To druga edycja marszu organizowanego przez kampanię Razem Przeciw Przemocy Seksualnej. Pierwszy marsz przeszedł ulicami stolicy przed rokiem. Koalicja, to nieformalna grupa osób, które chcą przeciwstawić się bierności państwa i społeczeństwa wobec wszelkiej przemocy seksualnej. Koalicję wspiera kilka organizacji, m.in. Feminoteka, Fabryka Równości, Krytyka Polityczna i Pozytywna Seksualność.
"Nie obwiniać ofiar"
- Nasze główne przesłanie, to pokazanie ludziom, by nie obwiniali ofiar o przemoc seksualną. Winny jest sprawca" - pokreśliła podczas wtorkowej konferencji prasowej koordynatorka II "Marszu Szmat" Agnieszka Ziemińska. Dodała, że problem przemocy seksualnej w Polsce dotyczy wszystkich - nie tylko kobiet, ale też mężczyzn, niezależnie od tego, jak ktoś wygląda, jak się ubiera i ile ma lat. Koalicja podaje, że 80 proc. kobiet i 44 proc. mężczyzn przyznało, że byli molestowani w przestrzeni publicznej. W 68 proc. przypadków nikt ze świadków na tę sytuację nie zareagował. Według organizatorów marszu, mimo dużego nagłośnienia w mediach zeszłorocznej akcji sytuacja prawna ofiar przemocy seksualnej nie zmieniła się. "Aktualne pozostają nasze główne cele: zainicjowanie kompleksowej pomocy prawnej, psychologicznej i materialnej dla pokrzywdzonych, wprowadzenie edukacji seksualnej w szkołach i zaostrzenie przepisów kodeksu karnego dotyczących wykorzystywania seksualnego" - podkreśliła Ziemińska.
Przez Śródmieście
Marsz rozpocznie w sobotę o godz. 15.30 wiec przed Sejmem. Manifestanci przejdą ul. Wiejską do pl. Trzech Krzyży, a dalej Nowym Światem do Ronda de Gaulle'a, Alejami Jerozolimskimi do Ronda Dmowskiego, ul. Marszałkowską przez Plac Zbawiciela i dalej Mokotowską do Ronda Jazdy Polskiej. Oprócz marszu we wtorek i czwartek kampania organizuje warsztaty samoobrony dla kobiet i trwającą cały tydzień wystawę "Body Work", poświęconą seksualności. Pod koniec miesiąca zaplanowano pokaz filmu "Maska Twardziela" z warsztatami antyprzemocowymi dla mężczyzn, a w czerwcu m.in. debatę "Kultura (wolna od) gwałtu - o (re)akcjach przeciw przemocy seksualnej" oraz warsztaty WenDo - metody przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i dziewcząt.Idea marszu powstała w Kanadzie, gdzie w 2011 r. aktywistki zorganizowały SlutWalk (marsz szmat). Był on reakcją na wypowiedź policjanta na jednej z uczelni w Toronto o tym, że kobieta, aby czuć się bezpiecznie, powinna unikać ubierania się jak szmata (ang. slut). Pomysł rozprzestrzenił się poza granice Kanady, podobne inicjatywy odbyły się w kilkunastu miejscach na całym świecie.
Tak z kolei wyglądała ubiegłoroczna Prada Równości:
Parada Równości przed Salą Kongresową
PAP/ran
Źródło zdjęcia głównego: materiał organizatorów