Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej z opóźnieniem. Przemówi Jarosław Kaczyński

Źródło:
PAP
Prezydent o ofiarach katastrofy smoleńskiej: do dzisiaj pozostaje wielki żal, że nie mogli dalej kontynuować swojego dzieła
Prezydent o ofiarach katastrofy smoleńskiej: do dzisiaj pozostaje wielki żal, że nie mogli dalej kontynuować swojego dziełaTVN24
wideo 2/2
Prezydent o ofiarach katastrofy smoleńskiej: do dzisiaj pozostaje wielki żal, że nie mogli dalej kontynuować swojego dziełaTVN24

W niedzielę odbędą się uroczyste obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej, przesunięte o niemal tydzień z powodu Wielkanocy. Wieczorem prezydent Andrzej Duda weźmie udział we mszy w intencji ofiar katastrofy, a prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie przemawiał przed Pałacem Prezydenckim.

W niedzielę przed południem na placu Piłsudskiego odbędą się uroczystości państwowe związane z 13. rocznicą katastrofy smoleńskiej. W tym roku, w związku ze Świętami Wielkanocnymi, zostały przesunięte o tydzień, choć 10 kwietnia prezydent Andrzej Duda składał wieńce przed pomnikami smoleńskim i Lecha Kaczyńskiego oraz na grobach ofiar na Powązkach. Odwiedził także grobowiec pary prezydenckiej na Wawelu.

Program obchodów

O godzinie 8.00 odbędzie się msza św. w intencji ofiar katastrofy w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 52/54). Po mszy zaplanowano Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim (8.41) oraz złożenie wieńców przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na placu Piłsudskiego (9.00-9.15)

O godzinie 19 z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie (Świętojańska 8) zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar katastrofy.

Po mszy zaplanowany jest Marsz Pamięci z katedry w stronę Pałacu Prezydenckiego. O godzinie 21 przed pałacem przewidziane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Przez cały dzień przewidziane są pokazy filmowe i koncerty przed Pałacem Prezydenckim.

Zamknięte ulice

W związku z tym na kilka godzin z ruchu wyłączony zostanie zarówno plac, jak i otaczające go ulice Focha, Królewska, Moliera oraz Wierzbowa. W tym czasie autobusy komunikacji miejskiej będą kierowane na trasy objazdowe.

W godzinach 6-12 z ruchu wyłączone będą ulice: Focha, Królewska, Moliera, pl. Piłsudskiego oraz Wierzbowa. Od początku kursowania do około południa na trasy objazdowe będą kierowane autobusy linii 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518.

Lista objazdów

Autobusy linii 106, jadąc na południe Warszawy przejadą przez plac Grzybowski by dotrzeć do ulicy Emilii Plater, zawrócić i ulicą Świętokrzyską, dojechać do swojej podstawowej trasy. W stronę pętli Ostroroga, od skrzyżowania Świętokrzyska-Mazowiecka, autobusy będą kursowały przez ulice Świętokrzyską i Marszałkowską.

Linia 111 w kierunku Gocławia zostanie skierowana od placu Bankowego prosto Marszałkowską, dalej przez Al. Jerozolimskie do ronda de Gaulle’a. W drugą stronę autobusy od skrzyżowania Świętokrzyskiej i Mazowieckiej pojadą Świętokrzyską i Marszałkowską do placu Bankowego.

Linie 116, 180 i 503 w kierunku Wilanowa i Natolina Płn. Zostaną skierowane od placu Krasińskich ulicą Kapucyńską do trasy W-Z i dalej Marszałkowską i Alejami Jerozolimskimi do podstawowych tras. W kierunku Chomiczówki i Konwiktorskiej pojadą Świętokrzyską, Marszałkowską i Senatorską do Miodowej.

Linie 128 i 175 zostaną wycofane z pętli przy pl. Piłsudskiego. Od skrzyżowania ulic Marszałkowska-Królewska pojadą ulicą Królewską, przez pl. Grzybowski, Twardą, Emilii Plater, gdzie zawrócą na wysokości ul. Siennej i zatrzymają się na tymczasowej pętli Emilii Plater 02. Wracając, zarówno na Szczęśliwice, jak i Lotnisko Chopina, obie linie pojadą tą samą trasą objazdową do Marszałkowskiej i tras podstawowych.

Autobusy linii 178 i 518, jadąc w stronę Skoroszy i Emilii Plater z ulicy Miodowej skręcą w Kapucyńską i przez Trasę W-Z dotrą na pl. Bankowy i Marszałkowską. W drodze powrotnej na Konwiktorską i Nowodwory, u zbiegu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, będą kierowane na północną część ulicy Marszałkowskiej, a następnie w prawo w Senatorską.

Linia 222 nie dojedzie do pętli przy ulicy Bielańskiej. Na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej skręci w Świętokrzyską by dotrzeć do Emilii Plater i tymczasowej pętli Emilii Plater 02. Autobusy tej linii, w drodze na Spartańską, przejadą przez Emilii Plater, Świętokrzyską by dotrzeć do Nowego Światu i swojej stałej trasy. Dodatkowe informacje są opublikowane na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Autorka/Autor:kz/b

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Pisarka i tłumaczka Renata Lis wzięła w Danii ślub z kobietą, a potem wystąpiła do warszawskiego Urzędu Stanu Cywilnego z wnioskiem o transkrypcję, czyli wpisanie zagranicznego dokumentu do polskich ksiąg i uznania go. Urząd nie podjął jeszcze decyzji, ale już poinformował prokuraturę okręgową. W 2022 roku (kiedy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro) śledczy poprosili urzędników o sygnał w każdej podobnej sprawie. Dlaczego nic się nie zmieniło, chociaż od zmiany władzy minęło pół roku? - Zmiany nastąpiły, ale chyba jeszcze nie do wszystkich dotarły - przekazuje tvn24.pl Piotr Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Pisarka chciała uznania swojego małżeństwa z kobietą w Polsce, urząd poinformował prokuraturę

Pisarka chciała uznania swojego małżeństwa z kobietą w Polsce, urząd poinformował prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl

W środę przez Mazowsze przeszły nawałnice. Strażacy wypompowywali wodę z piwnic, usuwali powalone drzewa, ci z Radzikowa Wielkiego niedaleko Siedlec mieli bardziej nietypową interwencję. Musieli ściągać trampolinę, którą porwał wiatr. Wylądowała na słupie energetycznym.

Trampolina zawisła na słupie energetycznym

Trampolina zawisła na słupie energetycznym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden już szykował się do skoku, drugi się przyglądał. Strażnicy miejscy powstrzymali dwóch nastolatków, którzy próbowali urządzić sobie ryzykowną zabawę na przeprawie nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Skok mógł skończyć się tragedią.

Chcieli skoczyć do wody z mostu. Ryzykowną zabawę przerwali nastolatkom strażnicy

Chcieli skoczyć do wody z mostu. Ryzykowną zabawę przerwali nastolatkom strażnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy jednego z bloków w podwarszawskim Piasecznie poinformowali służby o nieprzyjemnym zapachu. W jednym z mieszkań odnaleziono ciało starszej kobiety. Było już w stanie rozkładu.

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przedłużają się prace budowlane w centralnej części placu Defilad. Nowa, bardziej zielona a mniej betonowa przestrzeń miała zostać oddana mieszkańcom jesienią tego roku, wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tak się jednak nie stanie.

Plac centralny wciąż rozkopany. Nie będzie gotowy na otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Plac centralny wciąż rozkopany. Nie będzie gotowy na otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski uzyskał wotum zaufania głosami radnych Koalicji Obywatelskiej. Przeciw byli radni opozycji z Prawa i Sprawiedliwości. Radni Lewicy i Ruchów Miejskich wstrzymali się od głosu.

Prezydent Warszawy z wotum zaufania, ale bez poparcia Lewicy

Prezydent Warszawy z wotum zaufania, ale bez poparcia Lewicy

Źródło:
PAP

Przepustowość Lotniska Chopina jest na ukończeniu, zablokowanie planowanej rozbudowy portu w 2018 roku było kardynalnym błędem - ocenił w czwartek prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków. Wskazał, że na najbliższy sezon zimowy koordynator lotów mógł przyznać tylko 75,1 procent wnioskowanych slotów.

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

Źródło:
PAP

W Strzałkowie pod Radomiem kierujący autem osobowym wyprzedził nieoznakowany radiowóz na przejściu dla pieszych. Zdarzenie zarejestrowała kamera umieszczona w policyjnym aucie.

Wyprzedził radiowóz na przejściu dla pieszych

Wyprzedził radiowóz na przejściu dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa nietoperze - mama z małym - przerwały szkolną rutynę. Fruwały po jednej z placówek w warszawskim Wilanowie. Okazało się, że to nie była ich pierwsza wizyta.

Nietoperze latały po szkole. "Wzbudziły lekki popłoch"

Nietoperze latały po szkole. "Wzbudziły lekki popłoch"

Źródło:
PAP

Incydent w ursynowskiej podstawówce. Zajęcia z dziećmi prowadziła pijana dyrektorka. Sprawa została zgłoszona na policję, sytuacji przygląda się też ratusz.

Pijana dyrektorka prowadziła lekcję w podstawówce

Pijana dyrektorka prowadziła lekcję w podstawówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę warszawiacy powitają lato na Wiankach nad Wisłą. Odbędzie się też trzecia z tegorocznych tęczowych parad, a Taco Hemingway wystąpi na Stadionie Narodowym. W niedzielę biegacze sprawdzą swoje siły w Biegu Ursynowa. Wydarzenia te spowodują zmiany w ruchu i kursowaniu komunikacji.

Wianki nad Wisłą, parada w centrum, Taco Hemingway na Narodowym. Atrakcje i utrudnienia

Wianki nad Wisłą, parada w centrum, Taco Hemingway na Narodowym. Atrakcje i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 22 czerwca, warszawskie Podzamcze zamieni się w centrum kultury słowiańskiej. Będzie można odwiedzić Wioskę Słowiańską, nie zabraknie też sobótkowych tańców przy ognisku i plecenia wianków. Wieczorem na scenie wystąpią polscy artyści, którzy opowiedzą o wolności swoimi utworami.

Koncerty i słowiańskie obrzędy. W sobotę Wianki nad Wisłą

Koncerty i słowiańskie obrzędy. W sobotę Wianki nad Wisłą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przejazd jedną z ulic w Piasecznie zatarasowało powalone drzewo. Uszkodziło samochód, zerwało też linie energetyczne i światłowód. I to z jego powodu jedna z mieszkanek zakłóciła prace sprzątającym drzewo strażakom. Konieczna okazała się interwencja policji.

Strażacy usuwali powalone drzewo, przeszkadzała im kobieta. Była zła, że nie ma internetu

Strażacy usuwali powalone drzewo, przeszkadzała im kobieta. Była zła, że nie ma internetu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wołomina proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości mężczyzny, który ponad miesiąc temu trafił do szpitala. Pacjent nie miał przy sobie dokumentów ani innych przedmiotów, które pomogłoby w jego identyfikacji.

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Bielanach zapaliła się altana śmietnikowa. Na miejscu pojawiły się służby. Po ugaszeniu pożaru we wnętrzu altany strażacy znaleźli zwęglone ciało. Trwają czynności dochodzeniowe.

Pożar altany śmietnikowej, w środku zwęglone ciało

Pożar altany śmietnikowej, w środku zwęglone ciało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni zdecydują o przyznaniu 70 milionów złotych na pierwszą transzę programu "Warszawa chroni". Część tych pieniędzy trafi do stołecznych wodociągów, bo, jak mówił w czwartek podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, "najważniejsze jest zagwarantowanie dostaw wody".

"Miasta muszą być odporne na kryzysy, a sytuacja jest niepewna"

"Miasta muszą być odporne na kryzysy, a sytuacja jest niepewna"

Źródło:
PAP

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zapytało Ministerstwo Infrastruktury o możliwość uchylenia przepisu umożliwiającego parkowanie na chodnikach. Jak wskazuje przedstawiciel stołecznych drogowców, taka nowelizacja "fundamentalnie poprawiłaby stan infrastruktury i przedłużyła żywotność chodników w Warszawie o wiele lat".

Parkowanie na chodnikach będzie zakazane? RPO pyta ministerstwo, drogowcy mówią o korzyściach

Parkowanie na chodnikach będzie zakazane? RPO pyta ministerstwo, drogowcy mówią o korzyściach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Bemowa zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o posiadanie znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych. Te znajdowały się pojeździe, którym poruszali się podejrzani. - Zgodnie twierdzili, że nie wiedzą do kogo one należą - opisuje policja.

Kontrola policyjna skończyła się aresztem dla kierowcy i pasażera

Kontrola policyjna skończyła się aresztem dla kierowcy i pasażera

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Szczęśliwym finałem zakończyły się czterodniowe poszukiwania 83-latki z gminy Gostynin. W akcję zaangażowali się policjanci i pies tropiący. W odnalezieniu seniorki pomógł też dron. - Kobieta leżała w tak wysokich i gęstych zaroślach, że stojące kilka metrów od niej osoby nie były w stanie jej dostrzec - opisała policja.

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Źródło:
PAP

Woda z zalanej po burzy ulicy Przyczółkowej wdarła się do autobusu miejskiego linii 519, jadącego z Powsina do centrum Warszawy. Nagranie dostaliśmy na Kontakt 24.

"Powódź" w miejskim autobusie

"Powódź" w miejskim autobusie

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Burza przeszła nad Warszawą i w powiatach na południowy wschód od stolicy. Grad padał w Józefowie, silny deszcz nie ominął Piaseczna i Otwocka. Strażacy dostali kilkaset zgłoszeń o podtopieniach i połamanych drzewach.

Połamane drzewa, zalane ulice, uszkodzone linie energetyczne

Połamane drzewa, zalane ulice, uszkodzone linie energetyczne

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl, PAP

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie aktora i byłego prezentera telewizyjnego - podało Radio Zet. Bartłomiej M. został skazany za gwałt na 16-latce. Wyrok jest prawomocny

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Źródło:
Radio Zet, tvnwarszawa.pl