Wypożyczalnie miejskich jednośladów dotrą do kolejnych dzielnic w marcu przyszłego roku. Stacje rowerowe pojawią się na Woli, Mokotowie, Ochocie i Pradze.
To, że w Śródmieściu stacji Veturilo jest sporo – nikogo nie dziwi. Dopiero patrząc szerzej na mapę stolicy zobaczymy, że wypożyczlni nie ma w najbliższym otoczeniu centrum, czyli Żoliborzu, Woli, Ochocie czy Mokotowie. Są za to na Bielanach, Ursynowie, a do 15 sierpnia mają pojawić się też w Wilanowie. Skąd taki rozrzut?
Rozpocząć w Śródmieściu
- Zarząd Transportu Miejskiego buduje system Veturilo w oparciu o dokumentację przygotowaną przez ekspertów dla miasta, w szczególności w oparciu o Studium Koncepcyjne Systemu Roweru Publicznego, przygotowane na zlecenie Biura Drogownictwa i Komunikacji przez firmę Transeko – zaczyna od teorii - Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. I zaznacza, że na podstawie tego dokumentu sporządzono program funkcjonalno-użytkowy, który trafił do realizacji.
- Generalnie założeniem systemu było rozpoczęcie budowy stacji w Śródmieściu, z wyjątkiem uczynionym dla obsługi kampusów uniwersyteckich na Bielanach i Ursynowie, jednak dzięki wsparciu finansowemu dzielnic, te dwa "podsystemy" się rozrosły - wyjaśnia Krajnow.
Częściowo system finansowało miasto, częściowo dzielnice. - Miasto sfinansowało powstanie 116 wypożyczalni, natomiast Ursynów, Bielany i Wilanów odpowiednio 8, 3 i 2. Odpowiednie środki od dzielnic zostały przesunięte do ZTM, który nadzoruje działanie systemu - tłumaczy Krajnow.
Na całą Warszawę?
Mieszkańcy kolejnych dzielnic będą musieli poczekać na stacje do wiosny przyszłego roku. Dopiero w II etapie jest planowana rozbudowa systemu na Śródmieście Południowe oraz fragmenty pobliskich dzielnic. Na Ochocie ma powstać 9 stacji, Mokotowie - 7, Woli - 3, Pradze - 13. - Stanie się to w marcu przyszłego roku- zapewnia Krajnow. - Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do Veturilo dołączył Żoliborz. Może pójść drogą dzielnic, które go współfinansowały - dodaje.
Nie ma na razie, co liczyć na rozbudowę Veturilo na całą Warszawę. ZTM tłumczy, że technicznie jest to wykonalne, ale jest drogie i bardzo skomplikowane. - Dlatego na razie chcemy wdrożyć obecny projekt i obserwując jego działanie, przygotowywać się do przyszłych wyzwań – wyjaśnia Krajnow.
1000 rowerów
Na system warszawskich rowerów publicznych Veturilo składa się na razie blisko 60 stacji, w których można w sumie wypożyczyć ponad 1000 rowerów.
Osoby, które chcą korzystać z wypożyczalni, muszą zarejestrować się na stronie www.veturilo.waw.pl. Po podaniu swoich danych i numeru telefonu należy zapłacić 10 zł, aby aktywować konto. Gdy chcemy wypożyczyć rower, podajemy swój numer telefonu oraz pin, który otrzymamy podczas rejestracji. Veturilo - oznacza w esperanto transport, środek transportu i trenowanie.
TAK WYGLĄDAŁ START VETURILO:
ran//ec
Źródło zdjęcia głównego: ZTM