Tysiące wiernych na warszawskiej Drodze Krzyżowej

Warszawska Droga Krzyżowa
Źródło: Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w Wielki Piątek w warszawskiej centralnej Drodze Krzyżowej. Uroczystościom przewodził metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który wraz z księżmi niósł kilkumetrowy drewniany krzyż między pierwszymi stacjami.

- Przemyślenia podczas tegorocznej Drogi Krzyżowej oparte są o drogę Jana Pawła II, który za tydzień zostanie ogłoszony świętym - mówił rozpoczynając uroczystość kard. Nycz.

- W tym roku szczególnie wspominamy tę Drogę Krzyżową, na którą Jan Paweł II już nie przyszedł. Przeżywamy jego śmierć w wigilię święta Bożego Miłosierdzia i oczekujemy na wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II w przyszłą niedzielę Miłosierdzia Bożego - powiedział kard. Nycz.

Przy każdej stacji Drogi Krzyżowej, oprócz modlitwy, odtwarzano archiwalne fragmenty homilii i wystąpień papieża Jana Pawła II. Na początku przypomniano słowa po wyborze na papieża, przy ostatniej stacji Męki Pańskiej - te, które napisał pod koniec życia.

- Wierzę, że Jan Paweł II z nieba towarzyszył naszej Drodze Krzyżowej. Jego słowa z całego pontyfikatu miały nam przypomnieć prawdy najważniejsze - mówił kardynał w słowie pasterskim na zakończenie uroczystości.

Przy kolejnych 14 stacjach Drogi Krzyżowej zmieniały się osoby niosące krzyż. Po kardynale i księżach niosły go siostry zakonne, a później studenci, rzemieślnicy, służba zdrowia, prawnicy, kolejarze, strażacy, wojsko, policja, straż miejska i radni. Do kilku stacji Drogi Krzyżowej krzyż przenieśli też członkowie wspólnot katolickich - Akcji Katolickiej, Wspólnoty Rodzin, Drogi Neokatechumenalnej, Totus Tuus oraz szafarze Eucharystii i Archikonfraternia.

Uczestnicy Drogi Krzyżowej przeszli z kościoła ulicami Starego Miasta - Miodową, Senatorską przez plac Teatralny, Wierzbową, plac Piłsudskiego i Krakowskie Przedmieście z powrotem do kościoła św. Anny. Stacje Drogi Krzyżowej znajdowały się m.in. przy kościele środowisk twórczych przy placu Teatralnym, Grobie Nieznanego Żołnierza, pl. Piłsudskiego, w miejscu, gdzie msze odprawił Jan Paweł II, przy kościele seminaryjnym obok Pałacu Prezydenckiego i przy figurce Matki Boskiej Passawskiej przy Domu Polonii na Skwerze Hoovera.

Wyruszyła centralna droga krzyżowa

Procesje Rezurekcyjne

SOBOTA

W sobotę w godzinach 18:00–19:30 z parafii św. Zygmunta na Bielanach wierni przejdą następującymi ulicami: ul. Schroegera – al. Zjednoczenia – ul. Kasprowicza – ul. Przybyszewskiego – ul. Schroegera.

Jak informuje ZTM, w al. Zjednoczenia (na odcinku od ul. Żeromskiego do ul. Kasprowicza), ul. Kasprowicza (na odcinku od al. Zjednoczenia do ul. Przybyszewskiego) oraz ul. Przybyszewskiego (na odcinku od ul. Kasprowicza do ul. Żeromskiego) mogą nastąpić krótkotrwałe wstrzymania ruchu kołowego. Utrudnienia dotyczą linii: 103, 156, 184 i 197.

ŚRÓDMIEŚCIE

W godzinach 20:20–21:15 odbędzie się procesja, która wyjdzie z Katedry Polowej na Nowym Mieście i przejdzie ulicami: ul. Długa – ul. Miodowa – ul. Kapitulna – ul. Podwale – ul. Kilińskiego – ul. Długa

W rejonie ul. Miodowej (na odcinku od ul. Długiej do ul. Kapitulnej) autobusz zostaną skierowane na trasy objazdowe:

- 116, 178, 503 i 518 w obu kierunkach: od skrzyżowania ulic Miodowa/Senatorska pojadą ulicami: Senatorską – pl. Bankowym – Andersa - Świętojerską - Bonifraterską i dalej swoimi trasami,

- 180 w kierunku Chomiczówka: od skrzyżowania ulic Miodowa/Senatorska pojedzie ulicami: Senatorską – pl. Bankowym – Andersa – Nowolipki – Zamenhofa – Anielewicza i dalej swoją trasą,

w kierunku Wilanów: od skrzyżowania ulic Anielewicza / Andersa pojedzie ulicami: Andersa – pl. Bankowym – SenatorskąMiodowai dalej swoją trasą.

NIEDZIELA

W niedzielę należy spodziewać się utrudnień w godzinach porannych.

ŚRÓDMIEŚCIE

Z parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Powiślu wyjdzie procesja, która przejdzie ulicami: ul. Tamka – ul. Elektryczna – ul. Zajęcza – ul. Dobra – ul. Tamka.

Na ulicy Tamka (na odcinku od ul. Dobrej do ul. Wybrzeże Kościuszkowskie), Zajęczej (na odcinku od ul. Wybrzeże Kościuszkowskie do ul. Dobrej) oraz Dobrej (na odcinku od ul. Tamka do ul. Zajęczej) może być wstrzymywany ruch (dotyczy linii: 102, 105, 127 i 162). Utrudnienia potrwają od godziny 6.00 do 6.30.

W godzinach od 06:00 do 07:00 przejdzie procesja z parafii Najświętszego Zbawiciela na pl. Zbawiciela. Trasa procesji prowadzić będzie wokół pl. Zbawiciela. Utrudnienia dotyczą linii tramwajowych: 4, 10 i 35.

PRAGA PÓŁNOC

Z parafii Matki Bożej z Lourdes na Pradze Północ w godzinach od godziny 06:00 do 07:00 przejdzie procesja ulicami: Równą – Szwedzką – Wileńską – Czynszową – Stalową – Szwedzką.

Na ulicy: Szwedzkiej (na odcinku od ul. Stalowej do ul. Wileńskiej), ul. Stalowej (na odcinku od ul. Środkowej do ul. Szwedzkiej) i ul. Czynszowej (na odcinku od ul. Wileńskiej do ul. Stalowej) mogą nastąpić krótkotrwałe wstrzymania ruchu. Pasażerowie linii 23 i 135 muszą liczyć się z utrudnieniami.

URSUS

W godzinach 06:00–07:00 odbędzie się procesja wiernych z parafii św. Józefa Oblubieńca w Ursusie. Trasa procesji: ul. Cierlicka – ul. Plutonu Torpedy – ul. Sosnkowskiego – ul. Kościuszki – ul. Cierlicka

W rejonie ul. Kościuszki na odcinku od ul. Sosnkowskiego do ul. Cierlickiej, mogą nastąpić krótkotrwałe wstrzymania ruchu kołowego (dotyczy linii: 129, 207 i 517).

MOKOTÓW

W godzinach od 06:00 do 06:30 ulicami Domaniewską – Abramowskiego – al. Niepodległości przejdzie procesja z parafii NMP Matki Kościoła na Wierzbnie.

W przypadku braku możliwości przejazdu autobusy linii 174 będą skierowane na trasę objazdową: w obu kierunkach: od skrzyżowania Modzelewskiego / Wilanowska pojadą: Wilanowską – Niepodległości i dalej swoją trasą.

PAP

Czytaj także: