

W weekend tramwaje nie dojadą na Służewiec

W weekend tramwaje nie dojadą na Służewiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeszcze w lipcu rozpocznie się stopniowe zwężanie jezdni ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Ma to związek z rozpoczęciem budowy linii tramwajowej od Grójeckiej do Dworca Zachodniego. Kolejnych zmian w ruchu muszą spodziewać się też mieszkańcy Mokotowa i Wilanowa.

Zwężą ulicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, by zbudować tramwaj do dworca

Zwężą ulicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, by zbudować tramwaj do dworca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietypowa kolizja na warszawskim Lotnisku Chopina. Pomost pasażerski uszkodził holowanego dreamlinera, który miał lecieć do Tokio. Zdarzenie potwierdził rzecznik Polskich Linii Lotniczych LOT.

Kolizja dreamlinera z pomostem pasażerskim na lotnisku

Kolizja dreamlinera z pomostem pasażerskim na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku wszczęła postępowanie, a Narodowy Fundusz Zdrowia kontroluje już Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy. To pokłosie naszego materiału, w którym ujawniliśmy okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki.

W szpitalu nie było sprzętu, nie żyje 11-miesięczne dziecko. Ruszyła kontrola i postępowanie w prokuraturze

W szpitalu nie było sprzętu, nie żyje 11-miesięczne dziecko. Ruszyła kontrola i postępowanie w prokuraturze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu na głównych stołecznych arteriach można spodziewać się utrudnień w ruchu. Swoje akcje protestacyjne zapowiedzieli aktywiści z Ostatniego Pokolenia.

"Będziemy siadać na drogach w największe upały"

"Będziemy siadać na drogach w największe upały"

Źródło:
tvnwarszawa.pl