Żołnierz, lotnik, sportowiec i dwukrotny zwycięzca Pucharu Gordona Bennetta w locie balonem. Na cześć Franciszka Hynka powstał we Włochach nowy mural.
Biało-czerwony balon na tle błękitnego nieba z białymi obłokami, w koszu stoją dwie osoby - to Franciszek Hynek i jego nawigator. Balon nazywa się SP-ADS "Kościuszko". To dokładnie jak ten, którym Hynek leciał w 1933 i 1934 roku, dwukrotnie zdobywając puchar Gordona Bennetta w najbardziej prestiżowych balonowych zawodach świata.
Takim właśnie muralem na ścianie budynku mieszczącego się u zbiegu ulic Hynka i Sabały we Włochach upamiętniono postać Hynka. Projekt został zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego.
Uroczyste odsłonięcie nastąpiło w piątek, dwa dni przed 61. rocznicą śmierci Hynka.
Walczył w II wojnie światowej
Franciszek Hynek za młodu ukończył seminarium nauczycielskie. Po wybuchu I wojny światowej służył na froncie rosyjskim i włoskim jako żołnierz Legionów Polskich.
W 1923 rozpoczął służbę w V batalionie balonowym w Brześciu nad Bugiem.
Hynek walczył w II wojnie światowej, był członkiem Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej. Po aresztowaniu przez Niemców został osadzony na Pawiaku, potem został wysłany do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen.
Po wojnie działał jako popularyzator lotnictwa w Polsce. Zginął w wyniku katastrofy podczas lotu balonem. Pośmiertnie awansowany do stopnia podpułkownika i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na polu lotnictwa sportowego.
mp/pm
Mural upamiętniający Franciszka Hynka