Pozostałości po starych fabrykach, rozpadające się zabytkowe wille, ale i dom, z którego Balcerek - jeden z bohaterów serialu "Alternatywy 4" - nie chciał się wyprowadzić na Ursynów. Te miejsca Targówka Fabrycznego wciąż żyją w legendach napisanych przez Sylwię Chutnik. Teraz będzie można ich posłuchać przez... telefon dzięki projektowi "Odzyskiwanie".
Prawdziwy warszawiak pochodzi z Targówka Fabrycznego. Jest produkowany w podziemiach i rurami ciepłowniczymi wyrzucany przy metrze centrum. Nie wierzycie? Posłuchajcie legend o Targówku napisanych przez Sylwię Chutnik. Autorkę zainspirowały historie dzielnicy zbierane wśród mieszkańców. Teraz będzie można ich posłuchać dzięki projektowi "Odzyskiwanie".
- Cały scenariusz projektu zbudowany jest na podstawie konsultacji społecznych. Zaproponowaliśmy mieszkańcom Targówka trzy akcje – opowiada Hanna Nowak-Radziejowska, kuratorka akcji.
Legenda na telefon
Pierwszą z nich to Audiorower - specjalny szlak rowerowy po niezwykłych miejscach Targówka Fabrycznego. To stąd miłośnik gołębi Józef Balcerek przeprowadził się na ul. Alternatywy 4 w popularnym serialu Stanisława Barei.
Trasę wyznaczają kolorowe ramki. Dzwoniąc na podane na nich numery telefonu, można wysłuchać informacji o danym miejscu albo legend o Targówku Fabrycznym napisanych przez Sylwię Chutnik, a czytanych przez aktorkę Agnieszkę Grochowską.
Malowanie rury
Drugą częścią projektu jest Sąsiedzki Klub Wypoczynkowy. Przestrzeń, która powstanie z odzyskanych banerów i europalet przy Kanałku Bródnowskim. Dla dorosłych ma to być miejsce spotkań, kino plenerowe i miejska plaża, a dla dzieci pac zabaw. Pierwszy przystanek trasy rowerowej i Klub Wypoczynkowy znajdują się przy skrzyżowaniu Przecławskiej i Klukowej.
Ostatnią częścią projektu jest Samodzielna Instytucja Kultury. Przy rondzie Księcia Ziemowita i ul. Rzecznej ma powstać pierwsza komiksowa galeria na świeżym powietrzu. Przemek "Trust" Truściński razem z mieszkańcami pomalują fragment rur ciepłowniczych. Planowane jest przekazanie praw autorskich mieszkańcom, by w przyszłości mogli sprzedawać gadżety z powstałym komiksem.
Targówek jak ziemia obiecana
- Te trzy akcje łączy hasło "odzyskiwanie". Przywracamy Warszawie bardzo ciekawy rejon - Targówka Fabrycznego. Pod koniec XIX wieku teren ten był nazywany "Ziemią Obiecaną". My odzyskujemy ten teren na poziomie pamięci. Chcemy nim zaciekawić, by ludzie tu przyjeżdżali i zobaczyli, że tu jest kawałek prawdziwej Warszawy. Tu mieszkańcy żyją z dziada pradziada. Paradoksalnie zapomniana część miasta jest tą prawdziwą Warszawą, której szukamy i tęsknimy - mówi Hanna Nowak-Radziejowska.
Idea jest również taka, by miejsce to integrowało sąsiadów. Po jednej stronie Kanałku Bródnowskiego zbudowano apartamentowce, po drugiej stoją stare domy. Mieszkańcy jednych i drugich chcą się poznać. Pretekstem do tego ma być właśnie "Odzyskiwanie".
- Bardzo często, gdy mówi się o rewitalizacji, mówi się o rewitalizacji architektonicznej. Zapomina się, że kluczem jest rewitalizacja społeczna. Stwarzanie wydarzeń i przestrzeni do tego by mieszkańcy tworzyli to miejsce. Zmiana w mieście zaczyna się od mieszkańców. Najpierw trzeba o tych miejscach opowiedzieć, pokazać, że są atrakcyjne. Za tym pójdą pieniądze i inwestycje – tłumaczy Nowak-Radziejowska.
Bartosz Andrejuk
Sąsiedzki Klub Wypoczynkowy wielkie otwarcie 26 i 27 maja, godz. 12:00 plac przy Kanałku Bródnowskim, przy skrzyżowaniu ulic Przecławskiej i Klukowskiej Kino plenerowe 27 maja, godz. 20:30 plac przy Kanałku Bródnowskim, przy skrzyżowaniu ulic Przecławskiej i Klukowskiej Samodzielna Instytucja Kultury (SIK!) malowanie z Przemkiem "Trustem" Truścińskim 26 i 27 maja, w godz. 13:00-20:00 rondo przy ulicy Księcia Ziemowita i Rzecznej Audiorower 26 maja, godz. 14:00 start: Sąsiedzki Klub Wypoczynkowy
Organizator główny: MPO w Warszawie Współorganizator: Dom Development SA Partner strategiczny: Leroy Merlin Targówek, IKEA Kuratorki: Mika Grochowska/ Hanna Nowak-Radziejowska Projekt architektoniczny: Ówka /Ewa Stankiewicz, Agata Łucja Wierzbicka