Tych radnych nic nie połączy. Mieszkańcy Białołęki skazani na korki?

Modlińska stoi w korkuLech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Mieli przemówić jednym głosem w sprawie komunikacyjnego paraliżu w dzielnicy, ale skończyło się, jak zawsze, farsą. Część radnych Białołęki zignorowała nadzwyczajną sesję, inni zasiedli na miejscach dla mieszkańców - nie podpisali listy, bo uznali, że sesja jest nielegalna. Końca politycznego klinczu nie widać.

Chodzi o zwołaną na czwartek sesję rady dzielnicy poświęconą codziennym problemom komunikacyjnym mieszkańców północnej dzielnicy. Radni mieli zaapelować do Rady Warszawy o realizację konkretnych postulatów i nowe inwestycje.

Oratorskie popisy

Sprawa wydawała się prosta, stanowisko było przygotowane, ale naiwnością była wiara, że wszystko pójdzie sprawnie i bezboleśnie. Sesja miała dziwny przebieg.

"Część radnych PiS i Stowarzyszenia Razem dla Białołęki podjęła solidarną decyzję i nie podpisała się na liście obecności chociaż są na sali. Inni po prostu nie przyszli. Czy to oznacza, że nie chcą podejmować decyzji ważnych dla mieszkańców?" - zastanawiała się na Facebooku Agnieszka Borowska, radna Białołęki (PO).

Ale samorządowcom, którzy przyszli podając się za "zwykłych mieszkańców", aktywności odmówić nie można. Np. Wojciech Tumasz kolejne punkty petycji krytykował przez bitą godzinę i wytykał autorom dokumentu profesjonalizmu.

- Jako mieszkaniec apeluję o zmianę stanowiska, tak, aby zawierało ono więcej konkretów i żeby można rozliczyć radę. Jest czas do tego, żeby się zastanowić i na właściwej sesji rady dzielnicy przedstawić stanowisko - mówił nieustannie powtarzając, że sesja nie jest sesją, a tylko "spotkaniem radnych z mieszkańcami".

Nocne głosowanie

– W życiu nie spotkałam takiego populizmu jak na tej sesji. Mam prośbę, żeby się lepiej przygotowywać do przemówień. To, co pan zrobił to po prostu skandal. Pan się wykazuje niewiedzą. Zastanawiam się czy to nie jest jakiś cyrk - oburzała się na Tumasza Borowska.

– Uważam, że to bardzo dobra oddolna inicjatywa. Chcemy przenieść sprawę o szczebel wyżej. To bardzo dobra propozycja. To ważne, abyśmy razem lobbowali na temat tych zadań - apelował Piotr Basiński (Inicjatywa dla Białołęki).

Ostatecznie, ok. godz. 22 radnym udało się zagłosować. 16 radnych było za, żaden przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Głosować chciał również wspomniany wyżej Wojciech Tumasz, ale po uzgodnieniu z prawnikiem, przewodnicząca Anna Majchrzak (PO) nie dopuściła go do głosowania.

Propozycja dla Białołęki

Przypomnijmy, mieszkańcy Białołęki przygotowali petycję, w której sugerują radnym konkretne rozwiązania mające poprawić sytuację komunikacyjną na Białołęce. Chodzi m.in. o budowę stacji metra Grodzisk, zwiększenie częstotliwości kursowania linii autobusowych 518 i 509, przebudowę i poszerzenie ciągu ulic Głębocka - Św. Wincentego do dwóch pasów z wytyczeniem buspasa.

A także budowę linii tramwajowej łączącej Zieloną Białołękę z Bródnem w ciągu pięciu lat i drugiej, wzdłuż ul. Modlińskiej (pomiędzy Żeraniem i Tarchominem). Zwracają również uwagę, że warto zbudować szybki tramwaj do węzłów przesiadkowych: Żerań FSO, Rondo Starzyńskiego czy stacji metra Dworzec Wileński.

CZYTAJ WIĘCEJ O INWESTYCJACH, KTÓRYCH CHCĄ MIESZKAŃCY.

Głębocka nadal będzie wąska
Głębocka nadal będzie wąskaMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

kz/b

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek rano nie działały cztery stacje na centralnym odcinku pierwszej linii metra. Powodem był pozostawiony bagaż. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek, 22 lipca po raz kolejny ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci. To hołd dla ofiar akcji deportacyjnej przeprowadzonej w getcie warszawskim.

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Panoramę Warszawy z 46. piętra można podziwiać z budynku Varso Tower, wchodzącego w skład kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. Na tvnwarszawa.pl pokazujemy najświeższe zdjęcia.

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę strażacy prowadzili poszukiwania 32-latka na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować. Równie tragicznie zakończyła się akcja ratunkowa na jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie, podczas której z wody wyciągnięto 33-letniego mężczyznę.

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Na Czerniakowskiej zderzyły się dwa samochody. Jeden przeleciał przez barierę energochłonną i zakończył jazdę na poręczy kładki dla pieszych. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w alei Krakowskiej doszczętnie spłonął samochód osobowy. Na szczęście podróżującym osobom udało się opuścić pojazd, przed rozwinięciem się pożaru.

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl