Tym razem tęcza przetrwa? Pytamy mieszkańców stolicy

Czy tęcza przetrwa?
Czy tęcza przetrwa?
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Czy tęcza przetrwa? Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Od wtorku można podziwiać instalację artystyczną Julity Wójcik. Od samego początku jej stworzenia tęcza na placu Zbawiciela wzbudza wiele kontrowersji. Wielokrotnie była palona i niszczona. Przed nami długi, obfitujący w marsze i wydarzenia patriotyczne weekend - Święto Pracy 1 maja, Święto Flagi 2 maja, Święto Konstytucji 3 maja. Czy tym razem tęcza przetrwa? Zapytaliśmy mieszkańców stolicy.

Pytanie jak najbardziej zasadne, bo instalacja płonęła już kilka razy. Tęcza stanęła na pl. Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Wcześniej, podczas polskiej prezydencji, zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim. Po raz pierwszy została podpalona 13 października 2012 roku. Spłonęło wówczas pół instalacji. Podpalacza zatrzymała policja. Po raz drugi instalacja zapłonęła podczas sylwestrowej nocy 2012/13. Zajęła się od fajerwerków - według straży miejskiej nie było to podpalenie. Po raz trzeci podpalona została 4 stycznia 2013 roku. Policja nie ujęła wtedy sprawców. Podpalaczy nie złapano także 24 lipca 2013 roku. Podczas rekonstrukcji instalacji po czwartym pożarze - w nocy 7/8 listopada 2013 roku nieznany sprawca wyrwał część odnowionych kwiatów. Prezydent Warszawy zapowiedziała, że tyle razy, ile tęcza zostanie zniszczona - ratusz podejmie się jej odbudowania. Podczas obchodów ubiegłorocznego Święta Niepodległości - tęcza spłonęła doszczętnie. Ratusz po raz kolejny podjął decyzję o jej odbudowie.- Tęcza jest symbolem przeciwstawienia się aktom wandalizmu. Kosztowało nas to już ponad 100 tysięcy złotych, podczas gdy te pieniądze moglibyśmy wydać na coś innego - mówi Agnieszka Kłąb, rzeczniczka ratusza.

Tęcza pod ochroną

Instalacja przez narodowe środowiska radykalne kojarzona jest z symboliką LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych), którego flaga ma tęczowe barwy. W kwietniu podczas ponownego montażu instalacji demonstranci Ruchu Narodowego próbowali zablokować jej odbudowę. Doszło do zamieszek z policją, zatrzymanych zostało 25 osób. Ponownie zakwitła 29 kwietnia. Do udekorowania instalacji zużyto 22 300 kolorowych kwiatów, zamontowano nowy system przeciwpożarowy i monitoring. Placu Zbawiciela pilnuje straż miejska i policja.

"Panuje atmosfera oblężenia i paranoi"

Lider Ruchu Narodowego przyznaje, że ochrona, którą miasto zapewnia nowej konstrukcji jest bardzo dobra. - Panuje atmosfera oblężenia i paranoi wokół instalacji, śmiałkowie, którzy będą chcieli ją zniszczyć będą mieli utrudnione zadanie - mówi Krzysztof Bosak. Natomiast odcina się od aktów wandalizmu. - Jesteśmy zwolennikami działania w granicach prawa, zarówno ze strony miasta, jak i strony mieszkańców i przeciwników tęczy. Aczkolwiek nastroje są gorące - mówi.

- Jeżeli będą jej tak pilnować, to może upilnują - dodaje.

W przededniu odsłonięcia barierek nowo odbudowanej tęczy RN złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prezydenta miasta, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz osób im podległych. Bosak twierdzi, że tęcza narusza przepisy prawa budowlanego i stawia zarzut niegospodarności w związku z kolejnymi remontami instalacji.

Ruch Narodowy odcina się od aktów wandalizmu
Ruch Narodowy odcina się od aktów wandalizmuDawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

"Dzięki tęczy poznaliśmy nazwiska osób, które mają ksenofobiczne poglądy"

Autorką tęczy jest artystka Julia Wójcik. Podkreśla, jak ważny jest fakt, że ozdoby tworzone do jej odbudowania przygotowali wolontariusze na warsztatach w Instytucie Adama Mickiewicza a także fakt, jak gorącą debatę publiczną wywołała instalacja.

- To nie tęcza dzieli, a osoby, które ją niszczą, uważając, że nawiązuje do symboliki środowisk LGBT i dlatego należy ją usunąć z przestrzeni publicznej. Te osoby wytwarzają klimat, który dzieli Polskę - Odbiór tęczy jest żywy w przestrzeni społecznej - jej odbiór, tworzenie i odbudowywanie. Jako artysta kontekstualny zwracam na to uwagę, że tęcza wywołuje dyskusję na żywo dotyczącą realnych problemów z tożsamością Polaków - mówi.

22 300 sztucznych kwiatów na warsztatach artystycznych przygotowali wolontariusze. Artystka zapowiada jednak, że nie podejmie się więcej odbudowania instalacji. - Uważam, ze cierpliwość warszawiaków, którzy dobrowolnie pomagają, by ją odbudować została mocno nadszarpnięta - nie dokonałam tego ja, a ci, którzy ewentualnie zniszczą ponownie tęczę - podsumowuje Wójcik.

Artystka odbudowała tęczę po raz ostatni
Artystka odbudowała tęczę po raz ostatniDawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Tęcza wywołuje debatę publiczną na żywo
Tęcza wywołuje debatę publiczną na żywoDawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Umowa na tęczę do końca 2015 roku

Jeżeli tym razem nie dojdzie do aktów wandalizmu, a służby porządkowe nie dopuszczą do ewentualnych prób zniszczenia instalacji, zgodnie z ustaleniami ma postać jeszcze 17 miesięcy. – Do 31 grudnia 2015 roku - taka jest treść ą porozumienia pomiędzy nami a Instytutem Adama Mickiewicza – mówi Agnieszka Kłąb, rzeczniczka ratusza.

Katarzyna Śmierciak k.smierciak@tvn.pl

Pozostałe wiadomości

Losy pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 roku są niepewne. Wydane kilka miesięcy temu pozwolenie na budowę właśnie uchylił sąd. To efekt skargi mieszkańców ze znajdującej się w sąsiedztwie placu Na Rozdrożu wspólnoty.

Niepewny los pomnika Bitwy Warszawskiej. Sąsiedzi go nie chcą, wolą fontannę i zieleń

Niepewny los pomnika Bitwy Warszawskiej. Sąsiedzi go nie chcą, wolą fontannę i zieleń

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek około godziny 11 rolnicy zablokowali rondo w miejscowości Zakręt pod Warszawą. Jest to kolejny w tym roku protest przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Ponadto rolnicy chcą zwrócić uwagę na straty, jakie ponieśli w wyniku suszy. Zamierzają blokować przejazd do godzin wieczornych.

Rolnicy protestują na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Rolnicy protestują na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kierowca miejskiego autobusu w Warszawie błyskawicznie ruszył z pomocą, kiedy na jezdni zobaczył jeża. Zatrzymał autobus i przeniósł zwierzę w bezpieczne miejsce - na pobliski pas zieleni.

Kierowca autobusu uratował jeża

Kierowca autobusu uratował jeża

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy prowadzili poszukiwania w stawie pod Płońskiem. Z wody wyciągnęli mężczyznę, już nie żył. Z ustaleń policji wynika, że 67-latek dzień wcześniej wyszedł na ryby.

Wyszedł na ryby. Do domu już nie wróci

Wyszedł na ryby. Do domu już nie wróci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali na Lotnisku Chopina obywatelkę Chin, która w swoim bagażu przewoziła w małych buteleczkach niedźwiedzią żółć. Kobieta nie miała zezwolenia na przewóz tej substancji. Grozi jej surowa kara.

60 fiolek z żółcią niedźwiedzią w bagażu pasażerki z Chin

60 fiolek z żółcią niedźwiedzią w bagażu pasażerki z Chin

Źródło:
PAP

W najbliższy weekend 25 i 26 maja na odcinku Warszawa Reduta Ordona – Warszawa Aleje Jerozolimskie zostaną wyłączone dwa tory Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Ponadto pociągi będą kursować dwukierunkowo po jednym torze od stacji Komorów do stacji Warszawa Aleje Jerozolimskie.

Pociągi WKD na skróconej trasie. Nie będzie komunikacji zastępczej

Pociągi WKD na skróconej trasie. Nie będzie komunikacji zastępczej

Źródło:
PAP

W weekend tramwajarze będą wymieniać zwrotnice u zbiegu alei "Solidarności" i alei Jana Pawła II. Drogowcy z kolei będą pracować na prawym pasie ulicy Puławskiej, na odcinku od Romera do Doliny Służewieckiej. Oznacza to utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Wymiana zwrotnicy w alei "Solidarności", remont fragmentu Puławskiej. Weekendowe utrudnienia

Wymiana zwrotnicy w alei "Solidarności", remont fragmentu Puławskiej. Weekendowe utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnił stołeczny ratusz. Na nadzwyczajnej sesji, zwołanej na wniosek radnych PiS oraz Lewicy, Razem i Miasto jest Nasze, wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek przypomniał, że miasto ma propozycję dla każdej z grup mieszkających tam osób.

Przyszłość Osiedla Przyjaźń. "Nikt nikogo nie będzie wyrzucał z domu"

Przyszłość Osiedla Przyjaźń. "Nikt nikogo nie będzie wyrzucał z domu"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

40-latek uporczywie nękał kobiety w jednym z salonów fryzjerskich na Ursynowie. Przyglądał się im, zaczepiał i starał się do nich przytulać. Dostawał ostrzeżenia, te jednak nie zmieniły jego zachowania. Kiedy złamał zakaz zbliżania się, trafił do aresztu.

Przyglądał się kobietom w salonie fryzjerskim i "starał się do nich przytulać". Trafił do aresztu

Przyglądał się kobietom w salonie fryzjerskim i "starał się do nich przytulać". Trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na A2, w okolicy Grodziska Mazowieckiego, w ciężarówce zapaliła się opona. Strażacy musieli zablokować autostradę, co spowodowało wielokilometrowy korek.

W ciężarówce zapaliła się opona. Korek na autostradzie miał kilkanaście kilometrów

W ciężarówce zapaliła się opona. Korek na autostradzie miał kilkanaście kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kobietę zatrzymano dzięki reakcji świadków. Podróżowała krajową "siódemką" w okolicach Płońska. Zaniepokojenie wzbudziło jej auto, wjeżdżające na przeciwległy pas. Okazało się, że była pijana. W dodatku nie jechała sama.

"Auto zjeżdżało na sąsiedni pas jezdni". Pijana wiozła 10-letniego syna

"Auto zjeżdżało na sąsiedni pas jezdni". Pijana wiozła 10-letniego syna

Źródło:
PAP

Nad Warszawą przeszła burza, mocno padało, było słychać też grzmoty. Mieszkańcy otrzymali alert RCB. Ulewa nie wyrządziła większych szkód - podała straż pożarna.

Gwałtowna burza przeszła nad Warszawą. "Ściana deszczu"

Gwałtowna burza przeszła nad Warszawą. "Ściana deszczu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Pokłady samolotów opuścili w asyście strażników granicznych, którzy wręczyli im też mandaty. Wszystko z powodu tego, jak zachowywali się podczas rejsów z Neapolu i Barcelony.

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie będzie już badała sprawy pożaru centrum handlowego przy Marywilskiej. Śledztwo zostało przejęte przez Prokuraturę Krajową.

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl, RMF FM

Akcja policji i straży pożarnej w okolicy ulicy Żwirki i Wigury. Znaleziono porzucone odpady chemiczne.

Porzucone odpady chemiczne w okolicy ogródków działkowych

Porzucone odpady chemiczne w okolicy ogródków działkowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia wydał wyrok w sprawie Franka Brody, prywatnie siostrzeńca byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o zatrzymanie aktywisty przez policję w Święto Niepodległości. "Sąd postanowił, że moje zatrzymanie było: Nielegalne! Niezasadne! Nieprawidłowe!" - napisał Broda.

Sąd orzekł, że zatrzymanie siostrzeńca Mateusza Morawieckiego przez policję było "nielegalne"

Sąd orzekł, że zatrzymanie siostrzeńca Mateusza Morawieckiego przez policję było "nielegalne"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, onet.pl

"Wiosna, ach to ty!" - to hasło przewodnie tegorocznego Święta Saskiej Kępy. Impreza odbędzie się w sobotę, 25 maja. Nie zabraknie tradycyjnej parady, a na scenie zaśpiewają artyści. Ulica Francuska zostanie zamknięta dla ruchu, będą też ograniczenia w parkowaniu. Autobusy pojadą objazdami.

Tradycyjna parada i muzyka na żywo. Święto Saskiej Kępy

Tradycyjna parada i muzyka na żywo. Święto Saskiej Kępy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Rada Warszawy podczas czwartkowej sesji przyjęła uchwałę określającą wysokość wynagrodzenia prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski będzie zarabiał ponad 18 tysięcy złotych miesięcznie. To taka sama kwota jak w poprzedniej kadencji.

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Jest najmłodszym w historii burmistrzem miasta pod Giewontem. Nowy burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz będzie zarabiał miesięcznie 19 tysięcy 87 złotych brutto, łącznie z dodatkami. To blisko o 800 złotych więcej niż prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Burmistrz Zakopanego będzie zarabiał więcej niż prezydent Warszawy

Burmistrz Zakopanego będzie zarabiał więcej niż prezydent Warszawy

Źródło:
PAP

Radni i radne warszawskich Włoch nie poradzili sobie z prawidłowym wyborem wiceprzewodniczących rady dzielnicy i wiceburmistrzów. Podczas czwartkowej sesji Rada Warszawy przyjęła zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie wstrzymania wykonania uchwał włochowskiej rady dzielnicy.

Źle wybrali wiceprzewodniczących rady dzielnicy i wiceburmistrzów

Źle wybrali wiceprzewodniczących rady dzielnicy i wiceburmistrzów

Źródło:
PAP

Dużo rowerzystów, jeszcze więcej pieszych i bardzo mało miejsca. Styk z praskim brzegiem to najbardziej konfliktogenne miejsca nowej kładki przez Wisłę. I nie ma szans, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie.

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl