Warsaw Summer Jazz Days. Al Di Meola, Dave Holland i inni

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Warsaw Summer Jazz Days 2023 - artyści

Gitarzysta Al Di Meola i basista Dave Holland to największe gwiazdy rozpoczynającego się w środę festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. Ale warto skorzystać z okazji, by przyjrzeć się także tym mniej znanym, ale świecącym coraz intensywniej, jak saksofonista Immanuel Wilkins, wibrafonista Joel Ross czy basistka Linda Oh.

W tym roku najważniejszy festiwal jazzowy potrwa aż pięć dni. Polską scenę będzie reprezentować pięć zespołów.

Powrót Tymona i nowa płyta Obary

Szczególnie cieszy koncert Tymona Tymańskiego, który pod koniec ubiegłego roku wrócił do yassowego grania jednorazowym charytatywnym koncertem zespołu Miłość w gdańskim klubie Ucho. Tamtemu występowi towarzyszyła promocja winyla "Miłość & Lester Bowie - Live in Gdynia". Kilka dni temu muzyk zapowiedział także reedycję legendarnej płyty "P.O.L.O.V.I.R.U.S." grupy Kury, której był spiritus movens.

"Nowy zespół Tymona Tymańskiego nawiązuje do twórczości kwintetu Miłość, jednak nie jest jej bezpośrednią kontynuacją, muzycy koncentrują się na zupełnie nowym repertuarze oraz twórczości Theloniousa Monka - wybitnego amerykańskiego pianisty jazzowego oraz kompozytora, który przyczynił się do znacznego poszerzenia repertuaru i brzmienia nowoczesnego jazzu na całym świecie" - czytamy w zapowiedzi organizatora.

Maciej Obara przywozi do Stodoły przedpremierowo "Frozen Silence", czyli swoją trzecią płytę nagraną dla prestiżowej wytwórni ECM. Jak tłumaczy nasz czołowy eksportowy saksofonista, materiał pochodzi z okresu lockdownu i jest inspirowany czasem spędzonym w Karkonoszach, stanem pełnego odłączenia od codzienności oraz cywilizacji. Nowy album Obara nagrał w sprawdzonym polsko-norweskim kwartecie z Dominikiem Wanią (fortepian), Ole Mortenem Vaaganem (bas) oraz Gardem Nilssenem (perkusja).

Jazzowa improwizacja, rockowa energia, elektroniczne brzmienia to z kolei charakterystyka zespołu Niechęć, który - dzięki przekraczaniu gatunkowych granic - miał szansę zagrać na dużych letnich festiwalach, niekoniecznie jazzowych, takich jak gdyński Open’er, katowicki Tauron czy czeska Colours of Ostrava.

Polski skład uzupełni zdolny saksofonista młodego pokolenia Marek Pospieszalski, który w Warszawie zaprezentuje się w oktecie.

Holland, Meola, Carter - gwiazdy z ojczyzny jazzu

Największym magnesem dla publiczność będą jednak gwiazdy z ojczyzny jazzu, czyli Stanów Zjednoczonych. Tą najbardziej rozpoznawalną w programie tegorocznego Warsaw Summer Jazz Days jest Al Di Meola. Gitarzysta na szerokie wody wypłynął na początku lat 70., gdy Chick Corea zaprosił go do swojej znakomitej grupy Return to Forever. W tej samej dekadzie nagrał już na własne konto krążki, które do dziś robią wrażenie: "Land Of The Midnight Sun", "Elegant Gypsy" i "Cassino". Ale największą popularność przyniósł mu udział w gitarowym supertrio z Johnem McLaughlinem i Paco De Lucią. Czarną okładkę z kolorowymi nazwiskami trzech tuzów zna prawdopodobnie każdy fan płyt winylowych, który wertował pudełka z jazzem. Koncertówka "Friday Night in San Francisco" wyszła w ogromnym nakładzie i przyniosła twórcom rozpoznawalność wykraczającą poza krąg słuchaczy jazzu. W Stodole Al Di Meola pojawi się w kwartecie z udziałem m.in. polskiego gitarzysty osiadłego w Anglii Adama Palmy.

Innym zawodnikiem wagi ciężkiej, którego będziemy podziwiać w Warszawie, jest Dave Holland. To basista, który bez krzty przesady może powiedzieć o sobie: "grałem z największymi, tak, z Milesem Davisem również". "Gościł na festiwalu już kilkukrotnie z różnymi tuzami światowego jazzu, a teraz pojawi się ze swoimi sprawdzonymi przyjaciółmi" - zapowiadają koncert Hollanda organizatorzy. A ci sprawdzeni przyjaciele to: Kris Davis (fortepian), Jaleel Shaw (saksofon) i Nasheet Waits (perkusja).

- Jest coraz mniej starych gwiazd, wielcy odchodzą, a tych, którzy nadal grają, coraz trudniej zapraszać, bo stawki są ogromne. Przychodzą młodzi, ale nie są już tak rozpoznawalni, bo pozycja jazzu nie jest taka jak kiedyś - mówi Mariusz Adamiak, pomysłodawca i szef Warsaw Summer Jazz Days. Czarnego konia festiwalu Adamiak upatruje zaś w New York United. Za grupą stoją guru nowojorskiej awangardy, saksofonista Daniel Carter oraz znacznie młodszy, przybywający ze świata elektroniki Duńczyk Tobias Wilner. Za rytm odpowiadać będą Federico Ughi (perkusja) i znany ze współpracy z Wu-Tang Clanem Djibril Toure (bas). - Moim zdaniem to będzie jedno z najciekawszych wydarzeń festiwalu - spekuluje nasz rozmówca.

Wilkins, Ross, Oh - młodzi, zdolni, pracowici

Wielkie oczekiwania wywołuje też kwartet Immanuela Wilkinsa. Choć ten amerykański saksofonista nie ma jeszcze trzydziestki może się pochwalić nagrodą za najlepszy album jazzowy przyznawaną przez "New York Timesa". Krytycy wyróżnili go za debiutancką płytę "Omega", która ukazała się pod szyldem Blue Note w 2020 roku. Z jego porywającym brzmieniem mogli zapoznać się warszawscy jazzfani pod koniec ubiegłego roku, kiedy wystąpił w klubie Jassmine.

- To obecnie jeden z najlepszych alcistów na świecie, wielu słuchaczy winduje go wręcz do numeru jeden - zauważa Adamiak. - Od kilku lat obserwowałem także wibrafonistę Joela Rossa. Raz byłem już bliski organizacji jego występu, bo pojawił się na europejskiej trasie koncertowej, ale nie byłem do końca przekonany. I dobrze, że się wstrzymałem, bo dopiero w tym większym składzie, z którym teraz podróżuje, objawił się jego talent także jako aranżera. To jest fenomenalna propozycja. Wiem, co mówię. Jako fan Modern Jazz Quartet mam bardzo wysoko zawieszoną poprzeczkę, jeśli chodzi o wibrafon - zachęca szef festiwalu.

Ręce zaciera również przed koncertem kwartetu basistki Lindy Oh. W ostatnich latach ta młoda amerykańska artystka grała i nagrywała z takimi mistrzami, jak Wayne Shorter, Vijay Iyer, Pat Metheny, Kenny Barron, Joe Lovano czy Dave Douglas.

Noc londyńskiego jazzu

Dziś szanująca się impreza jazzowa w line upie musi mieć także muzyków z Anglii, bo w opinii wielu właśnie tam dzieje się teraz najwięcej ciekawego. Na Warsaw Summer Jazz Days trójka wykonawców z Wysp została skumulowana jednego wieczoru pod hasłem London Jazz Night.

A będą to Ebi Soda, Doom Cannon Quartet i Chelsea Carmichael Quintet. Szczególnie interesująco zapowiada się ta ostatnia pozycja. Pod własnym nazwiskiem saksofonistka Chelsea Carmichael zadebiutowała dwa lata temu albumem "The River Doesn't Like Strangers", wydanym w Native Rebel Recordings, czyli labelu Shabaki Hutchingsa, centralnej postaci londyńskiej sceny. I od razu zdobyła uznanie.

- Londyńczyków zapraszamy nieprzerwanie od kilku lat, to obowiązkowy kierunek dla organizatorów festiwali. Londyn to tygiel stylistyczny, etniczny, z silną reprezentacją kobiet, to bardzo charakterystyczne dla tego środowiska - wyjaśnia Mariusz Adamiak. - Ale nie wykluczam, że za rok coś zmienimy - dodaje enigmatycznie.

Wszystkie koncerty festiwalu odbywają się w klubie Stodoła (Batorego 10) i rozpoczynają się o godzinie 19. Wstęp na pierwszy dzień jest darmowy.

Warsaw Summer Jazz Days 2023 - program

Środa, 5 lipca - Niechęć, Tymon Tymański YassTet Czwartek, 6 lipca - Marek Pospieszalski Oktet, Wojtek Mazolewski Quintet, Al Di Meola Trio Piątek, 7 lipca - London Jazz Night: Ebi Soda, Doom Cannon Quartet, Chelsea Carmichael Quintet Sobota, 8 lipca - Immanuel Wilkins Quartet, Linda May Han Oh Quintet, New York United Niedziela, 9 lipca - Maciej Obara Quartet, Joel Ross Nonet, Dave Holland Quartet

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora

Pozostałe wiadomości

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni, trasa jest zablokowana.

Karambol na A2. Kilka osób rannych, autostrada zablokowana

Karambol na A2. Kilka osób rannych, autostrada zablokowana

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przedłużył areszt kierowcy, który w sierpniu na Mokotowie potrącił pieszą i wjechał w ludzi stojących na przystanku. W wypadku zginęły dwie kobiety, kilka kolejnych osób odniosło obrażenia. Śledztwo – jak przekazuje prokuratura – znajduje się w fazie końcowej.

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili we wtorek wieczorem auto osobowe, które zapaliło się na Trasie S8 w kierunku Gdańska. Pierwszą informację o pożarze otrzymaliśmy na Kontakt24.

Auto w ogniu na trasie S8

Auto w ogniu na trasie S8

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Nową nawierzchnię zyska ulica Myśliwiecka. Remont będzie się wiązał jednak z utrudnieniami. Zamknięta zostanie pętla Torwar. Autobusy zmienią trasy. Nieczynny będzie też parking hali COS Torwar. Dla kierowców wyznaczono objazd.

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Źródło:
PAP

Autobus zaparkowany w niedzielę na terenie Uniwersytetu Warszawskiego stoczył się z górki i uderzył w taksówkę oraz budynek. Przy okazji obchodów Święta Niepodległości przechodziło tędy sporo ludzi, nikomu nic się nie stało.

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednej z kamienic na warszawskiej Pradze odkryto ślady po dawnym areszcie komunistycznym. Inskrypcje więźniów mają zostać wpisane do rejestru zabytków.

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 300 milionów złotych ma kosztować renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman w Warszawie. Będzie to nowa przestrzeń Muzeum Getta Warszawskiego ze stałą wystawą.

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Źródło:
PAP

We wtorek, 12 listopada, w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta, który wraz z drugim funkcjonariuszem wiózł radiowozem nastolatki w Dawidach Bankowych. Doszło do wypadku, obie dziewczyny zostały ranne. Sprawa wróciła na wokandę po pięciu miesiącach. Prokurator i oskarżyciel posiłkowy wnioskowali o wyłączenie jawności procesu karnego. Obrona oskarżonego złożyła wniosek o przeprowadzenie mediacji.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

23-letni kierujący przejechał swoim bmw przez skrzyżowanie ulic Serockiej z Komisji Edukacji Narodowej w Wyszkowie. Uszkodził znak drogowy i swoje auto. Policja pokazała nagranie ze zdarzenia, ostrzegając kierowców, którzy nie zdejmują nogi z gazu.

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu 11 listopada, zostali nagrodzeni przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka. Funkcjonariusze otrzymali nagrody finansowe.

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Źródło:
PAP

W czwartek około południa Łukasz Ż. zostanie przekazany na granicy stronie polskiej – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Łukasz Ż. jest podejrzany o spowodowanie we wrześniu śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina w ręce straży granicznej wpadły dwie osoby. Konflikt z prawem miał mężczyzna, który przyleciał ze Stambułu. Ścigany był Europejskim Nakazem Aresztowania. Z kolei kobieta, poszukiwana czerwoną notą Interpolu za przestępstwa narkotykowe, chciała lecieć do Londynu. Oboje podróż zakończyli w areszcie.

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło w niedzielę w Skaryszewie. Jak wynika z ustaleń policji, 17-latek wjechał autem w ogrodzenie. Nie miał prawa jazdy. Samochodem podróżowało czterech nastoletnich Bułgarów, trafili do szpitala. Jeden z nich nie przeżył. Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura.

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

Źródło:
tvnwarszawa.pl,, PAP

31-latek w plecaku miał grzybnię halucynogennej łysiczki kubańskiej, a w mieszkaniu gotowe, już ususzone grzyby tego gatunku. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Poważny zarzut z powodu grzybków

Poważny zarzut z powodu grzybków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna z powiatu ciechanowskiego po raz drugi padł ofiarą internetowych oszustów. Kilka miesięcy temu stracił tysiąc złotych. Teraz dostał ofertę odzyskania pieniędzy i wpadł w kolejną pułapkę. Tym razem stracił 50 tysięcy złotych.

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zabezpieczali marsz. Stołeczna komenda informuje, że policjanci pomogli w poniedziałek sześciolatkowi, który zgubił się na stacji metra. Reanimowali też rocznego chłopca.

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z poszkodowanych potknął się, idąc Krakowskim Przedmieściem. Drugi leżał na chodniku w alei "Solidarności". Obaj doznali urazów głowy i trafili do szpitali. Policjanci pomogli też kobiecie, która na Chmielnej straciła przytomność i upadła. Wystosowali także apel.

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Marsz, organizowany przez narodowców, przeszedł przez stolicę pod hasłem "Wielkiej Polski moc to my". Wzięli w nim udział między innymi politycy PiS oraz Konfederacji. Według policji przemarsz był spokojny, choć zabezpieczono wiele, zakazanych w tym roku, materiałów pirotechnicznych. Były też kontrmanifestacje, między innymi "Za wolność Naszą i Waszą!" oraz "Antyfaszyzm bez granic!", zorganizowane przez Koalicję Antyfaszystowską.

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców wzięło udział około 90 tysięcy osób - przekazała po godzinie 17 zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska. Według organizatorów, uczestników było "co najmniej 250 tysięcy". Policja nie komentuje danych o frekwencji.

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP